Величезний Ангел сидів на схилі Дніпра і важко дихав. Його руки, ноги й обличчя були вкриті шрамами. Старі шрами вже зарубцювались, на них боляче було дивитись, але вони не виглядали потворно. А нові кровоточили. Колись білосніжні крила були такі пошматовані й пошарпані, що нагадували дрантя зі смітнику. Пасма брудного опаленого волосся звисали до грудей і куйовдилися поривами вітру.
Ангел, не підводячись, простягнув руку, зачерпнув скаламученої води, підніс до рота і випив її спраглими ковтками.
Ось вже майже тридцять років, як на Верховному Зльоті Крайових Ангелів він був призначений Ангелом України. А як же! У кожної країни має бути свій Ангел-Охоронець. І батько його, і дід, і прадіди піклувалися про Україну із часів її зародження у сарматських степах. А нещодавно прийшла і його черга спадкувати батьківську справу й приступити до служби.
Він так завзято взявся за ту роботу. Літав над країною, сумлінно й невтомно трудився разом із шахтарями і орачами, будівельниками і митцями. У люті морози зігрівав крильми землю і оселі, а в спекотний час струшував із хмар цілющі дощі. Чергував біля пологових будинків, проводжав дітей до школи, вітав випускників, пригортав до свого серця старих, зустрічав тих, які йшли у вічність. А ще стежив за можновладцями і записував у свій записник усе скоєне…
Раптом захвилювався Дніпро, здійнявся потужний вітер від хлопання крил – біля стомленого Ангела приземлився сивочолий Батько. Ангел України мовчки утнувся Батькові в живіт і розридався. Він здригався в риданнях і стогоні, а Батько, як у дитинстві, гладив його по голові.
– Дістається тобі, Синку… Дозволь мені оглянути твої рани.
Батько підвів очі до неба, і з хмар злетіло безліч янголів-підлітків. Юні створіння прийнялися омивати кров, виймати стріли, кулі, уламки й відщепки. Вони лікували рани, чистили й лагодити крила, розчісували злиплі пасма. Ангелу стало трохи легше. Батько допоміг йому підвестися. Усієї широти Дніпра не вистачало, щоб вмістити його відображення.
– Тато, я не встигаю усім зарадити. Закриваю собою Схід. Гатять щодня. Ті кулі й снаряди, що влучають у мою спину, спасають бійців на війні. Але мої крила продірявлені. І через ці отвори смерть наздоганяє людей. Я вже не можу випростати крила, аби дотягнутися й до інших областей. Так мені не вдалося підставити крила, щоб підхопити падаючий літак поблизу Чугуєва. Я не врятував стареньких у пожежі в Харкові. Батьку, я не встигаю оплакати вбитих і хоч годину потужити над їхніми тілами.
– Тримайся, Синку, тримайся… Ти такий знесилений і змарнілий, бо маєш мізерну можливість швидко відновлюватися.
Ангел притулився до Батька. Його дихання стало спокійним.
– Ти правий, Батьку. Я відновлююсь у твоїх обіймах. Але ж ти так рідко прилітаєш до мене.
– Ні, не тільки у моїх обіймах, – прошепотів сивий Небесник. – Ось, поглянь-но сюди!
Батько провів рукою по невидимому екрану, і той проявився на весь кругогляд. Ангел побачив трійко дітей на спортивному майданчику, які, тримаючи руку на серці, співали такі щемні слова про «ще не вмерлу». Той тихий спів відлунювався і у серці Ангела. Кожне слово ставало росинкою у крапельниці, через яку вливалася у його жили оновлена міць.
– Дивись, рідний мій!
Батько гортав сюжети на екрані. Ось бабця, схилившись біля ікон, обгорнутих рушниками, тремтячими губами шепоче молитви за Україну. Ось вуйко вже третій день з ранку до опівдня консервує огірки, щоб передати військовим. А ось волонтери влаштували відвідини поранених у шпиталі. Он молоденька тік-токерша з Донецька знімає свій перший ролик українською.
– Дивись, – гортав сюжети Батько, – як люди на колінах зустрічають полеглих героїв! Бачиш, як свіжими квітами дбайливо вбрані їхні могили? А ось односельці звели новий дім вдові, що втратила на війні чоловіка і сина. А ось дівчина свої коси наважилася відрізати, щоб пожертвувати кошти на потреби армії. Дивись, як у школах збирають кошики великодніх смаколиків для вояків… Все це зміцнює тебе.
