— Ковінька б тобі в печінку!
Три ж метри! Три дурні метри огорожі, а й то покоцана. Добре, хоч пролому немає — залишилося тільки порівняти та залатати невеликі дірки. А ці бісові страуси таки вірять у себе! Як любить казати син: “рівень самовпевненості, до якого я прагну”.
Бабуся розповідала: в часи її молодості селянам доводилося щоліта обпорскувати картоплю від колорадських жуків, і це видавалося нестерпним. Ха! А круглий рік відстрілюватися від цих довгоногих курок? Та ще й — заради чого? Щоб захистити остогидлу кукурудзу! Та що ви знаєте про безжальність життя?
А хоча — йому б чого нити? Від страусів ще батько стіну вибудував, йому залишається тільки підтримувати порядок. Сараною електроптиця займається. Ох, і лаявся він, коли Світланка її замовила, а диви яка: і на вигляд гарна — коли сидить на дереві, від яструба не відрізниш, — і шкідників б’є нещадно. А ще й спів можна запрограмувати — хоч соловейком, хоч горобчиком. А така дрібнота, як зайці, не надто шкодять. Задля них Микола завів цілий “штат” собак — ніяких не роботів, а звичайних хвостатих гавкунів. Руда Лайка взагалі розумницею вдалася — не тільки полохає куцохвостих, а й піймати може, придушити і хазяйці принести. Золото, а не собака. Все в дім!
— Любий, варенички булькотять! — попередив Світланчин голос з поясної рації. Оце добре, зараз останні шурупи закручу, та й за кермо!
Сліди показали, що страуси поперли праворуч. Варто б сусіда попередити. Ібрахім, мабуть, у відрядженні — борошно до Канева повіз, як і сотні інших авіа-“бджілок”. Друга столиця багато споживає, зате ж вигодовує нам лікарів, учителів, а головне — інженерів.
Маякнути однаково треба. На господарстві в сусіда невтомна Мотря, та ще мати її, Килина Сергіївна, “професійна теща”, яка викохала і одружила п’ятьох доньок. Ці знають, що робити — їм не те, що десяток страусів, їм і лев’ячий табун не страшний.
А хоча добре, що в нас нема левів, ще їх бракувало. Котячі більше в гірському Криму труться, в нас їм через ці паркани полювати ніде. Хоча торік один прайд аж до Черкас добрів. Дурна міська дітвора на квадроциклах сафарі влаштувала, людську кукурудзу помолотила. Хтозна, як там леви, а мисливців поліцейські квадрокоптери вже за годину зафільмували і ославили. Штраф, звісно, впаяли — цілий місяць без персонального доступу в інтернет. І правильно: не годиться влаштовувати перегони в країні, кожен клаптик землі якої, вільний від лісів і людських поселень, засаджений господарськими культурами. Ми ж не тільки собі те все вирощуємо, а й на марсіанську колонію, і в південні країни експортуємо. Давайте, переоріть те поле колесами, та ще й оту модну самокрутку киньте, влаштуйте пожежу — а марсіянам з єгиптянами тоді що, голодувати?
Повернувся до вірного ХТЗ. Модель застаріла — зібрана аж сім років тому. В більш сучасних тракторах уже не тільки левітаційні подушки, а й водневі двигуни є, здатні підносити “коника” аж до хмар, якщо такі раптом з’являться на обрії, і заготувати воду для поливів, набираючи її прямісінько з неба. Але Микола любив саме цю модель, спроектовану під старовину — друзі замовили на його п’ятидесятиріччя. Знали, негідники, що на схожому тракторці свого часу ще його пра-пра-прадід колгоспи піднімав. Ех, шкода, що той не бачить, як зараз мешкає його онук! Порадів би старий. У нього ж тільки тяжка праця в житті була, навіть до моря чи Карпат жодного разу не навідався. Ні, Микола з дружиною, звісно, теж не сидять склавши руки, але відпустки мають не гірше за міських — законні чотири рази на рік. І марсіянські кар’єри вже бачили, і Париж з Лондоном, і меморіал військової пам’яті в Алеппо. На улюблений Світланчин Балі разів сім моталися. Скучно там, звісно — тільки плавай у суцільній прохолоді та милуйся на незвичні для нашого брата дощі. Але родина любить той мокрий пляж. То чого ж не літати, тим більше, що місцеві завжди приймають з милою душею. Нас, українців — і наші кукурудзу, квасолю та пшеницю — аж там знають і шанують.
