26 Січня, 2023

Початок Шляху

Від ЛІТавиця

Фантастичні повісті у віковій категорії янг-едалт

 

Конкурс “Вийти за межі”, який ми провели минулого року, показав, як багато цікавих історій готові розповісти українські автори в об’ємі повісті. Проте стало також очевидно, що оцінювати, а тим паче просувати геть різнорідну велику форму – задача нелегка. Ціна потрапляння на “не свого” читача завелика. Що ж робити? Звісно, звузити тематичні рамки!

ЛІТавиця знову оголошує конкурс фантастичних повістей – і запрошує вас до одного з найпопулярніших піджанрів!

Література для підлітків та молоді, або янг-едалт – те, що цікавило, цікавить і буде цікавити величезний відсоток людства! Кожен з нас читав ці книжки: історії про дорослішання і пошуки себе, незвичайні обставини і перше кохання, складні вибори і зміни, крізь які проходять підлітки та молоді люди. Звісно, й читачі постарше із задоволенням занурюються у яскраві пригоди і почуття, які навряд чи повториш у зрілому віці 🙂

Адже що може бути захопливіше, важче, цікавіше, смішніше, складніше, а часом й страшніше, ніж ПОЧАТОК ШЛЯХУ?

 

Втім, обмежень за піджанром фантастики не буде: ми вітаємо все від фентезі до горору і містики, від наукової фантастики до альтісторії. І жодних обмежень за темою: наші реалії, вигадані чи альтернативні світи, історія, сучасність чи майбутнє у фантастиці! – головне, щоб ваші історії були розраховані на читачів 12-20 років (або більше))

 

Ми би хотіли, щоб ця історія була захоплюючою та напруженою, щоб у ній діяли цікаві та об’ємні персонажі і, головне, у ній було над чим подумати!

Ну й, звісно, щоб вона була фантастичною, а не лише описувала героїв у фантастичному антуражі. Фантастичний елемент обов’язково має бути сюжетотворчим!

 

До конкурсу запрошуються оригінальні прозові твори українською мовою, обсягом від 80 до 200 тисяч знаків із пробілами.

На конкурс приймаються повісті, які раніше не публікувалися або були опубліковані частково (не більше 20% об’єму). Повість може бути допущена до конкурсу, якщо твір був частково опублікований, але автор на період конкурсу змінив його назву і найбільш упізнавані імена та назви.

Обов’язкова відповідність об’єму і наявність фантастичного припущення.

Вітаються тексти, які змушують читача замислитися (фінальне журі буде звертати увагу на цей критерій).

 

Конкурс буде проходити у два етапи: відбірковий (самосуд учасників) та фінальний (редколегія/журі).

 

На першому етапі учасники мають подати СИНОПСИС повісті і ОЗНАЙОМЧИЙ УРИВОК. 

Цей етап проходитиме в анонімному режимі для того, щоби самосуд пройшов якомога більш неупереджено. Авторство поданих  творів буде розкрите одразу після завершення першого етапу. 

Синопсис має містити стислу розповідь про світ, в якому відбуваються події (якщо це потрібно), про основні перипетії сюжету, головних героїв та їхній шлях до розв’язки. Синопсис має ПОВНІСТЮ розкрити сюжет, не лишаючи частину подій “за кадром” (без інтриг на кшталт “а як виплуталися герої з цієї ситуації, ви дізнаєтеся у повній версії”).

Після початку конкурсу синопсис слід буде надіслати на редакційну пошту litavytsia@gmail.com із зазначенням назви вашого твору в темі листа.

 

Про різницю між синопсисом і анотацією ми розповідали у цій статті 

 

Ознайомчий уривок натомість має містити не більше 20% об’єму повісті (16-40 тисячі знаків). Автор сам обирає, де зупинитися в межах цього ліміту, але уривок має бути інтригуючим, мотивувати продовжити читання! Уривок бажано (хоча й необов’язково) брати з початку твору. Але читання ми все ж починаємо з першої сторінки, тож уривки з початку повісті вітаються!

