—Добридень, пробачте за дивне питання, кажуть у вас тут відьма живе чи жила.
—А он вкінці вулиці, — літня жінка кинула рукою вдалечінь і продовжила розчищати від снігу стежку біля двору.
—І малину там продають? – обережно уточнив гість.
—Тю, хлопче, хто ж зараз садить? — пані здивовано окинула оком молодого солдата.
Хлопець швиденько подякував і під покровом пухнастих сніжинок рушив до останнього будинку. Невелика хатина мирно дрімала, здавалося, ніби вона ще з часів кріпацтва укорінилася на цій землі, така вже дивна й маленька була. Ні світла у вікні, ні стежинки біля обійстя, лиш тонка річечка диму здіймалася з димаря ген високо в небо й показувала, що там хтось є.
Кілька хвилин знервовані ноги тупотіли перед парканом і чекали команди від господаря. Але він, той, що пройшов війну й двічі дивом воскресав, все не наважувався зайти до однієї дивачки. Ні, хлопець не боявся дівчат, але точно знав, що переступивши межу, вороття не буде.
—Чоловіче, вам допомогти? — з-за плеча почувся спокійний бас, а перед очима з’явилась висока постать.
—Навіть не знаю. Мені потрібна відьма. Тут живе? Не бачу дзвінка на хвіртці чи хоча б якихось… ем… прости Господи, знаків.
Спокійний бас раптом закашлявся, дивно посміхнувся, чи так здалося через лапатий сніг, і дістав з кишені довгого пуховика ключі:
—Прощаю, сину мій, — бас намагався відверто не сміятися, — ступи Баби Яги не побачиш, черепів і капелюшків теж. Але мітлою можеш отримати, вона сьогодні не в гуморі. Проходьте.
Легкий, але впевнений поштовх у плече, мить і хлопець вже стояв у сінях будиночка. Тепло й до болю знайомий запах малини з м’ятою враз полонив серце, проник у кожну клітину пошрамованого тіла.
—Ульяно, у нас гість, приймай, — бас зняв пуховик, а з-під нього на світ Божий з’явилася чорна ряса й золотий хрест на грудях. – Роздягайтеся, проходьте. Я отець Володимир, а ви?
—Ох, я не… не…
—Нестор? Никодим? Заїка, так? То Ульяна таке не лікує, мабуть, вам невірно щось сказали.
—Так точно, не туди потрапив, вибачте, отче, — гість спробував намацати ручку на вхідних дверях, проте в цю мить виглянула господиня й хлопець завмер.
—Вовка, ти не батюшка, а біда ходяча. Як тобі церкву доручили? Лякає людей, а мені лікуй. Вам чого?
—А сама то краще! «Вам чого», що це за зустріч? Хоч би привіталась.
—Добрий день, вам чого? – передражнила чоловіка дівчина, підступила ближче до гостя і завмерла не вірячи своїм очам.
—А ви мене не пам’ятаєте? Навіть не знаю, як вам сказати. Хоча забудьте, ем, матушка? Я краще піду.
Здавалося, що в цій хатині разом з господарями сміялося все: стіни, м’які килими долі й навіть піч важко реготіла з дивака.
—Ой не можу, тепер знаю як дражнитиму тебе, матушка, — витираючи сльози з очей відповів отець і обернувся до гостя. – Ні-ні, ви проходьте, на вулиці така заметіль, хоч чаю вип’єте. Ви не ображайтесь, Ульяна лиш сестра моя, Господи прости нашу сімейку.
Під розгублений погляд господині, гість все ж наважився пройтися старовинною доріжкою до кухні, де вже стояли пузаті глиняні тарілки з супом. Мить і на домотканій скатертині серед вишитих узорів розлігся свіжоспечений хліб. До нього ж приєднався глиняний глечик з узваром.
—То що вас привело в цей Божевіл… Божий дім? – спробував розірвати гнітючу тишу отець.
—Перейду відразу до справи. Ульяно, як і обіцяв, я прийшов просити вашої руки. Я вже офіцер, оформлюю своє житло під столицею, заробіток у військових тепер достойний. Як бачите, слово своє тримаю, відповідальний, чесний. Я сам із села, до роботи привчений, городу не боюся. Та й шкідливих звичок не маю.
