Зламані коліщатка викидають
1.
Я відчинив двері і механічний крук оповістив про нового клієнта гучним тріском металевого дзьоба. Старий Акоста, що був власником, лиш кинув на мене погляд і відвернувся. Я пройшов вздовж полиць, що давно обросли павутинням, бо ж старий ніколи не звертався до них вдруге. Він мав феноменальну пам’ять, завдяки чому і став власником інформаційного бюро. Коли хтось нетутешній заходив в наш район, першим ділом зверталися до Акости.
— Кликали? Мені принесли записку.
— Є справа, — Акоста зітхнув, поправив окуляри і вказав на стілець.
— Тож?
— Нещодавно до мене прийшов один пан. На вигляд, заможній, інтелігентний, до нас такі не ходять. Йому потрібен механік.
— Невже я? — не повірив своїм вухам. Щоб старий мене комусь порадив?
— Та я йому і того, і сього, а він все відмовляв. Забембав мене! То я сказав, що більше у нас механіків нема, хіба що ви Марка схоче найняти. А він всміхнувся так хитренько: схочу.
— Он воно що! А я вже думав, що ви мене поважати почали.
— За що тебе поважати? Хіба щось путнє зробити можеш? — Акоста вказав на механічного ворона, — От батько в тебе файним механіком був, а ти…
— Годі! Кажіть вже, що з тим паном.
— Імені він свого не назвав, але сказав, що чекатиме ввечері на Гвинтовій площі.
— Так би і одразу. А то починаєте: батько, батько.
Кожна розмова цим закінчувалось, ніби інших тем не було. Та і біс з ним, з Акостою, головне що про замовника сказав.
Я вийшов на вулицю і поправив парадну жилетку. На цій лише дві плями, та і ті непомітні з першого погляду. Нормально! На вулиці затишно, дорога відливає теплим помаранчем. На бруківці чорні лінії — тіні від рейок, що тягнуться вздовж вулиць, над домами, немов величезні змії.
Цікаво, це вже вечір? Хоч би приблизний час вказав, не сидіти ж мені на Гвинтовій всю ніч. Хоча, замовлень все одно немає, піду. Почувся тріск і я рефлекторно підняв голову — по рейках їхала люлька. Я придивився: якщо вірити старому Акості, мій замовник був заможнім. Він легко міг дозволити собі люльку. Та ні, всередині сиділа літня жінка і з острахом дивилась на хлопчика, що крутив ручку.
Ех, я теж колись був таким хлопчиком. Пригадую, як батько зробив схожу люльку, вручив мені і відправив заробляти гроші. У перший день я, дурень, не заробив ні копійки — подумав, що тутешні витрачатимуть гроші на дурні забавки. Треба було ходити коло порту, там завжди купа народу з важкими валізами.
Люлька — одне з найпростіших засобів пересування. Вона кріпиться до системи коліщаток, де верхнє коліщатко чіплялось за рейку, всіяну отворами для зубців. За допомогою ручки, коліщатко крутиться вперед і назад, і люлька їде рейками, куди треба. Лише потрібен водій (зазвичай хлопчик-підліток), щоб крутити ручку.
А ще потрібен гвинт, що підіймає і опускає люльку. Саме такі стояли на Гвинтовій площі — центрі району, де зустрічались всі рейки і вулиці. М’язисті, завжди спітнілі, проте дуже ввічливі чоловіки крутили гвинт, підіймаючи і опускаючи платформу. Зазвичай тут працювали хворі, хто не міг влаштуватись у шахту через пил копалень.
Площею ходили жінки у бежевих і темно-коричневих платтях, і чоловіки у темних жилетах і вигорілих на сонці картузах. Серед них вирізнявся пан у небесно-блакитному циліндрі. Капелюх прикрашала квітка, зроблена зі спаяних між собою коліщаток різного розміру. Вишукана робота! От би вона ще могла розквітати, як справжня. В голові почав зріти механізм, як це зробити, та я відкинув ідею геть.
— Пане, це не ви часом шукали механіка? — чоловік кинув оцінюючий погляд. Посміхнувся, підійшов і зняв циліндр:
— Марк? Дуже приємно, я чекав. Можна буду на «ти»? Ненавиджу формальності.
— Як бажаєте, пане…
— Мрійник. Зви Мрійник, як друзі кличуть, — що ж у багатих свої дивацтва, — Мене зацікавили твої винаходи, Марк.
— Винаходи? — що старий показав йому? Невже цього Мрійника зацікавили мої непрацюючі залізки?
— Вони доволі… специфічні. Я б навіть сказав неординарні. Механічна рука, що повертає ключ і відчиняє двері — цікаве рішення.