Ознайомчий уривок слід буде подавати через форму подачі на сторінці конкурсу (коли вона відкриється).

 

Ознайомчий уривок буде доступний для читання усім відвідувачам сайту, а синопсиси отримають лише конкурсанти, які братимуть участь в голосуванні. Це необхідно, щоб не “світити” сюжети повістей широкому загалу.

Перший етап допоможе учасникам ознайомитися з сюжетом, структурою і художніми якостями повістей, але не читати подані твори цілком (бо це важка робота, яка вимагає багато часу).

У разі, якщо творів буде подано багато, 1 етап пройти в 2 тури.

 

За підсумками першого етапу буде відібрано повісті, які братимуть участь у 2-му етапі.

 

Під час другого етапу журі оцінить повні тексти обраних повістей.

По результатам цього, фінального, туру буде обрано 1-3 повісті, які ми надрукуємо в рамках серії “Generation Next української фантастики” (окремо чи під однією палітуркою, залежно від жанру і об’єму творів-переможців).

Журі конкурса (за алфавітом):

 

 

Яна Грищенюк

Власниця кращої у Києві (за версією Вибір року 2022) коміксарні Top Comics, яка з першого дня продає комікси і книги лише українською. За освітою – психологиня, але від дитинства захоплена фантастикою і літературою загалом.

лінк

 

Валентина Захабура

Письменниця із солідними нагородами, бібліотекарка, читака, мандрівниця – і трошки інструктор з такмеду, бо війна.

лінк

 

 

Інна Ковалишена

Письменниця, історикиня, геймдизайнерка. Авторка підліткового фентезі та книги «Крута історія України», що увійшла до короткого списку дитячої Книги Року ВВС.

лінк

 

 

Катерина Новак

Редакторка та проектна менеджерка видавництва «Ранок», фанатка sci-fi і фентезі, ентузіастка розвитку вітчизняної літератури цих жанрів.

лінк

 

 

Юлія Оскольська

Книжкова редакторка, авторка навчальних курсів для письменників-початківців, дослідниця українського національного міту – як ми розказуємо історії і як історії створюють нас. Вдруге судить конкурс повістей

лінк

 

Юлія Типусяк

Книгоблогерка, авторка каналу «ПРОЛІТ» на ютубі. За освітою — магістр української філології.

лінк

 

 

Остап Українець

Співавтор проєкту “Твоя Підпільна гуманітарка”, літературознавець, письменник.

лінк

 

 

 

 

Члени журі не беруть участі в конкурсі!

 

Прийом творів розпочнеться о 00:00 годин 1 травня 2023 року.

Закінчення прийому – о 20:00 31 серпня 2023 року.

Увага! Ви можете подати заявку на участь (ознайомчий уривок+синопсис) навіть якщо ваша повість ще не дописана. Але на момент закінчення прийому повний текст повісті має бути надісланий на пошту редколегії.

Перший етап голосування триватиме у вересні 2023 року. Залежно від кількості поданих творів та загальної ситуації ми додатково оголосимо чіткі дедлайни.

Другий (суддівській) етап – жовтень-листопад 2023 року

Оголошення результатів – листопад 2023 року.

 

За результатами конкурсу від 1 до 3 повістей буде видано в рамках серії “Generation Next української фантастики” (окремо чи під однією палітуркою, залежно від жанру і об’єму творів-переможців). Автори переможних творів отримають авторські примірники (5 шт) і, після розпродажу тиражу, грошову винагороду. У тому випадку, якщо видання буде комерційно успішним, автори також матимуть роялті.

В конкурсі може взяти участь будь-хто, незважаючи на місце проживання.

Від кожного автора приймається один твір, рахуючи співавторські.

 

Обов’язковою вимогою для учасників є згода на плідну співпрацю з редактором у разі, якщо ваш твір буде відібрано до друку! 

 

Натхнення і успіхів!

  1.    