—А я, мабуть, піду знайду дідові самокрутки, — не витримав отець і риссю втік з-за столу.
Дівчина ж непорушно сиділа стискуючи руками скатертину під столом, а вологі очі господині дивилися в минуле.
*
—Залиш його, він стече кров’ю швидше, ніж донесеш.
—Нехай тільки посміє, я цього парубка воскрешу й особисто вб’ю. Допоможи.
—Ох, Ульяно, що ж ти робиш? Вони ж прийдуть по тебе.
—Щось ні один московит за добавкою не заглянув. Отче, не бурчи, треба врятувати, бери.
—І що з тобою не так? Всі котів—собак тягнуть додому, а ти воїнів.
—Фу, отче, як добре, що тебе ніхто не чує, піддали б анафемі. Ти ж знаєш, що це моє покликання.
Солдат на мить прийшов до тями, вдихнув аромат хвої та ледь помітно посміхнувся запухлими губами. Навіть в останню хвилину життя йому ввижався голос рідної Батьківщини, яку так і не зміг захистити. Він встиг катапультуватися, проте вийшло невдало й нічний ліс прийняв його у свої колючі обійми, подумавши, либонь, що це окупант. Одне гріло душу – ворожа десантура полягла в цих деревах разом із ним…
—Ей, хлопче, чуєш мене? Ти тільки живи, а ногу залічимо. Ну лице вже як вийде, пробач, я не пластичний хірург.
Вправні дівочі руки перевірили шину на кінцівці й змастили численні рани свіжоприготованою маззю.
—Ай… не смій… – ледь прошипів поранений і спробував вхопити свого, як він вважав, ката.
—Ти що, здурів? Пошматований, а сили, щоб мацати дівок вистачає. Терпи, мазь пекуча.
—Не дам-ся жиивим, — кожна буква ножем різала в грудях, але краще померти, ніж бути в полоні.
—Мда, цікаво, а хворий на голову буде рахуватися як врятований? – дівчина ледь торкнулася губами гарячого чола чоловіка й дістала жарознижувальний настій. – Бач який, а з мертвого який мені сенс? Я частини тіла підіймати не вмію.
*
—Ульяно? – гість помітно нервував.
З вуст дівчини не лунало ні «так», ні «ні». Йому завжди казали, що він занадто прямолінійний, але тільки зараз він відчував, що ж насправді це означало. Ляпас чи крики у відповідь було б легше витримати, ніж мовчання.
—Владе, ти, мабуть, не долікувався, яке весілля? І як взагалі мене знайшов?
—За запахом, — байдуже відповів хлопець.
—Не в’їхала?
—Коли я лежав у лікарні, куди ти мене передала, то лікарі все насміхалися, що я черговий байстрюк Малинової відьми. Спочатку я не розумів. Тоді почав помічати на столику біля ліжка маленькі баночки з варенням і мазями.
—Я приносила всім мною врятованим заговорені ліки. Медики заборонили споювати вас настойками спиртовими, а варення, хоч так їж, хоч компот роби, — вперше за розмову посміхнулася Ульяна.
—Тоді я вирішив будь-що дізнатися, що то за відьма така, а коли побачив тебе…
—То варення забродило і в голову вдарило раз написав таку дурницю?
—Ага, — засміявся Влад, — сама винна, треба було ще й холодильник для нього приносити.
—Як мед, так ложкою, типовий українець, — хмикнула дівчина й почала збирати зі столу, щоб хоч чимось зайняти себе.
*
—Стій, зачекай, хто ти? – Влад схопив дівчину за руку.
—Відьма, дивись, бо зурочу, відпусти.
—Гарненька як для відьми. Дякую, — спробував посміхнутись хлопець, проте обличчя ще не слухалося пораненого.
—Найкраща подяка це якщо виживеш. Тому набирайся сил, не для того я тебе як рідного, бляха, виходжувала, вигрівала, — пирскнула незнайомка, піднялася з ліжка, проте міцна чоловіча рука не дозволила піти.