— Хр-р-р! — прокинувся двигун. Він звучав на втіху архаїчно і був єдиним таким гомінким на всю ОТГ. Звісно, у двигуні ніяких бензину чи дизелю не було і бути не могло — навіть заради пам’яті дідуся Микола не став би псувати повітря рідного села, — тільки стовідсоткова електрика. Але конструктори на те й молодці, щоб приладнати до нутрощів автентичного ХТЗ потужний динамік. Тож тракторець гарчав на все поле — господареві на втіху, горобцям на переляк.
На горбочку, як завжди, спинився і з гордістю озирнув своє обійстя. Хвилясте і високе — кукурудза. Що жовтіє — пшениця. Навколо хати садок з хитрою системою підкореневих поливів, тому життєрадісно зеленіє в сьогоднішню березневу спеку і не в’яне навіть улітку, в саме пекло. А під тим обтиканим квасоляними патичками пагорбом — підземна ферма. Все там є: і свині, і корівка, а під фітолампами — картопелька та інші чутливі до сучасного сонця культури. Навіть гриби мокріють — грибниця білих у нього ще від діда, а трюфелі донька з Карпат привезла. Ферма невелика, всього соток на десять, з якимись трьома сонячними вікнами для худібки — в Ібрагіма он утричі більша. Він, коли переселився сюди з Африки та хазяйновиту дівку засватав, на радощах так допався до господарювання, що й досі те будівництво не закінчив. І його можна зрозуміти — у них в Нігерії самий пісок, а в нас чорнозем. Так, дещо під землю доводиться ховати (спасибі тобі, всесвітнє потепління!), але то вже справа техніки!
— Коханий, вареники вже в миснику. А Лайка під столом, і дивиться на мене так, як вона ото вміє, — знову озвалася рація. — Роботи в мене ще багато — дояра запрограмувати, гною в полуниці дати… Так що лишаю твій обід у товаристві друга людини! В твоїх інтересах приїхати чимскоріше!
Микола усміхнувся і перемкнув “коня” на четверту передачу. Капосна дружина страшенно не любить, коли їжа на столі холоне. Хоча їй же не важко того кондиціонера вимкнути і собаку вигнати. Але ні, як упреться, та ще ці руки в боки… Справдешня відьма! І за що він її любить? Причарувала, мабуть. А таки так, причарувала — йому б сердитися, бо Лайка, либонь, вже сметану з тарілки вилизує, а він їде і щасливо посміхається, бо почув коханий голос.
Коли саджав трактора у дворі, рація знову ожила, цього разу — тоненьким голоском Айни, невістки старого Остапа, що його кукурудзиння зеленіє аж під лісом. Плід кохання українця і біженки, котра оселилася на наших землях після другої африканської хвилі, ця дівчина виросла справжньою козачкою: “Буцефала” водить мало не з десяти років, а стріляє краще за сільських парубків разом узятих.
— Дядьку Миколо, дядьку Миколо, біда! В новинах щойно сказали — платки пруть зі сходу! Мій “Буцефал” вже фиркає, тьотю Мотрю я попередила. Скажіть іншим!
Микола насупився. Дійсно, біда… Капосні платеозаври жеруть, як не в себе. А що не з’їдять, потопчуть.
Пруть — отже, хтось намагався стримати їх, та тільки наполохав…
— Московське царство? Великий Луг? — спитав, хоча вже й сам здогадувався, якою буде відповідь. Якщо вже аж нас в інтернетах попереджають…
— Царство саме не впоралося, бо скільки ж їх там, а платок цього разу ду-уже багато! А в Лузі зараз обжинки, більшість людей на віддалених полях… Єдине, що встигли — на ліси їх пугнути, щоб пшеницю зберегти.
Що ж, до зброї! Хвилюватися нічого — не вперше. Швидше б піднятися на тих непроханих динозаврів, поки до села не дочалапали.
Китайці! І просив же їх ООН не заграватися з клонуванням! “Їдять мало, ростуть великими, будемо на весь світ екзотичне м’ясо експортувати”… І от воно восьмий рік підряд експортує себе саме, бо жодні загорожі не стримують. Ці ж “вумні” геноінженери не просто відновили викопний вид, вони ще й в його ДНК влізли, щоб бісові “бички” росли не до запрограмованих природою восьми, а до вісімнадцяти метрів. От вони і ростуть — високі до неба, а дурні як не треба.