Ангел і справді відчував, як повільно вщухав біль, як до рук поверталась помножена сила та розпрямлялися за спиною дужі крила.
Батько ледь помітно вклонився янголам-прислужникам, і вони одразу стайкою повернулися до хмар. А потім пильно подивився Синові в очі:
– Запам’ятай, щоразу, коли хтось молиться за Україну чи щось робить на її благо, ти відновлюєш свої сили і стаєш незламним.
– Але, Татку, чому тоді так мало українців молиться за свій край? Чому стільки людей не переймається бідами своєї країни і живуть у своє задоволення? Інколи я почуваюся дуже самотнім…
– Ти – не сам! – підвищив голос Батько, й від того низького тембру мурахи пробігли шкірою і все на мить заціпеніло. – Ти – не один! Поруч із тобою – незліченне військо тих, хто поклав своє життя за Україну!
Небесник поцілував Ангела у чоло і довго тримав його в обіймах. Вимовив стиха:
– Мені пора!
Він зробив кілька кроків, змахнув крильми, здіймаючи шалений рух вітру, і, піднімаючись у небо, проголосив:
– А щодо людей… Дай їм час, Сину! Вони обов’язково прозріють! Те мале, що вони вже роблять, щоразу примножуватиметься! Вони зміцнюватимуть тебе, а ти – їх!
Сподобався оптимістичний кінець твору про людей, які обов’язково прозріють, а те мале, що вони вже роблять буде щоразу примножуватися! Дякую автору, прочитала на одному диханні. Гарне оповідання. Хай Вам щастить!
Дякую за підтримку! Щастя навзаєм!
Я атеїстка. В мене немає сліз, лише люта злість на ворогів. І я хочу, щоби східне небо України захищали не янголи, а “Залізний купол”, подібний тому, що в Ізраїлі. Щоб дороги ремонтували не янголята, а сучасна техніка. Та щоб така чудова людина, як 90-річна волонтерка Людмила Григорівна Твердохліб, що померла восени минулого року, не мала потреби віддавати останні гроші. Вона пережила голодомор і другу світову війну, а з 2014 року однією з перших почала допомагати пораненим у госпіталі Мечникова, возила гарячі обіди й продукти. Віддала всі статки на благо армії, тому рідні й волонтери оголошували збір коштів на похорон. Отакі люди – і є справжні янголи-охоронці України, а не умовні істоти в пір’ї та дивний Батько, який прилітає раз на два тисячоліття, щоб “висловити занепокоєння” й морально підтримати.
Удачі на конкурсі!
Складно писати коментар, коли перелічено болісні для нас всіх моменти, але ви знаєте, в мене емоції інші виникли: я серджуся. Дивіться, син стікає кров’ю, каже, що не справляється, а Батько просто каже йому “тримайся…”, замість того, щоб надати підмогу. Це скоріше нарис, ніж повноцінне оповідання, але для висвітлення данної ідеї така форма цілком підходить.
Удачі на конкурсі!
Написано непогано, але скажу відверто, нагадало шкільний твір десь дев’ятикласниці.
І то добре, що вже не першокласниці. )))
Розплакалась.
Авторе, дякую за катарсис.
Дякую за ці сльзи.
Гарне оповідання! Читаючи відчувала весь тягар, який несе на собі цей Ангел. Хотілося його пригорнути. Дякую автору за твір! Бажаю успіху в конкурсі! 🙂
Я рада, що вам сподобалось. Дякую за коментар.
Плачу.
Вдячна вам за коментар. Я теж наревлася, коли писала оповідання…
Гарне оповідання. Чудово ілюструє, що малесенька дрібничка від кожного творить міць України.
Успіхів, Авторе!
Щаслива отримати ваш коментар. Мені так приємно, що ви так геніально озвучили смисл, який я хотіла донести. Дякую!
Гарне оповідання. Чудово ілюструє, що малесенька дрібничка від кожного творить міць України.
Успіхів, Авторе!
Вітаю.
Оповідання сподобалося, й припало до душі.
Щасти.
Щаслива усвідомлювати, що оповідання привало вам до душі.