—Зараз зламаю, ти не знаєш, що відьму чіпати не можна?
—Я сильніший, — Влад сіпнув дівчину на себе, та не втрималася й впала прямо в обійми.
Руки незнайомки боляче натиснули на груди, проте хлопець не відчував уже нічого, крім солодкого малиново-м’ятного присмаку дівочих губ.
—Тепер ти мусиш взяти мене за дружину і будеш жити в відьомській халупі вічно, бо я тебе вбиватиму й воскрешатиму, ідіот ненормальний.
Влад дивився на гнівне, але від цього ще прекрасніше дівоче обличчя, тоді відірвав від склянки з маззю клаптик паперу, написав там щось і вклав його в руку відьми.
—Обіцяю, коли Україна здобуде перемогу, я в той же день повернуся до тебе.
*
Ульяна перемила посуд, тоді підійшла до серванта й витягла пожовклий клаптик з написом «Я, Влад, обіцяю одружитися з тобою в день Перемоги України».
—Ти збрехав, день Перемоги ми святкуємо у вересні.
—Я чекав доки зберуть гарбузи.
—Слабак, — обернулася дівчина до Влада й потрапила в полон його рук. – А що ж тоді сватання таке бідне, власник нерухомості під столицею? Де свати, квіти, каблучка?
—Хвилинку.
Влад зробив один дзвінок і вже за кілька хвилин під хатинкою почувся гул. Ще за мить здивований отець Володимир зайшов на кухню в супроводі двох військових. Вони оминули стіл і без жодних слів впритул підійшли до Влада.
—Ульяно, чи вийдеш ти за мене? – хлопець опустився на одне коліно. В праву руку йому передали маленьку червону коробочку, в ліву – віник, тобто листя, тобто пучок зелені.
Дівчина тремтячими руками відкрила оксамит, в якому на золотому обідку виблискували багряні рубіни у формі… малини.
—Так, а це весільний букет? – скептичне око оглянуло пучок засушених гілочок з листям і біленькими квітками в чоловічих руках.
—Ну так, для Малинової відьми все найкраще: малинова каблучка й букет з малини.
—Господи, не сповідні шляхи твої, ці двоє точно створені один для одного, — почухав потилицю отець Володимир, — бронювати неділю на вінчання чи передумаєте?
—Е ні, я допоміг Україні здобути перемогу, врятував сотні життів, невже не приручу одну відьму? Кожен раз під обстрілами я зціплював зуби й змушував себе йти до кінця, бо ще раз хотів відчути той солодкий поцілунок.
—Скільки днів і ночей проведено в сльозах, скільки разів сідав голос від молитов і прохань. Моя земля знову вільна. Вона тепер ще сильніше, бо кожен із нас тепер оновлений, мудріший, добріший. Значить є час і для себе. Що ж, беру тебе, Владе.
—Народжений давати, брати не може, відьмо моя.
Ульяна хотіла ще багато чого розповісти про силу відьми, прокльони, показати сильну і незалежну жінку, проте військові вони такі – мало говорять і багато роблять. І доки її душа тріпотіла від ніжного поцілунку, отець Володимир пригостив вояків самокрутками та подумки побажав хлопцю терпіння.
—Ось вам, браття мої, найкращий приклад віри. Віри в себе, в Бога, у свою справу. Якби кожен з нас не працював на своєму фронті, не було б перемоги. Не було б такої теплої, щасливої зими та сотень душ, що знайшли один одного.
Згодна з коментарем Катерини Пекур щодо сцени з поцілунком у шпиталі. Ще й фраза про “брати не може” не з ХХІ століття, а десь так з ХІХ.
Але про брата-священника й сестру-відьму вийшло цікаво. Про гарбузи, малиновий перстень та букет – також. Щастя їм чи у хатинці, чи у “житлі під столицею”
Вітаю, Авторе!
Чесно, не думала, що натраплю на цьому конкурсі на лавсторі 🙂 Приємно здивована, значить, оклигують люди потроху.
Успіхів!
Дякую за відгук. То, мабуть, хочеться побільше тих красивостей в реальності, от вони підступно й влізли у твір.