    Автори і твори

В Конкурсі повістей Творчого об’єднання «ЛІТавиця» можуть брати участь літературні твори українською мовою (лише проза в будь-якому піджанрі фантастики), обсягом від 80 000 до 200 000  символів, рахуючи пробіли (за лічильником Word).

1.1. Беручи участь у конкурсі, Автор надає дозвіл на  публікацію твору та його уривків у збірках/сольних виданнях та на сайті/у соціальних сторінках ЛІТавиці на умовах, зазначених в описі конкурсу.

1.2. На момент подачі оповідання на конкурс Автору має виповнитися 18 років.

1.3. Громадянство та місце проживання Авторів не мають значення.

1.4. Участь в конкурсах безкоштовна.

1.5. Автори можуть презентувати на Конкурсах оповідання, написані особисто або в співавторстві.

1.6. Співавтори беруть участь в Конкурсі як одна особа – колективний Автор. Співавторські твори розглядаються за тими ж правилами, які визначені для індивідуальних Авторів.

1.7. Повісті зараховуються лише на поточний конкурс.

1.8. Автор може подати на Конкурс не більше ніж 1  (одну) повість з одного конкурсного акаунту. Спроби збільшити кількість поданих оповідань з використанням додаткових акаунтів заборонені, порушники відстежуються Адміністрацією і дискваліфікуються.     

  1.    

    Теми і жанри

Регулярні Конкурси «ЛІТавиці» мають визначені теми (можлива також вільна тема), але немає обмеження по жанрах. Заявлені теми можуть бути розкриті в будь-якому із жанрів фантастики.

В жанрових конкурсах «ЛІТавиці» тема творів довільна, але всі вони мусять відповідати заявленому жанру.

Уважно читайте умови Конкурсів, в яких плануєте взяти участь!

  1.    

    Як подати повість на Конкурс

Реєстрація повістей, які братимуть участь в Конкурсі, відбувається в терміни, визначені в об’яві про проведення поточного Конкурсу.

Автори завантажують ознайомчі уривки конкурсних творів на сайт самостійно. Форма для завантаження конкурсних творів з'явиться на сторінці конкурсу, коли буде відкрито прийом робіт.

Файли з синопсисом та повним текстом повісті Автори надсилають на адресу електронної пошти ЛІТавиці (litavytsia@gmail.com) - примітка: якщо ми до початку конкурса не встигнемо зробити цей функціонал в формі подання роботи

В разі виникнення утруднень із реєстрацією на сайті або завантаженням конкурсних оповідань звертайтеся до Адміністрації.

 


  1.  Преномінація

Всі твори перед зарахуванням на Конкурс проходять преномінацію.

Адміністрація має право не допустити оповідання до участі в Конкурсі з наступних причин:

  • відсутність фант. елементу;
  • невідповідність формату Конкурсу за обсягом тексту;
  • відсутність синопсису або повного тексту повісті;
  • значна слабкість із літературної точки зору;
  • компіляція або безсумнівна переробка відомого твору;
  • твори, які були раніше опубліковані онлайн в обсязі, більшому ніж 20% від розміру повісті, і визначаються пошуковими системами;
  • твори, які містять ненормативну лексику, порнографію, смакування насильства;
  • заклики до національної, соціальної або релігійної ворожнечі (в межах, визначених чинним законодавством України);
  • ознаки антиукраїнської пропаганди.

Що є «ненормативною лексикою», «порнографією» і «ворожнечею» – вирішує Адміністрація. Втім, Адміністрація ЛІТавиці може поставити учаснику, який розміщує конкурсну роботу, додаткові запитання та запропонувати відредагувати необережний фрагмент тексту або усунути незначні недоліки.

У разі відмови в прийнятті оповідання на Конкурс Адміністрація не зобов’язана пояснювати своє рішення. Відмова в зарахуванні твору на Конкурс не може бути оскаржена Автором.

  1.    