Тут я не міг з ним не погодитись — рука дійсна справляла враження. До того моменту, коли покупець розумів, що для цього потрібно вставити ключ у саму руку. Абсолютно безкорисне лайно, яке я не міг нікому впарити. А цей дивак, схоже, зацікавився.
— Бажаєте придбати?
— Ні, але мені подобається твій потенціал. Розумієш, професіоналізм гарна штука, та передбачувана. Всі механіки роблять те саме. Гарно, безперечно, та мені це не потрібно.
Мрійник замовк. Гроші точно поплавили йому мізки і тепер чоловік тинявся від нудьги, у пошуках, куди б витратити зайві кошти. Що ж тобі потрібно, мій дурний, але такий заможній друже?
— Прогуляємось? — чоловік підняв тростину і впевнено пішов вулицею, — Чому ти погодився прийти?
— Ну, — закотив очі, — Старий описав вас як дуже гарного, чемного, добропорядного, щедрого…
— Підлабузництво це добре, — засміявся Мрійник, — Та мені не цікаво. Причина в грошах, хіба я не правий?
— Є таке.
— Скільки замовників мав у цьому місяці.
— Двох.
— Тобто насправді жодного? — я ніяково посміхнувся. Звідки він знає? Може Акоста розповів?
— А як ти ставишся до незаконних справ? — так он воно що! Дехто не хоче виконувати брудну роботу. А я заливав «чемний, добропорядний»…
— Залежить від того, скільки платять, — Мрійник дістав чек, — Скільки?!
— Достатньо? Це аванс за мовчання, ще стільки ж отримаєш за роботу.
— Та за такі гроші, готовий працювати, хоч на самого диявола!
— Не розкидайся гучними фразами. Я хотів би поглянути на майстерню.
— Там трішки неприбрано, — якщо цей Мрійник побачить, в якому хаосі працюю, ляже з інфарктом.
— Не хвилюйся, я вдів найгіршу одежу, її не шкода.
Це найгірша? Я замовк, осмислюючи. Він теж замовк. Ну, може і на краще, не варто патякати на вулиці про темні справи. А судячи з чеку, справи дійсно темні. Цікаво, що від мене хочуть? Зброю? Відмички? Щось для шпигування?
Мрійник відійшов убік і я вже думав, він кудись мене веде. Проте чоловік лише кинув милостиню якомусь безногому. Сказати, що юнак більше схожий на шахрая, ніж на того, кому дійсно потрібна допомога? Ні, хто я такий, щоб заважати людям заробляти.
— Тут живеш? — Мрійник постукав тростинкою. Стара цегла розкришилась і на бруківці залишились білі сліди, — Двері лиши відчиненими, ми ненадовго.
В майстерні душно: закрив вікна, щоб сусідські бешкетники не пролізли всередину. Бешкетники! Тепер жалкував, що зустрічаю гостя неналежним чином.
— Проходьте, тільки обережно, — пізно, жилет зачепився за виступ і розшита тканина з тріском порвалась.
— Доволі затишно, — чоловік навіть не звернув увагу. Напевно, це дійсно був найгірший одяг.
— Тож, що від мене треба?
— Все, що зможеш вигадати, — Мрійник зняв циліндр, — Мені потрібна твоя співпраця, твої ідеї, ініціативність.
Я зрозумів, що конкретики не буде. Цей Мрійник мені всі мізки витрусить своїм «зроби щось, а що саме, не знаю». Ненавиджу таких замовників! Чек в кишені — єдина причина, чому цей пан не вилетів з вікна.
— Що ж, познайомимось ближче. Я власник фабрики. Про всяк випадок не скажу, якої саме. Не образишся?
— Анітрішки
— Чудово! Так от, в мене є конкуренти. А в них є дещо, здатне здешевити процес виробництва вдесятеро. Точніше, скоро буде.
— Хочете, щоб не було?
— Тямиш! — у двері постукали, — В нас гості.
Перш ніж я встиг підвестись, Мрійник вже стояв коло входу. Він привітався і впустив того самого юнака з милицями. Тепер я роздивився його уважніше. Руде волосся визирало з-під картуза, хлопець хилив голову і воно спадало на лоб, закриваючи обличчя.
Хлопець нарешті дошкандибав до стіни, сперся і підняв на мене хитрі оченята. Латаття вкривало обличчя, особливо кирпатий ніс.
— Знайшов механіка? — голос на диво високий, як для хлопця, хоча може він зовсім юний, — Певен, що можна довіряти?
— Заплатимо і питань не буде, — Мрійник став поруч і тепер вони вдвох розглядали мене, ніби товар на полиці.
