11 Листопада, 2023

Повернення

Повернутися до конкурсу: Hightech vs Lowtech (стимпанк АБО кіберпанк)

Він повертався додому.

Два місяці – Мвезі та Іньянга – владарювали серед мерехтливих зірок на темно-фіолетовому, майже чорному небі. Температура різко впала, як завжди бувало у пустельних регіонах. Він про це ще пам’ятав, хоча й відзвичаївся – його батальйон воював у більш помірних широтах, – тож подбав про теплу ковдру. Наразі він багато про що міг подбати, бо грошей вистачало.

Караван ішов пустелею, величезні крокоходи розмірено похитувалися, за ними клубочилася пара. Нічні години вважалися найбільш зручними для подорожі, а десь опівдні все в пустелі завмирало. Якщо мандрівникам щастило, у Домах відпочинку обабіч Жовтого шляху знаходилися місця, якщо ж ні – доводилося гаяти час всередині крокоходів або просто неба, під тонкими розсувними навісами. Він не нарікав – під час військової служби звик ще й не до такого. Набагато більше його дивували дрібниці, які здавалися… недолугими? Надто легковажними? Небезпечними, можливо?

Такими, через які можна померти.

Великі бутилі з дорогоцінною водою, що звисали по обидва боки кожного крокоходу. Навіть там, де він служив, вода була величезною цінністю, адже чисті джерела у заболоченій отруйній місцевості можна було на пальцях перерахувати. Хіба в пустелі варто поводитися настільки безтурботно? А кулясті суглоби самих крокоходів, не броньовані, лише вкриті тонкими щитками, аби всередину не потрапив пісок – що це за маячня? З-під кожного бархану може виринути ворог з ручним метальником блискавок. Що тоді робити посеред пустелі лише з дводенним запасом їжі? Їсти один одного? Нападати на інші каравани?

Потім він згадував, що війну закінчено, а в цю місцину нога ворога не ступала вже років зо двісті як. Проте тривога нікуди не зникала, лише ховалася вглиб свідомости, притримана на певний час тоненьким бар’єром з логічних умовиводів.

Він повертався додому через стільки років, що його колишні мрії вже здавалися дитячими примхами, не вартими геть нічого. Мережа заправок паровиків? Власна їдальня? Нащо це все, коли будь-якої миті ворог може розтрощити справу всього життя, випустивши мега-блискавицю або скинувши з парольотів потужні бомби?

От магазин зброї – це… це вже щось. Із великим підвалом, де можна ховати товар і ховатися самому. На зброї він тепер знався дуже й дуже добре.

Інші подорожуючі дивилися на нього хто із захватом, хто – з вдячністю, але більшість – з острахом, особливо, коли він поміняв квиток економ-класу, який йому оплатив уряд, на бізнесове місце. Ніде правди діти, він дуже нервував на відкритій усім небезпекам спині крокоходу, де під брудним шатром зібралася усіляка голота. На війні ніхто не наважувався сидіти не під бронею. Хіба нагору пхали полонених, аби ті не смерділи в переповненому військовому транспорті. Слід зауважити, що виживали без броньованого прикриття далеко не всі – отрутна мошва, переохолодження та відсутність дихальних масок робили свою справу. Тож він вважав, що має всі підстави хвилюватися і зараз.

У бізнесовому класі публіка була наскрізь цивільна – з тих горе-патріотів, що зброю бачили хіба на столичних парадах або на виставах в театрі. Тузінь сімей, що подорожували у невідомих йому справах. Серед них вирізнялися кілька дівчат, що дивилися на нього водночас з острахом і захватом, проте підходити не наважувалися – принаймні, на очах своїх пристойних батьків. Ще був якийсь клерк, що втупився поглядом у товстезну бухгалтерську книгу, супився і не звертав уваги на навколишній світ. Молодята, напевне закохані – їхній вигляд навіть сколихнув спогади, проте ненадовго, бо хлопець вочевидь його боявся, а нажахані молодики поруч з коханими схильні до дурних витівок. Тож він тримався від цієї парочки якомога подалі – наскільки це дозволяв тісний простір крокоходу.

Відверто кажучи, триматися подалі слід було б від усіх – надто багато сторожких, зневажальних і відверто ворожих поглядів. І чому? Він чесно купив це місце, ні в кого не відбирав силою! Хоча міг, і жодне з цих боягузливих слабких створінь нічого йому б не зробило. Але він поводився пристойно, як було заведено у цивільних. Тож якого нґоями?