    Розгляд творів, поданих на Конкурс

При надходженні твору на Конкурс можлива реалізація одного з варіантів:

а) твір перебуває на стадії розгляду (преномінації);

б) твір  прийнятий на Конкурс;

в) твір не допускається до участі в Конкурсі;

Після подання твору на розгляд Авторам рекомендують уважно стежити за оголошеннями на сайті та приватними повідомленнями в чаті.  Можливо, там з’явиться важлива інформація, яка стосується їх особисто.

  1.    

    Анонімність

Заради об'єктивності голосування самосудний етап Конкурсу проводиться анонімно. 

Розкриття особи Автора на будь-якому етапі Конкурсу, який передбчає обов'язкову анонімність призводить до дискваліфікації (твір знімається з Конкурсу).

  1.    

    Формат проведення Конкурсів

Конкурс повістей проводиться в два тури.

 

  1.     

    Оцінювання творів

8.1. Перший етап Конкурсу повістей ЛІТавиці самосудний, на ньому уривки з творів та синопсиси оцінюють самі учасники.

8.2. Участь в оцінюванні є обов’язковою. Автору треба уважно прочитати всі твори, подані на Конкурс, і оцінити їх за певною атестаційною шкалою.  Якщо Автор не подав свої оцінки до граничного терміну, визначеного регламентом поточного Конкурсу, він і його твори вибувають з Конкурсу.

8.3. На початку самосудного етапу Конкурсу учасники отримують докладні інструкції стосовно правил і термінів оцінювання. Якщо їм щось буде незрозуміло, вони також можуть звертатися за консультаціями і допомогою до Адміністрації.  

8.4. Другий етап (Фінал) Конкурсу повістей ЛІТавиці оцінює журі, оцінювання відбувається за повним текстом повісті.

8.5. Члени журі можуть, але не зобов'язані давати відгуки чи рецензії на прочитані ними твори. Але такі відгуки, хоча би й короткі, вітаються.

  1.    

    Спілкування і коментування

«ЛІТавиця» - творчий осередок, який працює на засадах взаємної поваги, доброзичливості, цікавого спілкування однодумців і корисного навчання. 

9.1. Комунікація мусить відбуватися в чемній формі. Ненормативна лексика, образи інших учасників або Адміністрації караються баном.

9.2. Активне коментування і рецензування творів інших учасників щиро вітається. Кожному Автору цікаво почути відгуки на свої твори, а найкращий засіб їх отримати – надавати щонайбільше відгуків іншим. Відповіді на відгуки – також вияв чемності.

9.3. Сучасна фантастика має кількадесят жанрів, і всі вони рівноправні. Не варто критикувати твір лише за те, що він належить до жанру, який вам не до вподоби.

9.4. Критичні коментарі мусять бути конструктивними. Вислови на кшталт «це якась маячня» і «навіщо це взагалі написано» неприпустимі. Якщо вам щось не подобається, поясніть, що саме. Критичні коментарі не мусять містити образ, лайки, зневаги або зверхності.

9.5. Не варто ображатись на критику. Болісне ставлення до критичних зауважень – головне гальмо на шляху літературного прогресу.

9.6. В коментарях оповідань мова мусить йти саме про оповідання. Для інших тем є різноманітні розділи форуму, зокрема «Базікалка».

  1.    

    Авторське право

Авторське право на оповідання/дописи, розміщені на сайті «ЛІТавиці», належить Авторам.

10.1. Розміщуючи твори/дописи на сайті, учасник запевняє «ЛІТавицю», що він є власником авторських прав на них або має право на використання їх у такий спосіб.

10.2. У разі порушення авторських прав третіх осіб учасником, який розмістив твір/допис на сайті «ЛІТавиці», Адміністрація  відповідальності за це не несе. При надходженні скарги на порушення авторських прав щодо якогось із творів/дописів особи, зареєстрованої на сайті, оскаржений твір/допис буде негайно видалено з сайту. У разі виявлення повторних порушень така особа буде позбавлена права брати участь в заходах  «ЛІТавиці» і  розміщувати на сайті будь-які дописи.

10.3. Публікації на сайті ЛІТавиці є безгонорарними (за винятком окремо анонсованих випадків).