— Всі свої статки витратиш?
— Вийде дешевше, ніж збанкротувати.
— Ну, як знаєш, — юнак зробив крок вперед, одною рукою сперся на милицю, а іншу простягнув мені, — Вбивця.
— Що?
— Справжнє ім’я називати не буду, зви Вбивцею, — юнак повернувся до Мрійника, — Є новини.
— Звідки?
— Повії ти таких питань не ставиш.
— Там все очевидно. До того ж її клієнтів не знаходять по частинах.
— Ой, теж мені! Було кілька разів.
— Двадцять сім.
— Не хвилюйся, цей лишився живий. Ну, майже.
— Впізнає тебе?
— Можливо. Як завжди шукатиме рудого хлопця з милицями. Перука в мене є, плаття теж.
— Носитимеш плаття? — втрутився я в розмову, — Як дівчина?
— Я і є дівчина, довбню, — Вбивця різко нахилилась вперед і маленькі пальчики боляче вчепились в плече, — Не дивись, куди не слід, станеш двадцять восьмим.
Було б на що дивитись! Пласка, мов камбала, не думав, що такі існують.
— Годі його лякати! Кажи вже, що за новини.
— Пароплав через місяць. Є точний час прибуття у порт.
— Непогано! Ось тобі і завдання, Марк. Подумай, як непомітно пробратись на пароплав. Маєш тиждень на роздуми. Коли прийду, хочу почути ідеї з кресленнями і розрахунками.
2.
Ідеї з кресленнями і розрахунками. Сказати — легко, зробити — важко. Пройти повз охорону порту годі й намагатися, навряд у Мрійника знайдеться знайома банда головорізів. Єдиний шлях — з води.
Порт знаходиться у тихій гавані, з обох боків оточують скелі. Непомітно пропливти на човнику не вийде: небезпечно. З повітря? Приверне увагу охоронців. Перебравши всі варіанти, я зупинився на підводному човні. Чув про щось подібне, завжди хотів спробувати.
Ця ідея одразу вирішувала питання раптовості на воді, та до того його треба у воду спустити? Човен — справа велика, сховати тяжко. Не хотілося б, щоб потім прийшли добрі люди з кайданками і відвезли на допити. А чи не ваш то човен? А хто замовник? А не хотіли б пройти до в’язниці?
Дзуськи, не буду я підставлятися заради багатенького придурка. Потрібно щось маленьке, непомітне. Але як? То не коліщатко — в кишеню не сховати. Тому сидів і креслив схеми, щоб зменшити об’єм човна.
За цією справою мене і знайшла Вбивця. Залишив вікно відчиненим, що було помилкою. Тепер тоненькі пальці болісно стискали плече.
— А ти спритна, для одноногої.
— А ти розумний, для невдахи, — дівчина сперлась підборіддям на потилицю. Здається, вона розглядала креслення, — Хоча я не здивована. Мрійник тебе обрав, а він розбирається в людях.
— Ви давно знайомі?
— З дитинства, — Вбивця притягнула милицею стілець і сіла поруч, — Чого я прийшла, ось!
Дівчина витягнула з кишені шматочок вугілля і поклала на стіл. Що це? Я спробував підняти, щоб роздивитись ближче. Проте з несподіванки смикнувся і впустив — шматочок важив не менше кілограма.
— Ну і налякався! — Маніячка істерично сміялась. Вона лупила руками по столу, як це робили пиячки, коли поряд проходила дама у занадто короткій сукні, — Це лише вугілля.
— Вугілля стільки не важить!
— Нескінченне вугілля!
— Що?
— Майже нескінченне. Воно горить у сто разів довше. Саме його везуть на пароплаві.
— Звідки в тебе?
— Подарунок. Повія гарно попрацювала. Ми подумали, може ти з цією штукою щось вигадаєш.
— Що ж, це дійсно багато спрощує.
Відсік з паливом можна зменшити до розмірів кишені, вантаж для занурення прибрати, залишиться кабіна і механізм гвинта. Тоді об’єм вийде…
— Гей, ти ще тут?
— Задумався трохи. Ваша Повія — геній. А ще щось є?
— Корисно? — Вбивця помітила вчорашні сухарі і безцеремонно захрумтіла, — Ходімо зі мною, сам спитаєш.
— Запрошуєш в бордель?
— Не як клієнта. Хоча як є гроші…
— Дякую, поки не цікавить, — я зіжмакав старі креслення і викинув у смітник.
В голові вже зароджувався план підводного човна, проте кілька деталей залишались розпливчастими. Неприємне відчуття. Схоже на купу сухарів без води — ніби і наївся, та чогось не вистачає. Починати роботу зараз — лише зіпсую настрій.
