Курбак
Під вікном знову товклися кляті діти й зазирали в шибки. Квартира була напівпідвальна і завжди було видно переважно ноги, які поспішали у важливих справах. А ще діти, чий ігровий майданчик був поруч, любили приходити сюди, притискати обличчя до шибок і розглядати його маленьке й тісне помешкання.
Курбак щільно занавісив вікно, нервово пробіг у куток кімнати й аж там розкрив листа. Підсліпувато блимнув очима на клапоть паперу червоного кольору (лист був вже третім, перші два були білим і чорним відповідно), підправив окуляри на носі і аж тоді чітко побачив:
– Шановний громадянине «Щасливого куточку», ви порушили правила проживання у Суспільстві. За вами накопичився борг у розмірі тримісячної плати за проживання. Якщо його не буде виплачено протягом трьох днів – договір про оренду буде анульовано, а вас виселено з помешкання! Невиплачений борг можна відшкодувати, продавши державі частини вашого організму. Чекаємо вас з восьмої по вісімнадцяту годину на вулиці Металургів п’ятдесят чотири. Боргове бюро частин тіла завжди раде вас бачити!
Курбак сумно глянув на своє відображення в тріснутому дзеркалі. Заробітну плату затримували на чергові три місяці. І чи виплатять в цьому – ще питання. Він ходив у доки й підробляв вантажником після роботи, поки мав ще справні кінцівки. Всі гроші йшли на їжу та речі для елементарних потреб. Навіть на квіти для панянки Навіалти не вистачало. А він так мріяв подарувати букет дамі свого серця!
– От що важливіше – вухо чи рука? Ніс чи палець? – спитав він у молодого чоловіка, що дивився на нього з дзеркала.
Це питання залишилося без відповіді, було риторичне, бо він і сам знав – важливе все, особливо перед візитом до Установи одружень. А цей день не за горами! Він же так кохає свою Навіалту!
Незадоволено запирхав чайник, Курбак поклав листа на стіл і поплентався до плити, гарячково розмірковуючи, що ж його робити.
Можна було віддати палець. Наче не дуже важка втрата. Якраз за три місяці й вистачить на оплату. Мізинець на лівій руці у нього вже був відсутній, виплачено борг за попередні три місяці. Гм. Якщо віддати мізинець на правій руці – тоді наче в тілі прослідковуватиметься певна симетрія… Чоловік розсміявся скрипучим сміхом. Ага, симетрія вже прослідковується! Його обидва вуха давно було здано в Боргове бюро. Він сподівався, що йому коли-небудь пощастить в картярських іграх, у які він зрідка грав з друзями, і він все-таки відхопить достатньо великий куш, щоб сплатити всі борги і навіть купити нові частини тіла. Справжні!
Лист червоною плямою лежав на столі, нервував і змушував думати про своє нікчемне життя, в якому не було видно просвітку. Вже чотири роки після повноліття чоловік працює на Мануфактурах, а й досі не виліз із боргів. І вони все збільшуються й збільшуються. Але він ще тримається на плаву! Он, Смешко з квартири навпроти взагалі весь схожий на заготовку для людини, довбешку, в якої ні вух, ні носа, ні пальців! І одної руки немає по лікоть. Але й він бадьориться!
А в нього, Курбака, майже все на місці. І є ще шанс повернути всі продані частини тіла назад! І навіть отримати більше! Він буде багато працювати, старатися, залишатися в майстерні, щоб виконувати понаднормову роботу… Заробить багато-пребагато грошей, купить собі окрему квартиру, і не у підвалі, а на високому поверсі, на десятому, наприклад, а то й на двадцятому… Також купить собі парокар і гарний вишуканий одяг, який бачив у газеті, що підібрав у смітнику вчора, повертаючись з роботи. І буде багатий і щасливий. Разом з Навіалтою, звичайно! У неї такі гарні дивовижні блакитні очі! А руки м’які й ніжні. Вони кілька разів гуляли в парку, і вона навіть взяла його, Курбака, за руку, прощаючись…
Курбак, підперши щоку, почав мріяти, як він зробить собі нове обличчя – із найсучасніших розробок геніального Партанідомуса, стане вродливим, наче принц із казки. І от він приходить до панянки Навіалти! Вона така відчиняє двері, бачить перед собою красеня-мужчину, одразу ж дає згоду на одруження – і вони миттєво біжать до Установи одружень!
