– Коляда, коляда, де ти була? – процитував професор, виразно ворухнувши хобітком. – Це питання, як і інші, потребувало в період оновлення світу негайної відповіді, й народ Кози давав його в міру власного розуміння.
Слухачі з розумінням заляскали жувальцями, затріскотіли крилами, зашурхотіли хвостами. Лекції з побуту й традицій екзотичних рас були надпопулярні на щільнозаселеному Науковому астероїді.
– Розглянемо наступну пісню? «Щедрик, щедрик, щедрівочка, прилетіла ластівочка», – вів далі професор. – Співставивши її з погодними даними місцевості, виявимо протиріччя: ластівочка – це птах, що прилітає навесні, але пісню співали посеред зими! Проте якщо застосувати мою теорію, то всі протиріччя усуваються.
Професор виразисто здійняв третю псевдоніжку. Студенти шанобливо стихли.
– Коляда, так само як Коза, символ різдвяних колядок, – це згадка про зустрічі з нашими дослідниками, що принесли тамтешнім землянам наукові знання про світ! Дивіться: спільний склад «ко» став настільки притаманний позначенням вищих сил, що й сам народ став називати себе «козаки»! Тобто «народ Кози», крилаті люди. А крилата Коза стала символом оновлення, застосовуваним для зміни парадигм, тобто зміни річних циклів.
Ви можете спитати, до чого тут «ластівочка»? Відповідь проста: всі раси, перебуваючи на примітивному рівні розвитку, використовують заміщувально-пестливі синоніми – демінутиви – для сил, величі й рівня яких поки не можуть збагнути. Ластівка – крилата істота, як і міфічна Коза, що сягає зустрічі народу Кози з нами, створіннями вищого порядку.
– Професоре… – обвішаний пірсингом рептилоїд зніяковіло клацнув зубами. – Але ж коза, зображена на малюнку, безкрила! Вона рогата…
– Крила редукувалися з часом! І з’явилися роги, щоб приховати від інших велике таїнство Кози. Зрозуміло?
Студент шанобливо закивав, однак з дальньої навчальної сфери долинув інший голос:
– Слухайте, до нас на перший курс записалися земляни, й з-поміж них є українець – прямий нащадок народу Кози. Чому б не розпитати його про дивні традиції колядок?
– Це ненауково! – відрубав професор. Хобіток обурено здибився. – Ми досліджуємо Землю на кілька порядків довше, аніж він на ній живе! Настільки примітивний спосіб наукового пізнання є категорично неприйнятним!
З цими словами професор розгорнув надкрилки й злетів з кафедри, супроводжуваний громом аплодисментів. Його науковий внесок був неоспорюваним, і він нікому б не дозволив сумніватися у великих відкриттях, які зробив, досліджуючи таємничий народ Кози!
І краще б самому цьому народові також не сумніватися.
Хахаха, мені дуже сподобалось)
Дякую! Нажаль, списане із деяких справжніх “наукових” розвідок, проте мені здалося, що у фантастичному оповіданні воно буде більш на своєму місці ))
Цікавий науково-фентезійний підхід до вивчення наших традицій. Погоджуся з Птицею – мені також чогось не хватило. Успіхів вам!
Дякую та навзаєм!
Гарні грибочки, мені такі подобаються. Проте відчуття, що чогось бракує у фіналі. Ситуація на початку оповідання мусить зазнати змін наприкінці. Характери не змінюються, але доля персонажів має змінитися. Для цього потрібен поштовх – порушення рівноваги у зав’язці… ну тобто всі ті необхідні дії, що ми застосовуємо, коли пишемо оповідання звичайного обсягу. А тут усе трохи статичне.
Удачі на конкурсі!
Дякую за коментар ))
Я так розумію, що мініатюри, ескізи та замальовки Ви трактуєте, як літературні жанри, відмінні від оповідань? Це жодним чином не спроба якось принизити Ваш коментар чи Вас особисто. Лише уточнення.
Не зрозуміла, до чого ваше питання. Звісно, дискусія про літературні жанри нікого жодним чином не може принизити. )))
Мініатюра – це взагалі не про жанр, а про обсяг. А ескіз і замальовка – здебільшого про ступінь готовності. Себто не варто мішати гаряче з бузковим. Якщо ви ведете до того, що замальовка – це теж оповідання, лише мініатюрне, не погоджуся. Лірична безсюжетна замальовка має право на існування, але це не оповідання. Ескіз – це незавершений твір. Звісно, зустрічаються незавершені оповідання. Здається, що “Деякі традиції народу Кози” – саме цей варіант.
Що ж, в такому разі ми з вами маємо різні точки зору щодо деяких літературознавчих питань )) Це саме те, що я хотіла вточнити. Дуже дякую за відповідь і бажаю вам також удачі на конкурсі.