Бордель побачив одразу, хоча ніколи не був тут. Здається, ми прийшли невчасно, бо навколо бігали люди в формі. Дівчат силоміць виводили назовні. Кілька навіть не встигли одягнутись.
Одна намагалась самостійно зав’язати корсет, проте він раз-у-раз спадав. Та роздивитись найцікавіше не вдавалось: груди прикривало кольє з блискучих коліщаток. Воно нагадувало квіти Мрійника. Дуже нагадувало.
— Анжело, — Вбивця понизила голос і тепер ще більше походила на парубка, — Що відбувається?
— Ви хто? — чоловік у формі підійшов до нас і суворо глянув на Вбивцю, — Знайомі?
— Клієнт, — дівчина-повія опустила очі і збентежено затріпотіла віями, — Пробач любий, в нас сьогодні обшук. Один поважний пан загубив щось важливе.
— Стули пельку! — чоловік ляснув дівчину по щоці, — А ви двоє йдіть геть. Розваги відміняються.
— Шкода. Від мого товариша пішла дружина, то думав хоч це підніме настрій.
— Боже, як шкода, — томним голосом прошепотіла Анжела (навряд справжнє ім’я) і обвилась навколо моєї руки, — Тобі, напевно, так самотньо!
Я відчув, як тендітна рука кладе щось до кишені. Напевно щось важливе, та м’які груди плутали, а легке дихання в шию пробуджувало хтиві думки.
— Вас покинула жінка? — чоловік у формі оживився, — Від цих баб одні страждання! Моя теж втекла з коханцем. А я для неї все, розумієте? Квіти, подарунки, а вона…
Кілька годин поспіль ми вислуховували його ниття і лише розповівши всю свою біографію, чоловік дозволив нам піти. Нарешті, сховавшись у безлюдному провулку, я витягнув з кишені записку:
«Вугілля у сховищі на кормі, нижче ватерлінії»
Ось вона. Остання деталь. В голові мазок за мазком з’являлась картина. Малесенькій підводник підпливає, робить отвір і краде вугілля навіть не піднімаючись на поверхню. Знадобиться дві-три людини, не більше. Об’єм корпусу можна зменшити до 20 м3.
Така малеча легко поміститься в майстерні і ніхто навіть не здогадається, над чим я працюю.
3.
Мрійник був у захваті, хоча, здається, нічого не зрозумів. Гадаю, радів би навіть кресленню табурета, якщо гарно оформити і розписати. Він звертав увагу на абсолютно неважливі речі, плутав терміни і казав нісенітниці.
— Пробач мою неграмотність, ти в нас механік, не я. Тож, потрібні гроші? Навряд матеріали візьмуться з повітря.
— Так, — мені вже трохи соромно, ніби я крадій, — Нещодавно купив коліщатка, а вони браковані. Тепер потрібні нові. А ще листи металу, і гвинт, і…
— Браковані коліщатка? Можу подивитись, — з усієї моєї доповіді тебе зацікавило це? Чоловіче, ти хворий!
— Від зламаних коліщаток жодної користі, я їх викидаю, — простягнув смітник, де серед паперу і брудних ганчірок блищали металеві зубці.
— А мене завжди приваблювали зламані речі. Є в них щось… унікальне.
— Для механізмів це сміття.
— А для мистецтва — справжня знахідка, — Мрійник витягнув погнуте брудне коліщатко. В зубцях застрягли шматочки плісняви з сухарів, що викинув тиждень тому.
— Бридота!
— Продай мені їх, — Мрійник продовжив копирсатися, — За будь-яку суму. Скільки треба для човна?
Вдесятеро менше, ніж ти мені заплатив. Я б з легкістю виділив гроші з авансу, та як пропонують — гріх відмовитись.
— Забирайте усі, разом з відром.
Двері зарипіли. Пані в мережевому платті ввалилась всередину і прошкутильгала до стільця.
— Ви в нормі? — я підійшов ближче. Судячи з вишуканого одягу, багата, може замовить щось? Щастить мені в цьому місяці.
— Марк, ти йолоп! — Вбивця посунула штучні локони вбік.
— Поліція, відчиніть! — стук у двері, — Ми заходимо!
— Шановні, — Мрійник прикрив собою Вбивцю, — В чому справа? Є причина, чому лякаєте мою сестру?
— Перепрошую, але вона — підозрювана. Два тижні тому чоловіка викрали і погрожували вбивством.
— І?
— У неї в будинку знайшли милицю, що використовувалась. Як зброя.
— Милиця, як зброя? Нісенітниця!