Дуже сподобалось, дякую!
Приємно, що вам сподобалось)
Вітаю, авторе!
Історія загалом гарно написана. Вам удався дуже харизматичний, гуморний панотець, підмічені красиві деталі.
Але як дійшло до силування Уляни до поцілунків, до наполягання, що ГГ фізично сильніший, тому йому все можна – то будь-яка привабливість для мене у цій історії зникла, на жаль. А тоді ще й тема з “прирученням”, ніби мова про норовливу тварину, а не людину, з якою ГГ хоче ділити життя. Це неймовірно огидно, пробачте мені на слові. Тобто якщо дівчина має власну силу, та ще й незалежна, то її обов’язково треба “приручати” і ламати, щоб знала своє місце? Так, ви, мабуть, скажете, що ГГ розумів під прирученням якісь там любощі і турботу, але слово має значення. І слово це вкрай негарне по відношенню до людини! Мав би ваш ГГ отримати за таке ставлення покарання, а не весілля.
Сподіваюся, у вас є інші твори на цьому конкурсі.
Успіхів з ними!
Дякую за ваш коментар, приємно, що сподобався гумор. І дуже прикро, що сила ГГ сприйнялася як насилля, автор не мав на меті показати це саме з такого боку. ГГ не садист і до жінок ставиться з повагою, чесне слово)
На жаль, такі дії не є повагою. Силування до поцілунків та інших контактів без згоди, думки про приборкання – є саме що неусвідомленим, проте очевидним насильством. Якби я писала вашу історію, то герой мав би отримати згоду Уляни на поцілунок (у вільній формі, звісно; доросла людина здатна ротом проговорити, хоче вона цілуватися чи ні)), та й думка про приборкання йому би навіть не сяйнула.
На жаль, у нашій культурі все ще побутує уявлення, що застосування сили – прояв любові. Жінки все ще романтизують таке, а хлопці все ще певні, що саме так треба залицятися і будувати стосунки. Типу що якщо жінка каже “ні”, то це вона “ламається”, а її треба брати силою, що так роблять “справжні мужікі”. Але спочатку без згоди цілують – а за пару кроків уже й б’ють, й ламають кістки, і лупцюють дітей, й застосовують економічне, репродуктивне та інше насильство. Вибачте, що читаю лекцію з такої теми, але вона насправді дуже страшна і болюча. А починається все (зокрема) з романтизації насильства у таких дрібницях.
А якби Уляні був неприємний той хлопець? Вона ж не з кохання його рятувала, з почуття обов’язку, як багатьох інших. Але тілесного та емоційного потягу могла й не мати жодного. А тут (уявимо) геть неприємна фізично людина, з якою ти просто чемна, та навіть і смієшся, хіба ми не сміємося з незнайомцями? – лізе цілуватися. А тоді й хоче тебе “приборкувати”. Ну такоє…
Коротше, ще раз вибачте, якщо була різка, але ну це правда жахливий елемент в сюжеті.
Кожна думка має місце бути. Ще раз дякую за зауваження та можливість розглянути епізод з іншого боку.
Кожна думка має місце бути. Ще раз дякую за зауваження та можливість розглянути епізод з іншого боку.
Вітаю, Авторе!
Дуже сподобався отець Володимир – він харизматичний.
А от діалог у кінці, як на мене, надто пафосний. Перечитала вголос. Так, мить урочиста, але не говорять так живі люди.
Натхнення та успіхів!
Вітаю, авторе!
Навдивовижу, сподобалося, хоч я й не поціновувач лавсторі. Як на мене, то надміру красивостей і образності дещо заважають сприймати історію. Деякі метафори, на кшталт басу, що посміхається, то вже перебір. Варто трохи почистити від цього.
Успіхів та наснаги!
Цікаво написано, гарні герої, хороший сюжет. Єдине – постійно зачіпалася за Ульяну. Це російськомовне написання імені. Україномовне – Уляна.
Добрий день, дякую за зауваження. От що значить, коли подаєш роботу в останній день і не маєш змоги виправити щось) Буде наука)