Роман відкрив очі й одразу ж примружився від яскравого світла, до якого ще не встиг звикнути. Де він зараз? Це місце не схоже на лікарню, її б він одразу впізнав. У лікарнях Роман провів понад три роки, намагаючись перебороти рак. Як виявилось безрезультатно…
То що ж сталося? Він точно пам’ятав, як доживав останні дні у хоспісі, знемагаючи від болю. Бачив безнадію в очах дружини, яка ще кілька місяців тому вірила, що він зможе вилікуватися. Він не вірив. Але не казав про це сім’ї. До того часу вже так втомився від цієї хвороби, що хотів просто померти. Єдине про що жалкував, що не зможе подбати про дружину й сина. Що залишає їх у такі важкі часи.
Війна. Коли вона почалася, Роман уже був тяжко хворий. Йому теж хотілося боронити свою країну, хоч якось допомогти, але він нічого не міг вдіяти. У нього була своя війна з раком. Яку врешті він програв.
Чоловік піднявся з ліжка. Тіло ледь слухалось. Він здавався собі таким важким, ніби був зроблений із заліза.
Підійшов до дзеркала у ванній кімнаті й застиг, не в змозі відвести погляд. Звідти на нього дивилось зовсім чуже обличчя. Хто він? Як він став таким?
У Романа почалась паніка. Стало важко дихати. Хитаючись, він дійшов до ліжка й сів, намагаючись усвідомити те, що з ним сталося.
Круглі автоматичні двері відчинилися й до приміщення зайшла красива молода жінка у червоному діловому костюмі.
− Вітаю Вас! Назвіть, будь ласка, своє повне ім’я і дату народження.
− Бойко Роман Андрійович. 11 січня 1980 року. Що тут відбувається? Де моя сім’я? – трохи розгублено сказав він.
Жінка уважно подивилась на чоловіка, а потім натиснувши на невеличкий навушник промовила:
− Мозок № 560918 успішно пройшов процес перенесення. Особистість збережена. Пам’ять уточнюється. Когнітивні функції у нормі.
− Ви поясните мені, що сталося? Я хочу бачити свою дружину.
− Не хвилюйтеся пане. Зараз я усе Вам поясню. – усміхнулась жінка – Мене звати Марина. Я менеджер кріокомпанії, з якою уклала угоду ваша родина триста років тому після вашої смерті.
− Що? Триста років? – Роман не на жарт злякався.
Жінка продовжувала невимушено усміхатись, що нервувало його ще більше.
− Ваша дружина віддала Ваш мозок на збереження у кріокапсулі, до того часу, поки наука не зможе пересадити його у здорове тіло. І лише через триста років наші вчені нарешті освоїли цю технологію. На жаль Ваша сім’я не мала змоги скористатися нашими послугами, тож на даний час їх уже давно не має в живих.
Не хвилюйтеся, я буду допомагати Вам адаптуватися у сучасному суспільстві. Таких як Ви, пане Роман, людей минулого – вже багато. Для зручності, адміністрація нашого міста виділила їм окремий район. Там все прилаштовано під ваші потреби та максимально схоже на побут часів вашого життя.
− Я ніколи не чув про кріозаморозку. – відповів Роман, йому здавалось, що це чийсь дурний розіграш.
− Звісно. У ті часи це була секретна урядова програма. Ваш мозок був здоровий, в той час, як тіло помирало, тому Ви були слушним кандидатом. Добре, з цим, розібралися. Ходімо прогуляємося вулицями міста і я розповім Вам усі нюанси нового життя.
На вулиці усе здавалося таким незвичним. Невеличкі будинки були копіями один одного і відрізнялися лише за кольором. Ніяких машин чи громадського транспорту. Люди або прогулювались пішки, або їхали на приладах, схожих на самокати. Усюди були зелені зони з квітами і деревами, такі собі міні парки. Ніяких рекламних банерів уздовж міста. Всюди було тихо. А ще, зовсім не було тварин. Зазвичай у парках гуляють з собаками, на деревах сидять птахи, голуби порпаються у землі, шукаючи якісь крихти. Це досить незвично.
Небо було ясне, яскраво світило сонце, але спекотно, як на диво не було. Якщо люди так живуть через триста років, то це непогане майбутнє. Шкода, що його сім’я не зможе цього побачити… Роман завжди думав, що це він залишає рідних, а тепер виявилося, що йому доведеться жити без них. Чому ж вони не змогли скористатися кріозаморозкою? Хоч хтось з них?..
− Як називається це чудове місто? – Запитав він.