— Уявіть собі!
— Це всі докази?
— Еее, — поліцейські переглянулись, — Так.
— Не замало?
— В будь-якому разі їй треба піти з нами і дати покази.
— Сподіваюсь, як свідок? — Мрійник розвернувся до мене, — Завтра до тебе прийде моя людина, забере замовлення.
— А що купляєте? — підозріло кинув поліцейський.
— Зламані коліщатка, — Мрійник простягнув Вбивці руку і вони вдвох вийшли з майстерні під конвоєм поліцейських.
4.
Весь наступний день я просидів у майстерні. Робота над човном виявилось складною. І довгою. Дуже довгою, я навіть почав сумніватися, чи встигну.
Лише ввечері я вийшов назовні і стикнувся лобом з дебелим чоловіком. Той був на дві голови вище і рази в три ширше за мене. В руках чоловік тримав величезну сокиру, яку закинув на пече. Від несподіванки я навіть відступив і рефлекторно ковтнув слину.
— Марк? — чоловік нахилився ближче, роздивляючись.
— Т-так, — шо ти від мене хочеш? Шо, дідько, ти від мене хочеш?!
— А ти змінився! — чоловік посміхнувся, схопив мене за плечі і немов пір’їнку штовхнув всередину, — Що? Зовсім не пам’ятаєш? Ну так, ти тоді малий був!
— К-коли?
— Коли з твоїм батьком вештались, — велетень зітхнув, — Гарні були часи! Шкода, що так усе…
— Стоп, ви хто взагалі?
— Ох, перепрошую, — чоловік відійшов, змахнув сокирою і вклонився, — Я від Мрійника. Звати Сокира.
— У вас всіх прізвиська? — я вже почав звикати до їх дивацтв.
— Еге ж! Подобається? У твого батька теж було: Птаха.
— Ви знайомі?, — мурахи пробігли від макітри до п’ят і в зворотньому напрямку.
— Не просто знайомі, кращі друзі! — Сокира обійшов підступний виступ, за який всі чіплялись, — Зовсім нічого не розповідав?
Сокира оглянув креслення підводного човна:
— Знаю, після твого народження покинув нас, а потім… Співчуваю. Та все ж, хто не розповідає дітям про свою шалену юність? Про перші невдалі ідеї і непрацюючі механізми…
— Невдалі ідеї?
— Більшість з них, — Сокира простягнув руку. Замість великого пальця стояв протез, — Проте бували і вдалі.
— Це він зробив?
— Ну, спочатку я доклав руку. Точніше сокиру до пальця, — велетень засміявся. Його сміх покотився по майстерні і не зупинявся кілька хвилин поспіль, — То чого я прийшов: красти вугілля будемо вдвох. Вбивці зараз світитись не можна.
— То вам розповісти план?
— Ох, малий! — Сокира змахнув сльозу і обійняв мене за плечі, — Ти б знав, яка ностальгія! Я ж оцих планів стільки наслухався! Стільки креслень продивився! Ти б знав! Гарні були часи! Та і зараз непогані. Показуй, що там.
— Ми пливемо на підводному човні, потім чіпляємо цю трубку, насос відкачує воду, щоб можна було пройти і зробити дірку. Грабуємо корабель, закриваємо шлюз і спокійно пливемо геть.
— Вау! Потрібна допомога? Не сказати, щоб я був майстром, проте дечому твій батько навчив.
До вечора ми разом майстрували. Сокира постійно зітхав і дивився кудись вдалечінь — у минуле. А мене все не полишала нав’язлива фраза. Невдалі ідеї і непрацюючі механізми. Невдалі ідеї і непрацюючі механізми. Я знав свого батька, як майстра своєї справи. Не пригадував жодної його помилки.
Колись він був невдахою? Як я?
З підсвідомості виривались ідеї, що запхав туди і забув. Нікому вони не потрібні. Ніколи не знадобляться. Та все ж…
Як змусити механічну квітку розквітнути?
5.
— Про всяк випадок вдінь це, — Сокира простягнув чорний плащ.
— Щоб точно привернути увагу?
— Ми тягнемо величезний віз, накритий ганчірками. Гадаєш, не привертаєм увагу?
— Скажемо, що купці і веземо товар.
— У відкрите море?
— Резонно.
Я сховав обличчя під плащем, схопився за голоблі і ми з Сокирою потягнули майбутній підводний човен на місце призначення.
Здавалось, майже кожен повертає голову і проводжає нас поглядом. Колеса стукотіли по бруківці гучніше, ніж хотілось, а пальці тремтіли. Сокира здавався спокійним і впевненим, та через капюшон плаща було важко розгледіти. Може збоку я теж здаюсь впевненим?