Ні, поправив він себе. Нґояма – людоїд з залізним нігтем, який роздирає людську плоть – залишився на клятих болотах, де йому й місце. Тут, серед пустелі, люди з дитинства бояться айґамучабів, що мають очі на ступнях ніг та зуби завдовжки з палець на людській руці, тому в селищах ганяють новомодних циркачів-акробатів – хто знає, чи то не айґамучаб встав на голову, аби краще роздивитися здобич?

Щоб повернутися по-справжньому, треба забути ворожі легенди і згадати свої, які розповідала мати, а не шамани ворога, котрі ховалися з-поміж куп’я і заклинали болотяних людожерів, рясно перемішуючи ворожбу з прокльонами. Це має відійти в минуле. Зараз він майже вдома. Серед своїх.

Тоді якого айґамучаба на нього так дивляться?

Але він тримав себе в руках. Мусив тримати. Дихав глибоко і розмірено, наче перед проривом ворожої лінії оборони. Курив лише на стоянках, виходячи з крокохода. Нікому нічого не казав – ані доброго, ані поганого. Здавався собі привидом серед по-справжньому живих людей.

В Домах відпочинку ставало трохи легше. Деякі з них тримали відставні вояки – там можна було зовсім розслабитися і провести найспекотніші години в товаристві хазяїна, за чаркою манженво з пальмового соку, або й чого міцнішого. Деякі Доми пропонували гостям послуги повій, і кілька разів він ними скористався, проте швидко зауважив, що секс не викликає в нього цікавости. Принаймні, секс не на тлі палаючих селищ чи в компанії таких як він збуджених побратимів. Тож він припинив марні спроби.

Одна з дівок – ще тоді, коли він намагався знайти в ній якусь розраду, – спитала, дивлячись з цікавістю:

– В тебе справжній? Не паровий протез?

Він скупо кивнув, не припиняючи вбиватися в худе, засмагле тіло. Так, він знав про останню моду, що розповсюдилася і серед вояків – замінювати статеві органи на парові протези. Навіть бачив кілька таких. Казали, нібито за допомогою досить простого парового механізму їх можна тримати напоготові годинами. Але він не бачив в цьому сенсу – чи, може, намагався залишити якомога більше свого власного тіла. В нього і так вже були штучне око, декілька сталевих хребців і гнучка клішня замість лівої руки. Зброя в клішні трималася добре, а от дрібні побутові речі – не дуже.

Мабуть, треба буде сходити до лікаря та поміняти на щось більш… цивільне. Щоб було зручнішим в побуті.

І щоб люди не дивилися, наче на айґамучаба.

***

Містечко зустріло його вирвами на дорозі – скільки їм було років? Він ще в дитинстві стрибав через них, а під час дощів поспішав туди з відром, аби набрати з калюжі мутної води, допоки його не випередили інші малюки. Одно– та двоповерхові будинки, обмазані жовтою глиною, з вікнами без скла, завішеними плетеними різнокольоровими килимками, теж не змінилися. В одному такому він колись мешкав з матусею. Так, саме в цьому. Він зупинився, вдивляючись в павутиння тріщинок та шпарувань. Мати померла, коли він вже другого разу подовжив контракт і звільняв… яка була назва в того селища? Годі й гадати. Якась. Скільки їх було, тих селищ серед боліт. Після звільнення всі вони виглядали однаково: згарищами, де над обгорілими тілами вилися зграйки мошви.

Про смерть матері він дізнався пізніше. Хтось написав йому… чи то муніципія, чи тодішній лікар… Мозок відмовлявся згадувати деталі. Він пам’ятав тільки, як сидів і дивився в небо. Здається, хтось скавучав. Можливо, то був він сам, можливо – хтось з полонених. Потім підійшов капітан і забрав його до крокоходу. Там він напився до зелених хрущів в очах, прокинувся зранку із головою, яка розривалася на шматки, і розумінням, що більш ніколи не згадає, як виглядала мати. Старий дагеротип, подарований йому перед від’їздом, втонув ще під час першого контракту, разом із крокоходом: водій виявився надто необережним і зійшов зі стежини. Він сподівався колись повернутися і побачити… що ж, не так сталося, як гадалося. Зате не треба було більше відсилати додому гроші. Чомусь це анітрохи не радувало.

