15 Грудня, 2021

ПЕТЯ. Як воно є

Повернутися до конкурсу: 365 новорічних слів

Велетенський муругий кіт обтрушується від дощу,  хвацько стрибає бабі в пелену.

– Мур!

– Ага, Петю, ся погода нас доконає. Колі воно вже на лад пойдє*?

Стара Марусина  вісімдесят дев’ять літ живе на Овруччині в селі Журба. Ніхто не подужав жінку покинути батьківщину, ані окупанти у війну, ані аварія на ЧАЕС, ані бандюки, що орудували чорнобильською зоною, тим паче «чінуші якісь».

– Дівісь, Петю, як мі пойдемо з тобой до храму в Роздво, шоб ти мені баб не лякав, – повчає кота, а сама лупить бульбу на вінегрет до свого новорічного столу. Піст нині, нутром має пройти шлях до великого «празніка», а потім пішки зо двадцять кілометрів у сусідній район на службу. Кіт це знає, бо ось вже п’яте життя поспіль не зраджує свою Марусю і проживає з нею всі моменти самотності. А було ж…

– Муронько, вийдеш за мене?

– Куді ж мені од тебе діваца? – круглолиця юнка сором’язливо опускала очі, намотувала косу на палець, і незмінно кидалася з поцілунком – ритуал. Їхній ритуал, що проіснував без малого три роки.

Відвоювавши на фронті, Петро, пишно вбраний нагородами, повернувся в рідне село. Завидний жених не одній журбівці в душу запав, а сам вподобав Марію – доньку ветеринара. Гарною парою були, мріяли про щастя десь у «большом городє».

 Петро не зволікав – освідчився, поїхав за довгим рублем, аби весілля доладне справити. Хтілося, та не судилося. Вапняна-Ургал лінія БАМу забрала у Марії кохання. «Зник безвісти»  – повідомили, а вона не вірила, лишилася у своїй хаті чекати.

Повесні, в акурат року з моменту зникнення Петра, до обійстя кошеня попелясте прибилося. Миршаве, кволе – виходила, викохала, Петьою назвала, бо очима сірими на нього скидалося. Кіт слідував за хазяйкою скрізь, люди вже й не дивувалися. Ріс, старів, йшов кудись геть, як наставав час, а весною повертався малим.

– Петю, на Роздво п’євня заб’ємо, юшки холодной з груздами наваримо. Ото обжеремося! – Маруся сміється, а Петя стає лапами на плечі, тикає мордою в щоку.

– І я люблю тебе, Петю.

– Мур, – відказує, в очі дивиться і Марусина заприсяглася б, що чула: «Муронько».

– Гадаю, цей рік стане останнім для них, – розважливо мовив Чорний, зазираючи крізь шибку.

– Як Бог дасть, – з надією одказав Білий.

Лупнули крила над хатою.

– Ич, Петю, не дає вороннє спокою. Знов весною курчат винєсе.

* в тексті використовується овруцький діалект.

Повернутися до конкурсу: 365 новорічних слів