Люди у формі. Чого вони йдуть за нами? Просто прогулюються вулицями? Слідкують за порядком, чи?
— Повернемо вбік, — прошепотів Сокира і ми звернули у провулок.
Переслідувачі звернули також. Дідько! Жіноча рука схопила мене за лікоть.
— Пане, розважимось? — намисто з коліщаток яскраво заблищало.
Повія затягла нас через непримітні дверцята всередину вузької кімнати. За стінкою хтось голосно стогнав, а на поличках у кутку лежав батіг і купа речей, про застосування яких я волів не знати. Темно, тільки лампа коло сходів нагору.
— Цих я відволічу, проте далі ще кілька, — Повія відпустила мою руку і вибігла з кімнати.
Двері зачинились, Сокира сів на підлогу, скинув капюшон і задумливо підвів очі.
— Ще кілька? Як їх минем? Хіба що на дах. А віз?
— Є ідея.
На щастя, Повія знала свою справу і біля возу нікого не було. Відкинувши ганчірки, ми витягнули частини підводного човна і почали збирати докупи. На щастя я взяв запасні деталі про всяк випадок, тож ми майже закінчили, коли з-за рогу почувся характерний стукіт чобіт.
— Нагору! — потягнули все до сходів, добре, що об’єм маленький.
Сокира сильною рукою підняв корпус, а я ледь затягнув гвинти. Вище, вище… Стоп. Я зупинився біля вікна, поруч з яким проходили рейки.
— Сокира! — велетень тяг корпус далі, — Зупинись, звідси поїдем.
Якщо не зважати на деталі, човен — велика люлька. Прикріпити коліщатка, закріпити на рейку… Останнє найважче, бо обпертись немає на що.
— Висунь у вікно і тримай, — я поповз по корпусу.
П’ятий поверх. Впаду і в кращому випадку залишусь калікою. В гіршому — зустрінусь з батьком. Не сказати, щоб не сумував, проте сподівався ще трошки пожити перед цим. А що внизу? Святі..!
Звідси все здавалось вище. Люди гуртувалися біля покинутого воза. Дехто вже тицяв пальцем. Кілька секунд і сюди піднімуться. Зубець у отвір. Ну! Чого ти застряг? Отак, молодець!
— Штовхай!
Рука зірвалась. Лечу вниз. Але одразу вдаряюсь об металевий корпус. Слизько. Намагаюсь вхопитися, але корпус гладкий. Трубка! Чіпляюсь і повзу всередину. Добре.
— Геть! — чоловік витягнув сокиру і намагався відігнати переслідувачів.
— Лови!
Жбурнув кінець трубки. Наче вчепився. Час згадати юнацтво! Швидко обертаючи ручку, я віддалявся від небезпеки. Все далі і далі. От нарешті і Сокира заліз всередину.
— Ну, малий! — ледь чутно прошепотів він, відхекуючись.
— Якщо доїдемо до вокзальної, схоплять!
— То прямісінько за грати? Без шансів?
— Як розігнатися і відчепитися на повороті, за інерцією, долетімо до моря. Щоправда… Щоправда як не пощастить, вдаримося об скелі і помремо. То що?
— Все краще, ніж за гратами!
Швидше! Ще швидше!
— Руби!
Невагомість. Здається, я навіть підлетів до стелі. У човна є стеля? Має бути, якось же це називається. Біль. Здається, хруснула шия. Чи не шия? Принаймні, я ще живий.
— Як ти? — Сокира піднявся, — Ще міліметр і я б втратив другий палець.
Лезо сокири стирчало поруч з рукою.
— Жити буду, — хоча серденько стукотить, наче вистрибне. Хух, заспокойся. Все добре.
— То що? Остання частина?
Так, залишилось тільки дістатись пароплава і вкрасти це нескінченне, хай його качка копне, вугілля. Як настраждались через нього!
Після довгих сперечань, ми вирішили, що знаходимось з того боку скель.
— Не встигнемо. Вже почнуть розвантажувати.
— Дідько! Може по прямій?
— Через скелі? Якщо вирішив сьогодні померти, мене не вплутуй. Залишається тільки одне, — Сокира опустив голову, остаточно зневірившись, — Прийняти по…
— Красти з-під носу в охоронців!
— Що?!
— Я розрахував: як вирушимо зараз, матимемо хвилину, щоб винести все.
— Марк, — чоловік зітхнув, — Ти божевільний, як твій батько.
— Дякую.
***
Для того, щоб механічна квітка розквітла, їй потрібна енергія. Багато енергії, але сховати в маленьку серединку. Нескінченне вугілля ідеально підходило, тож я використав шматочок того, що дала Вбивця.