Ближче до центру двоповерхові будівлі змінювалися на три– й навіть п’ятиповерхові. Він знав: у столиці це вважалося б марнуванням землі. Там не починали будівництва, якщо дім не планувався хоча б поверхів на двадцять. Але в маленькому містечку п’ятиповерхова будівля виглядала як щось солідне, модернове, і мешканці відверто пишалися одороблом, вкритим керамічною плиткою із зображенням сонця та квітучих рослин.

Квіти виглядали, наче роззявлені пащі, але на це місцеві не зважали. В інших і такого не було.

Він з подивом зрозумів, що злегка може купити квартиру в «будинку з квітами». Дитяча мрія, виплекана змалечку, заради якої він, власне, й уклав з армією контракт. Чомусь зараз це здавалося смішним.

Але він все ж таки придбав квартиру на четвертому поверсі. Двокімнатну. З вікнами зі справжнього скла, пароварнею та лампою-вітрогоном, що працювала від прибудинкового генератора. Також генератор накачував воду до мосяжного крану у ванній кімнаті. Воду можна було навіть зробити теплою – за окрему суму. Він сплатив. Нащо відмовлятися? Хіба не для цього він відтрубив чотири контракти поспіль і виявився надто живучим падлом, аби здатися і здохнути під час служби?

Сусіди йому заздрили. В обличчя, звісно, ніхто нічого не казав. Проте він звик, що найважливіші речі відбуваються поза зором, тож за звичкою уважно прислухався до всього, особливо до людських голосів.

На нього дивилися як на щось лихе, що прийшло з пустелі й принесло з собою прокляття. Дехто затуляв від нього дітей собою і робив знаки, що відганяли злих духів.

Так само чинили ті, з боліт, яких він трощив з парової гвинтівки. Там були інші знаки, і вони нікому не допомогли. Чи тутешні спрацюють краще?

Мають спрацювати. Він же вдома.

Він ніяково посміхався та йшов геть.

Людські очі наче казали йому: «Ми поважаємо тебе, але чому ти не такий, як ми? Чому не призвичаюєшся? Чому не можеш відпустити й забути?»

Якби ж він знав відповідь…

Згадалася розмова з капітаном незадовго до його звільнення. Капітан тоді стояв, дивлячись на червоний Мвезі, що вважався покровителем вояків і в пустелі, і на болотах. Миролюбний блідий Іньянга тоді став молодиком, тож обличчя капітана наче залила кров. Точніше, ту половину обличчя, яка була сталевою: людська ховалася в темряві, тільки виблискували баньки. Метальник здавався продовженням худих та довгих, схожих на мавпячі, рук.

– Ти повернешся, – мовив капітан, і це було не питання, а твердження.

– Звісно, – стенув він плечима, думками вже в далекому містечку, де пройшло його дитинство.

– Ні. Ти повернешся сюди, – капітан широко обвів навколишні хащі рукою, в якій тримав цигарку. Червоний вогник скидався чи то на заблукалого світляка, чи то на цятку від оптичного прицілу.

– Чому? – він був ошелешений таким умовиводом.

– Бо ти наш, – упевнено заявив капітан. – Ти не витримаєш там і року. От побачиш.

Мабуть, він вже бачив. Проте вперто відмовлявся розуміти побачене.

***

Поступово життя налагоджувалося. Принаймні, йому здавалося саме так.

Сусіди все ще казали про нього усілякі нісенітниці. Одного разу він знайшов амулет джуджу під килимком біля дверей власної квартири. Широко посміхнувшись, розірвав його, а тоді спалив у дворі. Після цього його облишили в спокої, повіривши, ніби він став у армії шаманом. Він не сперечався.

Не те щоб він не вірив у магію – вірив, чом би й ні? На болотах траплялося всіляке, у тому числі й відверті дива. Однак найсильніші шамани його країни зараз або перебували на передовій, або захищали в столиці Вождя вождів та найвпливовіших чиновників. У напівзабутому містечку могли лишитися тільки шарлатани, щодо яких турбуватися було не варто.

Він знайшов роботу – охоронцем у торговельному центрі, який дихав на ладан і тримався лише тому, що був єдиним більш-менш великим розважальним місцем. Принаймні, там у саморобному кінотеатрі, де повісили величезне простирадло та натягали різномастих стільців, крутили кіно – від світових шедеврів до чорно-білих короткометражок, знятих ентузіастами в якомусь підвалі. Останні гордо йменували себе «фільмами жахів». Виглядали справді жахливо. І жалюгідно. Він подивився двійко з них, потім припинив знущатися над собою.

