Хотинська фортеця. 11 листопада 1673 р.
Вночі, коли тихнуть гармати і обоє військ – лядське і турецьке – засинають тривожним сном, я виходжу дивитися на зорі. Я деруся на великий мур і гляжу наверх. Вдивляюся уважно в пересипаний сіллю Чумацький Шлях, Великий Віз, Жар-Волос, братців Петра та Йвана. Нема. Нема ще меї Зорі. Поживу ще. Я не боягуз. Я не боюся смерти, але і у Вирій поки не спішу. Але цеї ночі зір на небі не видко. Ніц одної. Лиш смолянисті густі хмариська, в череві котрих б’ються лобами блискавиці. Кліпаю Щирим Оком – та нє, наче проста гроза, не намовлена. Та дивна якась.
– Тебе гетьман Собеський шукає – каже мені побратим Вовк. Він саме вийшов на чати.
Не любить він мене, той гетьман. Хоч і спасав я його ясновельможну дупу вже кілька разів. Я ж чорна кров, диявіл, характерник. А він жеж он який набожній. Костьоли будує, в Римі два разі був, навіть Папі персня цілував.
– Нащо ти йому служиш? – думає деколи братчик Змій з Запорізької Січі до мене.
Знаю, чому. Може, і Змій би знав, та не стачить йому вмілости прочитати то в мене. Те й не заведено то в нас, характерників, з дурної забави красти мислі побратимів. Ще ворогів, для діла – хай, та побратимів – ніц. Не лицарське то. Геть.
Знаю, чому. Бо жду свою Зорю. Не хочу та жду. І Зоря моя ходить десь коло цього пузня. Та й справу він робить гарну, хоч і сам – не дуже. Турків тра тримати. Хай там що в нас з ляхами, та з турками – гірш.
Спускаюся до покоїв. Сидить жере, пацюк. Пайку урізали нині ще на сухар, а в йогомосці пиво та м’ясо. Які там сухарі. Поруч панок якийсь молодий. Чорноокий. Тоненькі вусики під носом, років з 25 на вигляд. Темний синій жупан розшитий сріблястими рибами. Тільки не панок то зовсім, а морок. Морок в образі чоловіка.
– Porozmawiaj z nim. Idę się zdrzemnąć – каже гетьман, витирає руки об кунтуш, відригує і йде до покоїв.
І ось ми вдвох зі смоляним панком.
– Хто ти є? – питаю.
– Януш. Хай буде Януш. Тебе морочать – відповідає панок і б’є мене по потилиці.
Іншим часом летів би цей жевжик вже сходами, та з поламаними ребрами. Та не зараз. Не той це мент. Та і не панок він зовсім. І не Януш. Я відкриваю Щире Око. Від хмариська на захід і аж на той берег плетуться-колишуться чорні джути сили. А на березі роззявив в беззубій посмішці рота Шайтан-ага. Ось і він. Живий, стерво. Батько мій, Сидір, вже 20 років мертвий, а цей – живе. Чи не з його смерти живе, темнокрівець. Тоді він Сидора і переміг. Ні, не так. Тоді Сидір програв і впустив стотисячну орду на ці землі. Програв. Програв. Але я не Сидір.
– Дивися – каже мені панок і б’є по потилиці ще раз.
Післязавтра. Сонячний день. Крилата кіннота добиває залишки ханського війська і гетьман Собеський виїздить з воріт, витираючи товстими пальцями жирні вуса.
Післязавтра. Блискавиці. Мертві русини. Мертві поляки. І Гусейн-паша, поряд з Шайтан-агою правлять коня до розбитих воріт.
– Є розмова – каже Януш.
Післязавтра буде сонце. Я це вже точно бачу. Зараз. Бо післязавтра я його вже не побачу.
– Кажи – відповідаю я.
Смоляний чоловік посміхається і посмішка ця гірше тисячі прокльонів. В стелі, наді мною, через поверхи, стріхи, хмари жовтим оком горить моя Зоря.
– Я не програю – шепочу я до Сидора. – Я не ти. Я не програю.
Гм, серед трилогії мені найбільш сподобався “Змій”. Можливо тому, що для мене він єдиним сприйнявся найбільше, як саме оповідання, а не шматочки якоїсь більшої історії, чудові, але шматочки.
Удачі!
Мова твору пречудова. Смакуєш, коли читаєш. Фінал якось не зрозуміла.
О, я не один такий.
Катерина, Зиновій, Змій – трилогія?
Якщо це один великий твір, то це дивно. Начебто тут не можна продовжень писати, лише завершені твори. Хоча я можу і помилятися.
Написано гарно. Але фінал не подобається. Хочеться, щоб характерник вижив, а не микався світом сотні років.
Формального порушення правил немає, твори читаються як окремі, завершені.
Вітаю, Авторе!
Іще коли читала “Змія”, згадала, що тут є оповідання і про характерника Зиновія. Іще тоді спало на думку, що то або оповідання з циклу, або фрагменти більшого твору. Таки одного автора рука, стиль той же.
“Змій” є композиційно завершеним, а тут таке враження, що дія мала лише початися. Отже, твір таки більший. Цікаво було б почитати повністю.
Бажаю успіхів на конкурсі!
Дуже сподобалося, як написано. Трохи впустила сенс наостанок – що саме хотів від Зиновія панок? Якби не заплуталась у цьому, сказала б, що оповідання справило на мене враження бездоганного. Дякую.
Я не автор, але маю припущення: панок – це дух його батька, який прийшов, щоб показати характерникові його майбутнє. Може, застерегти? Але схоже, просто показати його смерть.
Тобто, гадаєте, він нічого не хотів від Зиновія? Просто поінформувати? Бо в мене склалося враження, що він намагався наштовхнути його на якийсь вибір.
Ще раз перечитала фінал. Двічі написано “післязавтра”… Мабуть, таки дає вибір: загинути і перемогти – або вижити, кинувши “пацюка”, але місто впаде. І герой його, цей вибір, зробив.
Мабуть. Але мені не вистачило тут трохи певності в самому тексті.