− Новий Київ. – швиденько відповіла Марина. − Його так назвали на честь минулої столиці України. Є ще два міста зі схожою назвою: Новітній Київ та нинішня столиця − Головний Київ.
«Яке дивне майбутнє, навіщо називати три міста однаково…» − подумав Роман, а вголос додав:
− А що ж сталося з моїм Києвом? Ми перемогли у війні?
− У війні? Якій саме? – трохи засумнівалася жінка – А, мабуть, ви маєте на увазі російське вторгнення в Україну 2022 року? Так, перемогли. Та на жаль це була не остання війна з ними…
− Не остання? Скільки ж їх усього було?..
− Якщо не помиляюсь, чотири… Так чотири, але це якщо не рахувати ядерну, та вона торкнулась усього світу.
− Ядерну?! – здивувався Роман.
Марина почала розповідати так, ніби це було щось буденне:
− Сто п’ятдесят років тому, після того, як лідери великих держав так і не змогли домовитись між собою, у світі почалась ядерна війна. Точно ніхто не знає, хто ж розпочав конфлікт. Існує гіпотеза, що це була випадковість, але тоді ніхто не задумувався про це.
Що ж до того, що сталося зі старим Києвом… Його, на жаль, більше немає. Залишились тільки руїни, як і від усіх інших міст на планеті. Але Ви все ще можете його відвідати. Туристична компанія щоденно проводить екскурсії на поверхню. Для цього знадобиться лише одягти захисний костюм. Та я б не радила Вам робити це у перший день після пробудження. Все ж таки там небезпечно.
− На поверхню? Що ви маєте на увазі? – Роман вже не знав що й думати, скільки ж всього сталося за останні століття?
− О, я що забула Вам сказати? Наше місто знаходиться під землею. Не тільки наше, звісно. На поверхні жити неможливо. Людство, або живе у космосі: у станції на орбіті нашої планети, чи на Марсі. Або під землею. Більшість усе ж під землею. Не кожна країна змогла освоїти космічну евакуацію. Але, так чи інакше, до ядерної війни готувались усі.
− Цього не може бути! А як же небо? А сонце?
− Усе не справжнє. Лише імітація для зручності. Через радіацію на поверхні у нас тепер ціла купа енергії.
Роман роздивився навкруги. Зовсім не було схоже, що місто знаходиться під землею. Він навіть відчував легкий вітерець, що приємно обвівав тіло. Йти стало важко, хоч зараз він став набагато молодшим.
− Я бачу ви вже втомилися. Ми скоро будемо біля вашого будинку. Можливо хочете ще щось дізнатися?
− А як… інші міста в Україні, вони усі теж під землею?
− Я ж розповідала Вам про три Києва. Інших міст у нас немає.
− Всього три? – А Роман думав, що сьогодні вже ніщо його не шокує.
− Чого ви дивуєтесь. Це ще багато. Деякі країни ледь можуть собі дозволити друге місто. Доводиться регулювати популяцію.
− А наші вороги? Вони теж під землею?
− Вороги? В нас більше немає ворогів. – здивувалася Марина. – А-а-а, наші вічні окупанти з минулого… про них ніхто не чув. Навіть якщо вони урятувалися, от на зв’язок зі світовою спільнотою жодного разу не виходили. А вже минуло сто п’ятдесят років.
Вони підійшли до височенної стіни, що йшла уздовж вулиці. Поряд не було ні магазинів, ні будинків. Лише стіна, з викарбуваними цифрами, що здавалося не мала кінця. Довжелезним лабіринтом, вона розкинулася через усе місто. Роман усе чекав, коли ж скінчиться цей елемент архітектури, що зовсім не вписувався в сучасність. Але вони йшли далі й стіна тягнулася разом з ними. Врешті, він не витримав і запитав:
− Що це за стіна з номерами? Вона відрізняється від усього іншого, що я бачив.
− Це меморіал. Його встановили вже давно, приблизно сто років тому. Зараз жителі хочуть її знести, бо вона займає багато місця. Тут можна буде збудувати нове житло. – так само легко, як і завжди відповіла Марина. – Цифри – це номери. Вони відповідають іменам жертв і займають менше місця. Усі жертви, починаючи з повномасштабного вторгнення і до ядерної війни. Якщо вам цікаво, я надам електронні списки.
− Меморіал? – Роман подивився навкруги. Холодна сіра нескінченна стіна. Кожна цифра, вибита у камені відбивалась раною на серці. Кожне втрачене життя… Перехожі проходили повз, не звертаючи на стіну жодної уваги. Вони звикли, що вона тут стоїть. Для них цифри нічого не значили…
І цей майбутній світ раптом здався йому таким химерним. Люди гуляли поруч з меморіалом, до якого їм не було діла. Так ніби минуле зовсім їх не турбувало. Так, наче це все сталося не з їхніми прадідами.