Микола щиро зітхнув, озирнувшись у бік будинку. Десь там Лайка чатує над варениками…
Слухняна “Пума” звично задвигтіла під кріслом. Красуня! Зо тридцять років ці БТР-и збирають у вигляді “еко-френдлі” кішок, а Микола все не намилується. Так, перевірка: лазерна шабля заряджена, обидва кулемети слухняно повертаються у своїх гніздах, багнетні пазурі змащені паралітичним розчином. Все в нормі, чого ж пищить бортова система? Гай-гай, а ремінь пристебнути?
— Люба, ти вже чула? — ввімкнув рацію, коли брав розгін на межі.
Світлана схлипнула:
— Обережно там…
— Ат, — звично відмахнувся. — Чи я ж не козак? Добуду французам свіженької платеозаврятинки! А ти все хвилювалася, що заробіток цього року так собі…
Вона могла б сказати, що його батько теж отак молодцювався, а додому з бою не повернувся. А самому і восьмидесяти не було! Але змовчала, розумничка.
Коли “Пума” піднялася над дахами домашнього елеватора, Микола востаннє торкнувся рації:
— Ти чуєш? Я тобі вже сьогодні в коханні зізнавався?
— Так, але тільки раз, коли каву в ліжко ніс… — озвалася дружина.
— То ось тобі другий раз: кохаю тебе безмежно. Давай, вчиняй ще раз варенички. Герой майбутньої битви хоче з вишнями!
І зліва, і справа, і попереду здійнялося ще кілька смертоносних силуетів: “Буцефал” юної Айни, “Новатор-Тигр” Ібрагіма (Микола міг би заприсягтися, що на його сидінні не тендітна Мотря, а її потужна матінка), два “Ведмеді” кумів-гречкосіїв, та ще масивна “Варта” вчителя історії.
— Вітання, синочки! — прозвучав у динаміку задерикуватий голос старої Килини. — Ласкаво прошу на м’ясні жнива!
Засіли в солончаку. Почали підтягуватися люди з сусідніх сіл. Тріснула рація — містечко теж на підльоті.
Ліс попереду вже здригався від масивних тіл динозаврів, що сіруватою хвилею перли на поля.
— Ех, а років сімдесят тому цим би займалися військові… — тонко простогнав учитель.
— А ми, українці — всі вояки від народження. Так само, як орачі, сіячі і збирачі. ЦЕ ти мусив би знати! — відрізав Микола.
— Ми не чекаємо, коли хтось за нас зробить, а самі стаємо до бою, — пирхнула Килина. — Небезпеки нікуди не ділися навіть у світі, який офіційно відмовився від воєн і армій. І ми тут як тут!
— Ви, земляки, як хочете, а отой перший десяток мій! — засміявся кум.
Але “стартового” платеозавра, звісно ж, вполювала метка Айна…
Чудовий текст! Аж вареників захотілося))
Дякую!
Вареники – це сила! А якщо ще й після борщику… 😉
Дуже гарне оповідання, яке затягує у себе з першої ж фрази )) Колоритна, співоча мова та гарний сюжет. І сподобалося, що серед українців живе собі такий Ібрагім, який також свій ))
Свій – бо веде себе як свій!
Дякую за відгук! Удачі!
Невже одному мені динозавриків шкода)) Написано колоритно. Спершу переживав, що це лише симпатична замальовка без сюжету, але під кінець справа пішла. От власне, я б скоротив першу частину описів (хто кому який родич тощо), щоб присвятити більше знаків розвитку сюжету (наприклад, бійці). А так все ладненько.
Удачі на конкурсі!
Та й мені їх страшенно шкода, а що поробиш – витопчуть поля, то вже буде шкода людей, яких нестача харчів примусить голодувати…
Дякую за поради!
Вам теж удачі!
Чудовий твір! Україна і в майбутньому колоритна, а українці відважні і щирі 😉 Читала з задоволенням. Бажаю успіху в конкурсі!
Дякую! Успіху навзаєм!