Механічні пелюстки згинались і розгинались, немов живі. Вони тріпотіли, немов вітер ніжно дмухав на кінчикі. Краса! Хотілось показати тому, хто точно оцінить, але Мрійник не з’являвся після арешту.
Враховуючи його здатність знаходити мене будь-де, завжди носив механічну квітку з собою в кишеню. Носив у бар, коли прогулювався, коли сварився з сусідськими хлопчаками. І коли йшов з Сокирою на завдання, теж взяв її з собою.
Для того, щоб механічна квітка розквітла, їй потрібна енергія. Але коли енергії забагато, вона вибухає…
6.
— Як ти?
Мрійник сидів у майстерні і розглядав зіпсовані коліщатка, які я ретельно вичистив і склав в подарункову скриньку.
— Якби не Сокира, було б гірше. А так тільки легкі опіки.
— Треба було начхати на те вугілля. Потім щось вигадали б.
— Хто ж знав, що там стільки охоронців буде, — я опустив голову, — Повернути гроші? Я звісно, багато вже витратив, але…
— Нахіба? — зупинив мене Мрійник, — Роботу ти виконав: у конкурентів вугілля немає. І навряд скоро буде, бо порту теж немає.
— Не нагадуйте! Воно так швидко запалало, я…
— Зробиш Вбивці милицю з висувним лезом? Будь-які гроші, вона мене дістала!
— Стривайте. Ви замовляєте у мене? Після всього?
— Чекаю до завтра креслення, Квіточка! Вирішив, зватиму тебе Кіточка.
Мрійник забрав скарбничку з зіпсованими коліщатками і вийшов з майстерні.
Хтось ще тут? Дякую за підтримку, вона мене надихнула на… назвемо це покращення. Коротше, фінал дописан, переписан і опублікован, он як!
На Аркуші: https://arkush.net/book/17993
Потім оповідання буде у збірці стімпанку, а поки насоложуйтесь електронною версією
Ну не знаю, мені фінал нормально зайшов )) Особливо про порт – смішно вийшло. Та й усе оповідання вийшло дуже-дуже ніврочку. Таке… наче комікс передивляєшся (про всяк випадок: я геть нічого не маю проти коміксів). Дякую за задоволення та бажаю успіху на конкурсі!
Дякую за ваш твір! Попри велику кількість граматичних та пунктуаційних помилок, невдало написані діалоги, відсутність описів було ЦІКАВО))) Справді, здається, що ви чи то поспішали, коли писали, чи зовсім не вичитували твір, чи то вам не вистачило сил та часу, щоб довести його до ладу. Інколи мені було важко читати, бо потрібно було краще описати, що відбувається в сцені, приклад тоді, коли герої тікали від полісменів і ставили свою шлюбку на рейки. Там все дуже незрозуміло))) При цьому всьому я хотіла знати, що буде далі, а це найкраща характеристика твору!
У вас прекрасні персонажі. Сокиру б трохи краще обіграти, бо він ніби “увірвався” у сюжет нізвідки. Можливо, коли головний герой приглянеться до нього, то впізнає в ньому друга його батька. В нього зявляться навіть якісь спогади… Однонога Вбивця, Мрійник та Повія суперські)
Ідея самого твору хороша. Так, прикро, що все цікаве залишилося поза кадром. Кінець не повністю злитий, але його потрібно доопрацювати, бо не вистачає напруги. Взагалі я вам скажу, що у вас перспективний твір, тут тільки все доповнювати і розвивати треба, в результаті вийде щось дуже класне. Чесно кажучи, з такою ідеєю можна робити збірку коротких оповідань про цих героїв. Подумайте, буде весело: в кожному оповіданні новий витвір та пригоди механіка) В кожному оповіданні до нього може долучатися Сокира, Повія, Вбивця чи Мрійник. Набридне – додасте нового героя)
Я бажаю вам успіху та натхнення з цією історією та іншими!
Дякую за коментар, дуже приємно і надихає)
Збірку не обіцяю, а цей твір допрацюю точно. Так що чекаю)
Щодо подальших історій, я не знаю, у який бік вони мають йти. Можливо у наступних творах змінити головного героя? Розкрити передісторію, скажімо Вбивці чи Сокири. Або дійсно продовжити з Марком? Він механік, тому можна акцентувати увагу на приладах, з’являється більше стімпанку.
Що для вас було б цікавіше?
Знаєте, тут можна і так, і так) Бо передісторії Вбивці, Сокири, Мрійника та Повії почути було б дуже круто. Вони всі інтригуючі персонажі, читача вони точно цікавлять. Їхні історії можна подати через Марка (коли він так званий оповідач) чи через них самих (коли ці герої оповідачі). Або ж збірка може базуватися на приладах Марка, кожна нове оповідання – новий прилад, це теж цікаво, але мене більше цікавлять люди та їхні стосунки, їхні історії. Але кожен читач різний, і можливо, когось зацікавлять саме пригоди та нові прилади.
Дам тільки одну пораду: відштовхуйтеся не від того, що хоче читач, а що вам ближче. Якщо ви будете писати про те, що вам цікаво, оповідання точно вийдуть гідними. Потім збірка зможе знайти читачів. які розділяють ваші ідеї. Бо якщо ви будути писати не те, що вам подобається, а те. що очікує читач, то це буде відчутно.
Отже, тут можливі різні варіанти висвітлення історій, обирати вам. Головне, не змушуйте себе. Якщо є ідея – пишіть, немає – зачекайте, поки зявиться))) Нехай коліщатка у вашій голові крутяться, як хотів зробити ваш герой на капелюсі у Мрійника) Буду вболівати за те, що у вас все вийшло.
Вітаю, Авторе!
Задум цікавий, персонажі вийшли незвичними, хоча й дещо нагадують типажі дель арте. Мінуси в тому, що композиція сира, нема ґачків наприкінці сцен. Надто довго тягнеться інтрига – що вони таке зібралися робити та навіщо. Персонажі з’являються мов із рукава фокусника чи як “бог із машини”. Епізоди просто стоять один за одним, а не створюють логічну послідовну схему. Було б незле зробити синопсис на підставі того, що написано, і “перемонтувати” все у пригодницьку кінострічку. Вийшла б цукерка!
Бажаю вам удачі!
Не пролітайте, авторе!
Класна штука, незважаючи на “зжований” кінець – він зрештою все одно зрозумілий по суті, а атмосферу й характери це ніяк не псує 😉
Дякую за відгук)
Більшість пише кіберпанк, чи мені тільки здалось? Цікаво, можуть у збірку потрапити тільки кіберпанк твори?
“Зжований” кінець вже переписаний і особисто мені більше подобається, та посеред конкурсу вже не виправиш(
Буде дві збірки: кібер і стім )) Це як з детективами було: збірка фентезі-детективів і збірка фантастичних детективів. Тож шанси є, і шанси непогані.
Ви були праві, шанси таки є))))
Вітаю, авторе!
Цікавезна авантюрна історія, прекрасно прописаний світ, рельєфні герої. Оповідання класне. Але, як на мене, воно має одне велике АЛЕ – викладення подій якесь надто сумбурне. Складається враження, що ця історія відбувалася у вас на очах, і ви, як могли, похапцем її записали. Можливо, щось випустили і забули записати – от і вийшла така сумбурна подача.
Власне, мені забракло про батька і його шалену юність. Тут або варто додати, або навпаки, прибрати ту згадку, адже наразі для сюжету вона не додає нічого, хіба грає на встановлення довірливих стосунків між Марком та Сокирою. Але Марк ніби й так усім поплічникам Мрійника довіряє.
Звісно, це все суб’єктивні враження без претензій на істину 🙂
Успіхів і наснаги.
Дякую за відгук)
Стосовно фіналу, якщо проблема саме у подіях за кадром, легко виправити. Після того, як твір пролетить (а судячи з коментарів, він пролетить)), я виставлю його на Аркуші і Букнеті.
Там вже відредагую фінал, бо не вистачило часу. Сподіваюсь, ви дасте другий шанс)
Проте якщо невдача в кінці вас засмучує, то це я не збираюсь виправляти. Невдача в кінці — обов’язковий елемент. Вона є частиною моралі, адже всі мають права на невдачі)
Ну от чого одразу “пролетить”?)
Лише припущення) Не хотілося б втратити потенційних читачів тільки через не здобуте перше місце. Коли визначать переможців, ви згадаєте про цей твір, навіть якщо його не буде в списку.
(Хитрий маркетинговий план, хі-хі)
Вечір п’ятниці… Легка неадекватність… Як це знайомо!
Вітаю, Авторе!
Сеттінг – бомба! Цікаві деталі і нюанси, що як приправи роблять страву смачною. Читав із задоволенням. Але в фіналі відчув розчарування. З двох причин. По-перше – найцікавіші події залишились за кадром, і це засмучує. По-друге – погоджуся з попереднім коментатором – фінал злитий в нікуди. А потенціал у оповідання незлезний!)))
Бажаю успіху на конкурсі!
Дуже цікаво! Трохи “змазана” кінцівка, але цікаво.