− Як Ви можете так легко про це говорити! Це ж були люди!Такі самі, як і ми! І вони так несправедливо загинули. – розлютився він.
− І що тут такого. – відповіла жінка. – Я зовсім не розумію людей минулого. Ви усі такі сентиментальні. Так, звісно, шкода, що таке сталося. Але тепер Україні нічого не загрожує. Живі мають жити своїм життям.
− Якби Ви жили у мій час, то зрозуміли б мене. – Засмучено сказав Роман. – Я бачив, як під бомбами гинули цілі сім’ї … Та тепер Ви так легко кажете про війну, ніби це щось буденне. Маленька неприємність. А це урок, який варто запам’ятати на всі часи, аби війни більше не повторювались. Гадаю саме для цього і встановили меморіал.
− Так, так…− жінка не звернула особливої уваги на його слова. Вона сміливо крокувала вперед, і витримавши невеличку паузу почала розповідати Роману про його нове житло, електронні лінзи з вбудованим телебаченням й інші нові технології майбутнього.
Роман більше її не слухав. Плівся позаду, не зводячи очей з номерів на стіні. Усе здавалося кошмаром. Страшним сном, від якого ось-ось прокинешся. Краще б він помер ще тоді. Навіки залишився у минулому. Там, де його рідні, де усе таке знайоме й близьке.
Як тепер жити у такому чужому «новому» світі»?..
Оповідання змушує думати. Багато думати. Дякую. Читала із великим задоволенням
І вам дякую за гарний відгук. Рада, що вам сподобалось)
Вітаю, Авторе!
Початок у Вас вийшов настільки суховатим, що я навіть до почви круглих дверей зрозуміла, що буде НФ 🙂
Цікаве питання Ви підняли: чи добре це, коли люди забувають, що таке війна. З одного боку – так, добре, що забулося вже настільки, що немає трепету перед її жертвами, а з іншого… ми знаємо, чого коштує забуття.
Успіхів!
Дякую)
Цікаво. Кожна дрібниця у сюжеті продумана. Чітка структура. Цікавий і страшний Свіфт майбутнього. Твір однозначно заслуговує на життя, якщо н на перемогу.
Дякую ❤️
Цікава ідея, чітка структура, хороша мова.
Як на мене, все дуже правдоподібно, наскільки це взагалі дозволяє жанр. Мабуть, мої уявлення про майбутнє близькі до уявлень автора:) Докорінні зміни у психології людей, які збентежили як головного героя, так і більшість коментаторів, мені також здаються цілком природними і, понад те, позитивними з точки зору психічного здоров’я (а відтак і виживання) Людства.
Одна малесенька деталька, яка мене здивувала – наявність у майбутньому (та ще й підземному) світі телебачення, але це вже зовсім дрібна причіпка. I might be picky sometimes:)
Дякую за відгук) Рада, що Вам сподобалося.
Лінзи із вбудованим телебаченням. Я хотіла,щоб у тих лінзах взагалі було все і інтернет і реклама, і телебачення теж) просто скоріше за все, воно зовсім не може на наше сучасне ТБ. Але все ж у оповіданні зробила акцент на почуттях героя, тому детально не прописувала усі функції.
Мене, мабуть, саме поняття “телебачення” дещо зачепило – такий комплексний апарат міг би мати більш модернову назву. Але то таке – прискіпування з мого боку.
Акцент на емоціях та загальний опис нового світу очима “старого” персонажа – це класно – і це головне 😉
Пишіть ще.
Вітаю, Авторе!
До сказаного вище хочу додати іще два моменти.
1. Вчені зберігали мозок Романа протягом трьохсот років. Мушу зазначити, це довго. І дорого. Хтось за це мав платити. Або державна програма (хоча коли у війну все перенесли на воєнні рейки, все решта, і невійськовий прогрес у тому числі, цілком могли постраждати). Або це з якогось чималенького депозиту оплатила сім’я Романа. Хіба що… Роман та його сучасники, які взяли участь в експерименті, відзначалися винятковим розумом, здібностями, що про них не забули навіть під час ядерного армагеддону та евакуації під землю.