Патріотичненько! взагалі, вийшла лайтова версія серії “Suits” з першого сезону Love, Deth & Robots. Підтримую заувагу про колгоспи. А в цілому – досить гарно! Успіху на конкурсі!
Дякую! Suits… Хм, дійсно, є щось спільне, Ви праві.
Колоритно! Апетитно! Чудовий післясмак!
Дякую!
Мені також оповідання сподобалось! Підтримую попередніх коментаторів і хотіла б почитати ще про цей чудовий світ.
Ну і так, про колгоспи різонуло. Скільки українців постраждало від колективізації… Сумувати за тими часами? Хм…
Шкода, що різонуло про колгоспи. В тексті мало бути щось на зразок: “пахав-пахав на ті колгоспи, їх підняв, а сам навіть відпустки не бачив” і “дід би порадів, якби бачив, як родина правнука зараз працює не на колгосп, а на себе, ще й побачила весь світ”. Подумаю, як по-іншому сформулювати це місце тексту, вже після конкурсу…
Погоджуюсь, що цю думку, про яку ви тут кажете, авторе, треба чіткіше розписати, бо так вона не зчитується. Мені прочиталося так: “прадід мій на землі робив, і я от роблю теж”. Ще подумалося, що, мабуть, не надто усвідомлює правнук, чим було те “піднімання колгоспів”.
Легко, незвично та з гумором. Мені сподобалась Ваша робота, в ній є вогонь, дякую!)
Дякую за відгук!
Браво, авторе! Цікаво і детально прописаний світ. Герої от і наче штрихами, а їх таки уявляєш! Тішить, що Україна процвітає і в новому кліматі.
А ще – у Вас багатюща мова! Образна і мелодійна, а ще справді цікавий і дотепний гумор!
Бажаю успіху на конкурсі!
Щиро дякую! Успіху навзаєм!
Дуже сподобалось! Навіть не можу сказати, чим – суцільні емоції від прочитання. Я б почитала книжку про пригоди Миколи з сусідами у такій чудовій аграрній державі.
Дякую! Подумаю про це…
Все чудово, але є ложка дьогтю. “колгоспи піднімав”. Героя соцпраці дали?
Дякую за відгук! Для мене герої соцпраці – це не людоїди-чекісти, а такі ж наївні люди, як Гапочка-Жучок, яких система використала і викинула. Тому що вони у своїх селах навіть оспіваного “вкусномороженого” не могли купити – його продавали тільки в містах, нехважаючи на те, що над виробництвом молока працювали саме селяни. Вони могли підозрювати, що в їх системі щось неправильно, але щось змінити було складно (згадайте хоча б паспорти, які селянам почали видавати лише в сімдесятих). Багато з них працював на землі, яку забрали в їх родин якихось сорок років тому; багато з них ще пам’ятав працю за трудодні. Завдяки їх праці без відпусток країна торгувала зерном (а ще виробляла дешевий хліб для громадян), але самим колгоспникам зиску з того було мало. Ну, крім медалі “героя” хіба ще килима з гучною помпою могли вручити. Настінного.
Це вже їх діти або й онуки зрозуміють, що потрібно щось міняти – і змінять все.
А правнук, про якого моє оповідання, тішиться з того, що не мусить працювати на колгосп, як його предок – безперспективно і без відпусток, навіть не маючи змоги побачити море. Микола працює сам на себе, ще й встигає проводити час з родиною. Чи не мрія героїв соцпраці, котрі, по суті, “на панщині пшеницю жали”?
Ваше оповідання було першим, яке я прочитала на конкурсі, бо привабила назва, вона чудова 🙂 Саме оповідання також дуже сподобалося, гарно розказано про світ, написано рівно стільки деталей, щоб це добре сприймалося. Також мені здається дуже цінним відхід від позиції, що бути аграрною країною означає бути відсталою. Ця совітська позиція мені дуже не подобається, й я рада знайти однодумця у вашій особі, авторе 🙂
Дякую.
Дякую за відгук! Удачі на конкурсі!
*пошепки* Як будете редагувати, то у вас Ібрагім перший раз названий Ібрахімом 🙂
О, якраз заглянула сюди під час редагування. Дуже вдячна за це зауваження стосовно імені героя. Зовсім не помітила!
Читається на одному подиху! Стоячи плескаю в долоні, хочу прочитати продовження.
Дякую! Тепер буду задумуватися над продовженням.