Ех, мрії, мрії!
Курбак сьорбнув чаю. Гарячий, зараза! Напій обпік йому язика, чоловік почав хекати й лаятися, спересердя ненароком штурхонув чашку від себе, вона не встояла, перевернулась, і вся рідина вихлюпнулася на стіл. На борговий лист.
– Ну й нехай, – буркнув Курбак під ніс, і зиркнувши на годинник, зрозумів, що може запізнитися на роботу.
Він гарячково схопив потертий від часу чорний сюртук, натягнув на голову кашкет і вибрався, нарешті, на вулицю.
Сонце сяяло не по-осінньому яскраво й весело, було навіть трохи спекотно вже з самого ранку.
Курбак запхався у переповнений цієї пори паротрам, майже повис назовні, тримаючись за поручні при вході. Але не сперечався, коли кондуктор-павук, проповзши по стелі паротраму посмикав його за дашок кашкета. Тримаючись однією рукою за ручку, другою швидко намацав монетку, упхав у нішу на черевці механічного службовця, і, отримавши свій квиток, знову гарячково вчепився в поручні – паротрам якраз повертав праворуч і можна було ненароком зісковзнути та випасти на бруківку. Як це сталося з пасажиром у других дверях.
«Ех, новачок!» – глузливо подумав Курбак, ще міцніше тримаючись за поручні й притискаючись до спини огрядної пані з двома клунками через плече. Один з них тицявся Курбаку в носа, але той мужньо терпів – незабаром все закінчиться: ось-ось мали з’явитися Мануфактури.
При вході охоронець перевіряв наявність чи відсутність частин тіла й протезів. На Мануфактурах виконували нудну й монотонну роботу. Курбак приєднував нестандартні деталі до протезів різних типів. Спочатку, коли його тільки прийняли на цю роботу, він просто перевіряв, чи все в порядку на вже готових кінцівках і закручував гайки, якщо це було потрібно. Потім старший майстер Рубріг, побачивши його сумлінне ставлення і ретельність, перевів до цеху складання частин рук в один повний протез. А зараз Курбак працює в майстерні з очима. Дуже відповідальна робота! Йому навіть обіцяли підвищення заробітної плати, якої довго не виплачували. І справді, коли це буде – невідомо, але думка гріла серце і змушувала працювати ще краще.
Охоронець запустив під рукав сканжучка. І поки той бігав по тілу, лоскочучи й іноді викликаючи неприємні і… гм… навіть дуже приємні відчуття, Курбак думав про те, що можна було б віддати в оплату за квартиру одне око. Все одно він погано бачить. На роботі змушений одягати масивні окуляри, які посилювали зір у кілька разів, але після них він ще довго оговтувався, поки звикав до навколишнього світу без збільшень.
«Одне око віддам Бюро, а натомість тихцем і таємно візьму одне на роботі», – міркував так чоловік, заходячи в майстерню і вдягаючи поверх сюртука засмальцьований фартух, а замість кашкета – завеликий на нього гумовий очіпок, який завжди сповзав аж на брови.
Протези, які вони виготовляли в майстерні, йшли на заміну очей, які люди віддавали за оплату боргів. Будь-яких.
Куди дівалися здані частини тіла – залишалося загадкою. Але в Керівництві Суспільством краще знають, що з ними робити.
Навколо Курбака завжди жили люди або з відсутніми частинами тіла, або повністю механіки, «залізяки», як їх презирливо називали ті, що обирали природне тіло без втручань металу. Та й Суспільство їхнє умовно і, чесно кажучи, й позірно, ділилося на дві частини. Одна група – це були люди усічені, можна сказати часткові, без певних частин тіла, які були віддані в борг. Але вони вперто не купували протезів, були прихильниками природності, хоч і неповної. Другий тип людей в народі називали «залізяками». Можливо, всередині залізних механізмів, схожих на людей, і зберігалася первинна людина, але вона була так далеко, що таких громадян і людьми вже ніхто не сприймав.
Курбак ще був молодим, хотів дружину й дітей, тому дуже прагнув хоча б ще кілька років мати тіло, схоже на людське, хай і без деяких неважливих частин, а вже там як планида ляже: можна було б і протези завести. Нічого не поробиш – під старість всі ставали «залізяками».
Тим більше, його хвилювала панянка Навіалта! І він в млинець розіб’ється, але доб’ється її руки і серця! А це значило – треба зберегти більш-менш живе тіло для візиту до Установи одружень. Для цього ж потрібні були робота, гроші і цілий організм.
Курбак весь день намагався, не думати про те, що сьогодні він запланував злочин. Вкрасти протезне око було легко. Чимало їх лежало в смітнику, бо мали маленькі дефекти. Кинути туди непошкоджене було легко. Воно лежало серед усіх круглих кульок і наче ласкаво підморгувало чоловікові. І хоч Курбак страшенно трясся, мучився і пітнів – усе вдалося. При виході з Мануфактур також перевіряли сканжучком, але зовні. Чоловік запхав око собі в рот, намагаючись не прокусити м’яку силіконову оболонку, він робив вигляд, що в нього болить зуб, тримався за щоку й кривився.
А дорогою додому заскочив у Боргове бюро й продав своє справжнє око, виплатив усі борги. Там же йому вставили й протез, який він приніс із собою.
Щасливий чоловік без боргів і з майже цілим організмом (те, що немає вух і одного мізинця – не рахується!) навіть зумів купити букет квітів для панянки Навіалти!
Вже сутеніло, коли він постукав у двері квартири, де жила жінка його мрії. Він давно не був у неї – все справи, справи… Та й ні з чим було приходити. А оскільки сьогодні був такий вдалий день (правда, почався червоним листом, зате ж закінчується як гарно!), то Курбак вирішив запропонувати панянці Навіалті подумати над його пропозицією разом піти в Установу одружень. А чому б і ні?!
Азарт, кураж охопили Курбака. Він постукав у двері й вони швидко відчинилися. На порозі постав високий чоловік, механік, «залізяка», а із-за його спини визирала кохана Наві.
Без вух, носа і без рук. Замість них до тіла було прилаштовано механічні протези. І чоловік-«залізяка», і дівчина навели на Курбака очі і з пищанням у зіницях сфокусували погляди… На зап’ястках обох красувалися шлюбні браслети…
Курбак повернувся додому і викликав поліцію, щоб повідомити про свій злочин: викрадення ока на Мануфактурах. Зараз він перебуває у шахтах Серединних платформ. Якщо ви там побачите людину, що зовсім не схожа на людину, а радше на залізну її подобу – то це він. Чоловік, який розчарувався в коханні.
коротко і ємно, нічого зайвого! дуже цільне, сподобалося!
Мені дуже сподобалось оповідання. Незважаючи на, здавалось, невелику кількість тексту, тут гарно розкритий головний герой. Зрозуміло, що це за людина, його мотивація. Відчувається атмосфера цього світу.
Додатковий пончик хочеться вам дати за добре складений початок: я дуже ціную, коли автор вміє зробити перші декілька абзаців настільки цікавими, що із захопленням читаєш далі.
Бажаю успіху!
Цікаве оповідання про маленьку людину в нелюдському суспільстві. Філософське таке, досить іронічне. Мені дуже сподобалося. Бажаю успіху на конкурсі!
Гарно написано. Чимось скидається на оповідання Шеклі. Бажаю успіху на конкурсі
Мені сподобався твір. Оригінально, незвично і з великим сенсом) Мені трошки не прийшовся до смаку кінець. Я б зупинилася на фразі: “На зап’ястках обох красувалися шлюбні браслети…” і цього б було достатньо. Але це справа субєктивна.
Твір-метафора) Поки ми робимо карєру, заробляємо гроші і намагаємося зробити з себе кращу версію себе хтось вже живе щасливо і без усього цього. І поки ти тільки плануєш, хтось може випередите тебе і почати діяти. І це стосується як кохання, так і чогось іншого.
І ми завжди вибираємо, які в нас пріоритети: купити їсти чи одяг, піти навчатися чи розважатися, допомогти батькам чи поїхати самому на відпочинок… Ми вибираємо, чи працювати на роботу, яку ми не любимо, але яка приносить гроші, чи займатися справою свого життя, голодуючи. І так про все… Ми вибираємо, що для нас важливіше, як Курбак обирав ті частини тіла, якими він ладен пожертвувати чи хоче вберегти.
Недоліки шукати не хочу! І не буду)
Дуже класно, респект! Дякую за цей твір, і я бажаю вам успіху у вашій творчості ❤.