2. Реакція Романа на меморіал. Чи вона може бути настільки протиставною людям майбутнього? Із часів ІІ Світової минуло трохи менше часу, ніж стоїть меморіал. Як і з часів Голодомору. Але покоління, яке виросло на Незалежності, реагує на ці імена і цифри мало чим інакше, ніж в описаному вами майбутньому. За винятком тих випадків, коли читають реальні історії, від яких волосся стає дибки. Цифри із НЕ-твого часу, незалежно від їх кількості – поняття абстрактне, навряд чи здатне викликати емпатію (на відміну від світлин зі звільнених українських міст). І це ознака не черствості, а плинності. Люди смертні, а в людства коротка пам’ять. І навіть там, де немає війни та масових звірств, цвинтарі із часом зростають до величезних масштабів, де можна заблукати. Хіба що за котроюсь із цифр стояв би хтось, рідний для Романа…
Натхнення та успіхів!
1. Є купа спірних ньюансів. Не всі можна прописати у короткому оповіданні. Саме через це я рідко пишу наукову фантастику.
2. Саме це і хотіла показати. Що люди з часом дуже швидко забувають про минуле. Що вони не відчуватимуть той біль, який відчуває свідок таких подій. Якими жорсткими не були війни, нові покоління живуть далі, іноді не виносять урок із подій минулого. І це в принципі нормально для суспільства, але для Романа, який так неочікувано прийшов із того часу,це здавалося жорстоким. Він тільки прокинувся і на нього звалилося занадто багато інформації. А ця стіна остаточно вказала йому на те, що зараз він не у своєму часі, а в чужому місці.
Ви маєте рацію. Твір від початку сприймається як НФ,тому замовчування відчитується як прогалини у фактажі або нелогічності. Дякую за пояснення.
Однак усе ж не погоджуся в тому, що меморіал міг викликати такий контраст. Жертви воєн гинули ще 200 років після нього. Для не свідка подій цифри залишаються цифрами. Зворушують не цифри, бо вони абстрактні, а слова чи образи, історії.
Можливо Ви й праві. У мене було таке бачення ситуації. Я писала, як відчувала. Якщо чесно, це було моє перше повноцінне оповідання у науковій фантастиці, до цього писала лише фентезі. Мабуть не варто було пробувати себе у цьому жанрі.
У будь-якому разі, дякую за критику. Вона допомагає уникати помилок у майбутньому.
Якщо жанр цікавить і є бажання спробувати себе в ньому – неодмінно треба! І нехай критика вас не засмучує. Із першої спроби все вдається хіба що геніям, і то не завжди. А для решти, навіть дуже талановитих, освоєння нового жанру – це процес, шерега по-різному вдалих спроб.
Не здавайтеся! І нехай вам таланить!
Доброго дня! Грано написано, але в мене лишилося питання: якщо місця для життя так мало, що міста регулюють популяцію, навіщо воскрешати Романа і багатьох інших, навіть будувати під них цілий район?
Місця мало не увсіх держав. Мались на увазі країни з найнижчим соціальним статусом.
До того ж, при укладена родичами угода надавала гарантію, що у майбутньому мозок воскресять, тому вони не могли вчинити інакше.
Місця мало не увсіх держав. Мались на увазі країни з найнижчим соціальним статусом.
До того ж, при укладена родичами угода надавала гарантію, що у майбутньому мозок воскресять, тому вони не могли вчинити інакше.
Вітаю, авторе!
Якось мені нерівно зайшло оповідання. Гарний зачин, у якому Роману співперкживав. Далі сталося якесь емоційне відключення аж до появи меморіалу. Тут знову емоційний сплеск і відраза до світу. Але вже якось очима стороннього спостерігача, не ГГ. Сам світ майбутнього виписаний гарно, уявився.
Як на мене, в цій емоційній відключці від Романа є головна проблема твору. В ньому, Романі, дуже мало емоцій. Ніби він теж Марина і на все реагує автоматично. Тому і враження від прочитання неоднозначні.
Успіхів та наснаги!
З.І. Звертання “ви” з великої літери використовується у офіційному листуванні. У художній літературі, як правило, пишуть з малої.
Дякую за відгук. Корисно почути критику на свою роботу.
Старалася добре прописати емоції Романа. Для цього треба було охопити більший проміжок часу і змінився б обсяг твору, а так вийшло, що він тільки потрапив у майбутнє і не так багато встиг зрозуміти. Спочатку у нього був шок, згодом йому сподобався новий світ, та він сумував за родиною. Потім поступово зрозумів, що світ для нього чужий, особливо, коли побачив меморіал і байдужих людей.
Щодо “Ви” з великої букви — можливо моє упущення. Звикла так писати, тому не звернула на це уваги. Дякую за зауваження.