Не те щоб йому справді була потрібна робота – грошей вистачало ще на пару десятків років безпробудного пияцтва. Мабуть, давалася взнаки ще матінкою прищеплена заощадливість. Чи він і справді боявся потонути у літрах оковитої, яку споживав ледь не щодня. Сам не знав чому – життя ж налагоджувалося. Але серце краяла туга.

Він повернувся, і усе мало б піти добре. Його мали шанувати, а не плюватися услід. Жінки з його мрій посміхалися колишньому військовому, намагаючись привернути до себе увагу; діти наслідували його приклад і вирішували бути схожим на нього; чоловіки схиляли перед ним голову… Натомість в реальності геть усі робили вигляд, ніби його не бачать – і це в найкращому випадку.

«Ми його туди не відправляли, то його власний вибір», – якось зачув він. Дурні слова промовив дурний хлопчина, син якогось дрібного чиновника. Ледь стримавшись, аби не скрутити пацанові в’язи, мов курчонку, він пропалив того поглядом, від якого хлопчина спав з лиця, але виклична посмішка з вуст не зникла. Ще трохи – й бійка неминуче б сталася, проте в кінотеатрі якраз почалася сварка через споживання оковитої просто в залі, тож він мав відволіктися, а коли повернувся, ідіота вже не було. Думка знайти хлопця і добряче відгамселити не покидала кілька днів, потім він охолов. Навіть змусив себе махнути рукою і відпустити гнів.

Принаймні, так він казав собі – і більшість часу в це щиро вірив.

Може, й справді варто було укласти новий контракт? Тим більше, що наразі почали обговорювати напад на західних сусідів, які не поважали Вождя вождів, відмовляючись постачати зброю тільки пустельникам, а не всім, хто цього забажає, як вони робили… власне, як вони робили завжди.

Він лише вишкірявся, коли його питали про це. Вважав такий напад самогубством – адже знав, що саме тавро західняків стояло на його метальнику блискавок, на крокоході, на обладунку… Невже Вождь вождів виявиться бовдуром, що переріже собі горлянку через якусь уявну неповагу?

Схоже, всі навколо вважали саме Вождя вождів саме бовдуром, ще й найтупішим з можливих. Розмови про те, що «настав час повернути своє» вибішували. Яке своє, в ім’я всіх болотяних демонів? Люди пустелі були нездатні навіть акумулятор метальника блискавок підзарядити без іноземних технологій!

– Це не іноземні, – сказав напарник по зміні, коли про це зайшла розмова. – Їх створили наші люди. Наші інженери.

– Яких за минулого Вождя виперли з країни за непоштивість? – процідив він крізь зуби. – Авжеж, чув.

– Виперли, не виперли – неважливо. Вони по крові наші, тож їхні винаходи мали віддати нам. Не продавати за всі гроші світу, а просто віддати – це ж справедливо! Ну, може, забрати собі якісь відсотки за гостинність, проте не більше. А як не віддали, то самі винні.

Він лише головою похитав. Так складно було жити там, де всі ніби сказились! І розмовляти з навіженими також складно.

Може, й справді повернутися туди, де всі свої? Де не треба пояснювати, чому не слід лізти до тих, хто виробляє твою власну зброю.

– Ці західні потвори заслабкі. Їм варто лише побачити наших славетних вояків, як вони намочать штани і віддадуть нам наше. Війна не займе багато часу, – якось почув він передачу по хвильовому етеру, і лише закотив очі. Колись саме ці слова казали про болотяників.

Та війна тривала й досі.

Невже Вождь вождів розпочне ще одну?

Він дізнався відповідь через кілька днів, коли небо розквітло дивними квітами, схожими на павуків, розчепіривших довжелезні лапи, і коли біля містечка пролунали перші вибухи, змусивши дорогоцінні скляні вікна нажахано задзвеніти.

Вже не мало значення, хто на кого напав першим. Тепер важила тільки сила. Тільки зброя та бойовий дух.

Він вийшов на вулицю. Прислухався до розпачливих зойків, подивився на юрбу, що без ладу метушилася вулицею. Широко посміхнувся. Закурив. Глибоко вдихнув повітря, просякнуте кращим у світі запахом озону, що лишився від ударів величезними блискавками. Усією шкірою відчув жах, який не гірше за блискавку пронизав містечко.

Це була війна. Війна розчахнула двері та з’явилася на порозі.

Він повернувся додому.

Повернутися до конкурсу: Hightech vs Lowtech (стимпанк АБО кіберпанк)