21 Лютого, 2021

3 – Ясність думки і жодного шахрайства. Як писати зрозуміло.

Від Trebraruna
Trebraruna

Trebraruna

Письменниця. Авторка блогу. БАГіня сімейного вогнища і чарівного пенделя. Технічна підтримка.

Усі дописи

Бачу ліс, а в ньому дерева:

Після того, як у вашій уяві склалася чітка картинка, залишилася дрібничка – подати цю картинку читачеві. Почнемо.

 «Немає ніякої ложки»

Перше правило письменника (і не лише, це стосується також кінорежисерів і гейм-дизайнерів): немає нічого, крім вашого продукту. Забудьте про те, що читач може/повинен щось знати, крім того, що ви йому постачили. Життєвий досвід у всіх різний.

Диявол, що приховується в деталях

Повернемося до виду з космосу, а саме до п.3 з тих, що там перераховані. Якщо ви маєте в уяві чітку картинку, то виділити з неї ключові деталі, які необхідно повідомити читачеві при поданні персонажа/локації /описі механізму або явища, не завдасть клопоту. Рецепт вдалого дебюту простий:
  • Деталі, важливі для сюжету;
  • Деталі, що відрізняють даний екземпляр персонажа/місцевості/пристрою/явища від інших подібних, знайомих читачеві, або ключові деталі, що дають загальне уявлення про об’єкт, що описується. Пам’ятаєте, як в анекдоті? «Вдача погана, неодружений».
  • Яскраві деталі, які нададуть читачеві змогу запам’ятати описуваний об’єкт.
Все інше йде лісом. Якщо дуже кортить, другорядні деталі можна згодом помалу підіпхнути упродовж оповіді. Головне – не зволікати з цим, бо читач усе доміркує самотужки, а ваш додатковий опис пустить повз вуха.

Ложечку за тата, ложечку за маму…

Не треба перегодовувати малятко читача.
  • Надавайте нову інформацію про світ поволі, по одному-два абзаци за одним заходом, бажано, ту, що «до теми» подій, які описуються в наявний час.
  • Презентуйте нових персонажів по черзі. Робіть паузи, щоб читач устигав запам’ятати ім’я й особливості нового героя до появи наступного. Якщо вас привести на багатолюдну вечірку і протягом п’яти хвилин перезнайомити із сотнею гостей, імена скількох із них ви запам’ятаєте?
  • Залиште довгі монологи Гамлетові. Перепиняйте своїх персонажів, якщо ті занадто полюбляють «розтікатися мислію по древу». Хай замислено поглянуть у вікно, хильнуть найкращого віскі в галактиці, бодай почухають потилицю. Або, може, співрозмовник їх переб’є питанням.

Єдиний в трьох особах.

Вигадайте для ваших персонажів/місцин/об’єктів по 2-5 найменувань, якими ви будете їх звати-величати в тексті. Не треба надто багато визначень для одного об’єкта/суб’єкта в тексті. Комфортним для читання є пара прізвиськ/визначень + ім’я + особовий займенник, більше не варто, хіба забагнеться підкреслити образ героя, відповідний до обставин. Другорядним персонажам/деталям досить імені + займенники + одне визначення. А деяких можна і взагалі залишити без імені. Маленький лайфхак: якщо ви з самого початку, буквально в першій парі фраз з моменту першої появи героя/об’єкта в оповіданні, не назвали його по імені/назві в авторській мові – отже, ГГ із ним не знайомий. І якщо згодом в авторській мові раптово спливе ім’я/назва цього героя/об’єкта, читач дуже здивується й не збагне, про що йдеться. Дайте можливість вашим героям його презентувати, або хай сам поклопочеться відрекомендуватися.

Поділитися

Інші статті з цієї серії: