Поле жита
— Гарно, справді?
Назар махнув праворуч. Яна кивнула, не поглянувши в той бік. Чоловік зітхнув, перехопив міцніше кермо та натиснув педаль газу. Синій Форд Куга заревів і кинувся вперед, поїдаючи асфальт.
Вони їхали між зелених полів пшениці. Дорогу подзьобали ями, й Назару довелося притишити хід авто, щоб об’їхати глибоку вирву. У відчинене вікно із шумом залітало тепле повітря, несучи пряні пахощі степу та сирої землі. По радіо грала пісня Скрябіна «Старі фотографії», і Назар зробив звук голосніше, скоса поглянувши на дружину. Вона сиділа й дивилася поперед себе, склавши руки на колінах.
Назар ще раз зітхнув і втупився в нескінченний шлях, який петляв між нивами. Їм уже давно ніхто не зустрічався, і чоловік почав серйозно тривожитися, що вони звернули не туди. Він поглянув на рівень палива й заспокоївся — більш ніж половина бака. Доїхати до бази відпочинку вистачить, якщо вірити навігатору.
Свіжий вітер гнув пшеницю, пускаючи хвилі неозорним морем зелені, поцяткованим жовтим, червоним та синім. Де-не-де вздовж дороги росли акації та тополі. Небо було яскраво-синім, наче емаль на порцеляновому горнятку, з якого Назар у дитинстві любив пити чай, коли приходив до баби й діда. Від горизонту підіймалися та розчинялися білі хмари.
Запищав телефон, який висів на магнітному тримачеві, і Назар смикнувся від несподіванки. Поглянув на повідомлення та миттю змахнув його з екрана. Потім обережно поглянув на дружину. Яна, як і раніше, незворушно дивилася в нікуди, і Назар ледь чутно видихнув.
Яна помітила від кого прийшло повідомлення. Серце болісно стиснулося. Її підозри посилювалися: затримки на роботі, звук набирання тексту в туалеті, задоволена усмішка, коли Назар сидів у телефоні. Й ось зараз це поспішне стирання повідомлення. Відтоді, як пів року тому загинула їхня донька, вмерло будь-яке почуття в серці Яни, і до чоловіка також. Чорна бездонна вирва засмоктала в себе все хороше й радісне, що вона колись відчувала, перетворивши душу на мертву землю. Але зараз їй було боляче.
— Ще години дві їхати, — вдавано бадьоро сказав Назар.
Яна кивнула з байдужим видом.
З правого боку закінчилися пшеничні ниви, поступившись місцем житу. Товсті, повні соку стебла хиталися, підкоряючись невидимому диригуванню вітру. Жито було напрочуд високим, вищим за пшеницю, яку вони проїхали. Яна загадалася, чим її годують агрономи, що вона так вимахала. Велетенське море жита сито дихало, ловлячи тепло весняного сонця. Раптом його спокійною поверхнею пробігли брижі, і звідти вигулькнула дівчинка в червоному капелюшку.
— Зупини машину! — крикнула Яна.
Назар щосили натиснув педаль гальма, відводячи авто на узбіччя.
— Що трапилося?
Яна відстебнула ремінь і кинулася до поля. Чоловік здивовано дивився, як вона побігла в зелене жито, гукаючи:
— Таня, Танечко!
Назар заглушив машину і вийшов. Спину пригрівало яскраве сонце. Він сперся об дверцята й загукав:
— Яно, ти куди? Що там?
Яна брела серед пружних хвиль жита й на мить їй здалося, що вони зараз зіб’ють її з ніг. Йти було важко, товсті стебла густо тягнулися один біля одного. Від землі, наче з велетенської печі, зводилися вгору гарячі запахи чорнозему, ковили та деревію. Яна зашпортнулася і ледь не впала. Під ногами витягнутим горбом здіймалася земля. Жінка стала на нього й розпачливо подивилася навколо. Дівчинка в червоному капелюшку зникла. Хиталося і шепотіло зелене жито, палахкотів мак, жовтів звіробій. Високо в небі крикнув сокіл. Яна важко дихала, до змокрілої спини липнула біла футболка з малюнком соняхів на грудях. Вона втерла лоба і, стиснувши зуби, ще раз оглянулася.
— Яно! — кричав позаду чоловік.
Раптом попереду в житі пройшла смуга, наче там проплив корабель, залунав дитячий сміх і звідти випірнув червоний капелюшок. Саме такий, який вона купила Тані перед тим трагічним днем.
«Я мушу тебе спіймати», — подумала Яна, відчуваючи, як у грудях із новою силою проривається біль втрати. Частина свідомості кричала їй, що це неможливо, що її мертва дочка не може бігати житнім полем, але частина душі хотіла вірити в це, попри всі раціональні доводи.
— Донечко, — прошепотіла жінка й кинулася за капелюшком.
Вона товкла жито, розгрібала його м’ясисті стебла, перечіпалася через спухлу землю, поспішаючи на дитячий сміх. Червоний капелюшок то зникав у зеленому морі, то знов випливав.
— Зажди! Стій! — вигукнула Яна.
Вона перечепилася через ще один горбик і з усього маху гепнулася на масну землю. Довкола неї зеленим колодязем здіймалося товсте жито, залишаючи вгорі кружальце синього неба. Яна відчула біль у правій долоні, наче від чогось гострого і твердого. Вона підняла предмет і побачила, що то був позеленілий мідний ключ. З рани цебеніла кров, падаючи на зім’яте жито. Яна застогнала, спробувала піднятися, але не змогла. Щось вхопило її за ноги. Вона повернула голову й побачила, як пружні стебла жита обплели білі кросівки Найк і почали з тихим шелестом підбиратися до джинсів.
Жінка сперлася на руки, відчувши біль у долоні, і смикнула лівою, потім правою ногою. Жито міцно тримало, продовжуючи щільніше обплітати її ноги. Яна з усіх сил смикнулася, але марно. Із землі з тихим чавканням пробилися нові пагони, які на очах росли та обплутували тіло, підбираючись вище. Жінка рвонула вперед, намагаючись вирватися із зеленого полону, але її наче прив’язали до землі мотузками.
Вона впала обличчям у траву, оповиту гострими пахощами та дзижчанням комах, вдихнула лоскотний пилок і закашлялася. Спробувала піднятися, але не змогла поворухнутися. Жито та трава вправно обплели її тіло й холодними струмками потекли по голих руках. Яна скрикнула, відчуваючи, як вузьке листя прорізало шкіру відразу в багатьох місцях. Руки пекуче засвербіли та вкрилися тонкими нитками крові. Потім затріщала тканина джинсів і гострі, як шпичаки троянди, стебла трави вп’ялися в ноги. Перед очима ряхтіла зелено-червоно-жовта маса, яка одурманювала її задушливим гарячим запахом рослинного соку та гнилої плоті.
Десь над головою засміялася дитина. Цей сміх множився і ширився безкраїм зеленим полем, злітаючи до яскравого сонця. Жінка побачила людську щелепу, яка стирчала із земляного горба і щирилася до неї. Між вибіленими дощем зубами проросла стеблинка, яка закінчувалася тендітною червоною квіткою.
Яна повернула голову набік і на повні легені зарепетувала від болю, що пронизував кожну клітину її тіла, яким не могла поворухнути.
Назар із тривогою дивився, як дружина, спотикаючись, мчала високим житом і гукала їхню померлу доньку. Ці пів року були важкими для них обох, але по Яні це вдарило сильніше. Вона забувала поїсти, сходити в душ, не дзвонила подругам. Весь час просиджувала в кріслі, тримаючи в руках червоний капелюшок Тані, та безперестанно передивлялася її фото на телефоні.
Бог свідок, Назар намагався їй допомогти, брав у знайомих рекомендації психологів, як міг розважав дружину, зі страхом спостерігаючи, як колись весела жінка поринає в сірий морок. Він відчував, як між ними виростає і щосекунди товщає стіна, яка відділяє їх один від одного. Назар кричав, кілька разів намагався розворушити Яну сваркою, але вона залишалася байдужою. Сиділа в кріслі, готова прорости в нього корінням, якби він не змушував її виходити на вулицю.
— Яно! — крикнув Назар.
Дружина брела полем, наче корабель, розтинаючи зелені хвилі жита, які раз по разу накочувалися на неї та розбивалися. Сонце припікало й Назар долонею витер змокрілу лисину.
— Яно!
Він дістав телефон і побачив там повідомлення від Марини.
«Дурепа, казав же не писати мені сьогодні, доки сам не напишу, — сплюнув Назар. — «Цікаво, чи Яна бачила?»
Марина прийшла до них в офіс місяць тому. Яскрава, гучна та весела, вона ошелешила Назара своєю живістю. Спілкуючись із нею, він відчував, як наповнюється енергією його порожній акумулятор і повертається цікавість до життя. Вони почали разом ходити на обід, переписуватися в месенджері й він усміхався, як підліток, отримуючи від неї нове повідомлення. Тиждень тому вони поцілувалися. Залишилися вдвох у кімнаті для переговорів пізно ввечері та… це просто сталося. Нікому не треба було нічого казати. Лише один поцілунок, який розірвав втомлене серце й наповнив його пекучим відчуттям сорому. Назар нічого не сказав дружині.
Назар почервонів, згадавши той вечір, сховав телефон у кишеню і поглянув на поле. Яна зникла.
— Яно? Ти де? — заволав Назар, підходячи до поля, яке тихо й розмірено шуміло колоссям.
До нього долинув болісний крик, потім ще один, і ще. Серце Назара підскочило й застукотіло. Він кинувся в жито, розгрібаючи його руками та відчуваючи пружний супротив стебел.
— Яно!
Було тихо, лише вдоволено зітхало поле. Назар розпачливо оглянувся довкола безкрайньої зелені.
— Де ти?!
Тут Назар почув неподалік дитячий сміх. Він рухався вперед-назад, наче дитина ховалася в житі, граючи в піжмурки.
— Хто тут? Допоможіть! — гукнув Назар.
Він пішов уперед, топчучи жито й щохвилини прислухаючись. Засміялися справа. Він повернув голову туди. Потім зліва. Сміх вів за собою, тому Назар не побачив, як позаду зелена маса рослин вкрила їхнє авто, поглинаючи його.
Назар відчув паніку, яка наростала в грудях і була готова вирватися назовні. Він зробив ще крок уперед, коли почув здавлений стогін. Чоловік кинувся на звук і за хвилину побачив на землі довгасту фігуру, схожу на мумію, замотану в зелений саван. Фігура слабко ворушилася і стогнала від болю.
Назар завмер, із жахом розглядаючи знахідку.
— Що це?.. — розгублено прошепотів він.
Зробив крок назад, зашпортався і впав на спину. Ноги миттю приросли до землі. Назар відчув лоскіт, наче по тілу проводили тоненькою паличкою. Заскрипіли міцні стовбури жита, обплутуючи його з ніг до голови. Він спробував встати, смикнув рукою, вириваючи запашну траву, але на її місці відразу виростала інша. Жито притисло його до вогкої землі так, що він не міг поворухнутися. Потім Назар відчув шалений біль, наче тисячі голок одночасно пробили йому шкіру. Тонкі вусики трави влізли в рота, розкритому в несамовитому крику, пропхалися до носа, заліпили очі, занурюючи чоловіка в зелену темряву.
***
— Мамо, дивись, там дівчинка!
Оксана зупинила авто й подивилася на вгодоване поле жита, яке мирно зітхало під ласкавим весняним вітром.
— Де? Не бачу.
— Онде, — вказав пальцем дев’ятирічний Андрійко. — В житі.
— Ти впевнений?
— Ну он же вона! — хлопчина збуджено підстрибнув у кріслі.
Оксана приклала долоню до лоба дашком і примружилася. Серед зеленого поля вигулькнув червоний капелюшок, потім вона почула дитячий сміх.
— Бачу. А де ж батьки? — Оксана поглянула на узбіччя й не побачила жодного автомобіля. Вона заглушила їхній зелений Пежо. — Посидь тут, я сходжу погляну, що там.
Вітаю, автора! Непогано вийшло з описами, особливо атмосфери, непогана мова, герої не пласкі – у них є глибина, передісторія.
Але-але… По-перше сюжета в оповіданні фактично немає як такого. Двоє їхали на машині – вийшли в поле – і померли. Завіса.
Також у оповіданні фактично немає конфлікту і як результат – немає моралі. Майже всі жахастики (як класичні, так і попсові) не просто вбивають своїх героїв, а попередньо підводять глядача/читача до морального висновку типа “ось його/її монстр вбиває, тому що він був занадто егоїстичним/нахабою/панікером/азартним/тощо”. Тобто перед тим, як вбивати, жахастик спочатку начеб-то натякає нам, що “було за що” 🙂
А у вас герої викликають хіба що жалість, яка лише посилюється від їх немотивованої загибелі.
Єдине, що тут можна було б назвати конфліктом – це тема зради. Але вони виглядає абсолютно побічною лінією, ніяк не розвивається і ніяк не впливає на сюжет – “висить у повітрі”, просто як деталь характеру героїв. Це могло би стати “мораллю” (типу “хтонь вбиває тих, хто зраджує”), але автор просто недокрутив цю тему.
Інша складність при читанні – мені дуже важко було змусити заставити себе сприймати жито, як щось страшне і негативне. І думаю, не лише мені. Хай би ще кукурудза – вона набагато страшніша (вона закриває краєвид, в ній можна заблудитися, в ній може ховатися щось велике). А жито(хліб) настільки засіло в українській традиційній культурі (і відповідно у головах читачів), як щось апріорі позитивне (чи навіть святе), що лише Мегатитану під силу похитнути це сприйняття 🙂 Є правда фольклорна тема Полуденниці – дівчини-хтоні, яка краде розум у полях у сонячний полудень. Але тут явно не воно.
І ще, якщо хочете, невеличкий психологічний штрих від мене. У мене склалося враження, що герої не надто борються за своє життя. Розтягнута трагічна передісторія з донькою і загальна апатія героїв у відношенні один одного і життя взагалі, їх пасивність при зіткненні з небезпекою – все це надає їх загибелі якийсь негарний присмак депресії та суїциду. Люди зазвичай співчувають тим героям, що люблять життя і борються за нього з усіх сил, переживають за тих, хто хоче жити і заслуговує на це, хто наповнений життям, а не апатією. Тому майже у всіх хажастиках можна знайти “секретний прийом”: там завжди буде горрор-сцена, яка починалась як сексуалізована сцена. Ніхто не знає чому, але “це працює”(тм) – ви можете це знайти будь-де – від “Кошмару на Вулиці в’язів” до “Прометея”. Можливо, це така антитеза Ероса і Танатоса, яка посилює враження.
І ще одне зауваження: автор часто і помітно тоне у власних описах, неначе його героїня у житі. Описи природи, героїв і їх мова – чудові (як я вже казав), але місцями занадто деталізовані, що сповільнює динаміку (а у нас же горрор – тут динаміка потрібна, особливо у страшних сценах) та скоріше відволікає від головної дії.
В результаті маємо досить нерівномірне оповідання зі своїми плюсами і мінусами.
Бажаю авторові подальших успіхів на полі творчих експериментів! 🙂
Дякую за розгорнутий коментар
Вийшло не погано. Тема трави відразу асоціюється у мене з Кінгом. Є куди рости.
Дякую!
Особливо за асоціації з Кінгом, я його люблю)
Хороша ідея та мова. Мені сподобалася особиста історія Назара та Яни, вона допомагає співпереживати героям. Трохи не вистачило паніки, занадто легко вони померли) І ще в мене виникло питання: чому Оксана та Андрійко теж бачили дівчинку таку ж, як Назар із Яною? Зрозуміло, що подружжя бачило галюцинацію (чи що воно там було) своєї доньки, тоді Оксана із сином мали б бачити когось їм близького. Чи дівчинка не галюцинація, а дух поля? Дякую за вашу історію ❤
Дякую за ваш коментар і радий, що вам сподобалося)
Так, згоден, можна додати більше саспенсу. А щодо дівчинки в полі – то була відсилання до польових русалок і мали подобу дівчат. Чистий збіг, що у неї був червоний капелюшок, як у доньки Яни, їм просто не пощастило.
Гарний жахастик. Шкода, що ключ, який знайшла героїня, ніяк не обіграний далі. Це ж як рушниця, що висить на стіні у першому акті, якось сподіваєшся, що вистрелить, інакще для чого ця деталь? Успіхів Вам і натхнення!
Дякую за відгук!
Щодо ключа то був натяк, що там були інші люди, які так само зупинялися і їх поглинало поле, і від декого залишилися буденні речі як ключ.
Вітаю.
Чудовий стиль. Читалось динамічно і швидко.
Жахастик хороший із змазаним фіналом, що залишає читача у невизначеності і купі здогадок.
Дуже люблю такі твори.
Маю одне зауваження. На мою суб’єктивну думку вставка про Марину зайва. Вона не розкриває характер героя і не розвиває сюжет. Ця деталь була б цікавою, якщо б оповідання мало продовження і цей інцидент якось вплинув на перебіг подій. А так це лише інформація котра не надто торкається історії.
Ну, але це лише моя особиста думка.
Все решта – композиція, передача емоцій, описи… тощо просто чудово. Особливо невизначений фінал!
Успіху Вам. Вболіватиму.
Вітаю!
Дякую за розгорнутий коментар і радий, що оповідка вам сподобалася. Я люблю невизначені фінали, то ж окремо радий, що ви це теж оцінили)
Щодо Марини – можливо, можна було зробити коротше цей момент, але якраз таки через стосунки з нею показані певні риси характеру Назара і чому між ним і дружиною є конфлікт.
Доброго дня, авторе!
Я по роботі частенько ходжу по полях, в тому числі чимало кілометрів сходив по житніх. Тому, заступлюся за агроценози: вони ні в чому не винні! По-моєму, водій та пасажирка отримали сонячний удар або чогось цікавого покурили/нюхнули, щоб таке привиділось.
Тим не менше, оповідання написано винятково гарною мовою, максимально візуалізовано, наповнено яскравими деталями.
Вітаю!
Дякую за ваш коментар. Звісно, агрономи ні в чому не винні, то лиш версія Яни)
Радий, що вам сподобалося.
Авторе! Ви молодець! Твір чудовий і все мені сподобалося.
Щиро дякую! Радий, що вам сподобалося)
Взагалі я не планував читати твори до початку конкурсу, але клюнув на слово “жахастик” в коментах. А далі око саме зачепилося за текст, легкий і приємний, без купи непотрібних прислівників – усе, як заповідав дядечко Кінг. До речі ваш твір атмосферою і декораціями дуже нагадує його оповідання “Діти кукурузи”. Тільки тут жито.
Такі тексти цікаво читати незалежно від сюжету, а він тут теж непоганий. Точніше непогана ідея; сюжету ж, як такого, нема – є лише замальовка. Але це не плюс і не мінус, бо відкритий нарратив – це справа смаку. Мені зайшло, але хотілося хоча б найменшого натяку на те, що це за поле, що є джерелом його сили чи прокляття, і що там за ключ. Та це можна легко зробити в продовженні оповідання, за межами цього конкурсу.
…
Першу фразу твору я написав би так: “– Гарно, правда?”, бо “– Гарно, справді?” звучить якось дивно.
Дякую за розгорнутий відгук!
Я спеціально не хотів розкривати таємницю поля, щоб воно залишалося загадковим та моторошним.
А Кінга я дуже люблю і поважаю, тому смерть прислівникам)
погоджусь – вигляда, як на мене, переспівом Кінга.
і практично повторює фільм “У високій траві”, але якщо фільм поступово нагнітає тривогу, то це оповідання, імхо, як стислий переказ..
і що за ключ – незрозуміло, оповідь вигляда обірваною..
Фільм не дивився, читав повість, і там, якщо я не помиляюся, герої заблукали в траві і там були якість ритуальні камені, де приносили жертви. Мені хотілося написати про поле, як саме поїдає людей, приманюючи їх образами (дівчинка в капелюсі). Іржавий ключ – це те, що залишилося від іншої людини, яка забрела в поле, не підозрюючи про його небезпеку. Не думаю, що Кінг забронював за собою сюжет “пара їде і вмирає в полі”.
Сонце, “Старі фотографії”, запашне поле, біла футболка з соняшниками – цікаво контрастують з людською драмою і житом-убивцею. Така собі незвичайна атмосфера для історії жахів. Трошки не вистачило відчуття тривоги і власне самого страху. Ну, і не зрозуміло, що то за поле таке дивне, до чого там ключик, і що далі було – невже ніхто не шукав?
Дякую за відгук!
Щодо тривоги згоден, можна було трішки додати. Щодо поля, то я свідомо хотів залишити його поведінку без пояснення, щоб зберегти таємничість. Вони зупинилися десь хтозна-де в полі, рослини знищили їхнє авто, то ж де їх шукати?)
хіба авто заїхало на поле? чи рослини поглинають те, що на асфальті?
Вони зупинилися на узбіччі
О, жахастик! Мені трохи забракло саспенсу, якщо чесно, однак дуже потішили гарно виписані персонажі.
Щиро дякую! Радий, що вам сподобалося)