Хоча моя душа завжди прагнула чогось доброго і світлого, зі світлом пов’язана поки лише моя робота. Я продаю світильники, лампочки, свічки. Колезі ж по торгівлі пощастило бути ближче до справжнього світла – вона продає книги. У паперових книгах криється якась магія. Вони живі.
Ось і зараз дивлюся навпроти, а звідти з обкладинки на мене дивиться чорнявий чоловік з вольовим обличчям, від якого важко відвести погляд. Про цю книгу зараз багато говорять. Оригінальна обкладинка, яка запам’ятовується. Світоч, про якого гріх забути — Стус.
– Миросю, он, здається, знов твої Мазайли-Мазєніни йдуть, – вивела мене з роздумів Лариса Наумівна, яка торгувала книжками навпроти.
А й справді, у кінці торгового ряду я помітила цих двох. Висока струнка жінка років п’ятдесяти та її огрядний чоловік, які прямували в наш бік. Після їхніх попередніх “закупів” ми з Ларисою з моєї подачі почали називати їх Мазайлами. Саме такими я уявляла Кулішевого Мазайла з дружиною.
– Ну, вони не мої, – знітилася я і додала. – Вони точно не до мене. Їм, бачте, минулого разу сервіс не сподобався.
Але все ж поважні клієнти зупинилися поміж мною і Ларисою. Інтуїція підказувала, що ці прийшли точно не за книгами.
– Що вас цікавить? – я змушена була привітно заговорити, коли потенційні покупці таки почали розглядати мій товар.
– Свечки у вас только такие с рисунками? – вказала Мазайлиха на ряд оздоблених розписом свічок.
– Ні. Ще ось по інший бік від вас є з намистинами, стрічками і мереживом.
– Ты что, издеваешся? Не можешь нормальным языком обьяснить, что они с бусинами, лентами и кружевом?
Не розумію, навіщо це їм. Вони й минулого разу виступали, але так нічого й не купили. Але я на роботі, отже мушу грати в цей словесний пінг-понг.
– От бачите, ви все чудово розумієте, – усміхнулася я.
– Ты должна обслужить клиента так, чтобы он захотел еще вернуться в этот твой стеклянный курятник.
– А що конкретно вас цікавить в цьому курнику? Минулого разу ви бра розглядали. Цього разу свічки?
– Да как ты смеешь мне хамить?! Тебя попрут отсюда! – винесла вирок Мазайлиха, а лисий пузань їй підтакнув.
– Якби ви так старанно ще й мову вчили, – не втрималась я.
– Ты что, не говоришь по-русски?
– Можу розмовляти, але лише з іноземцями. А з українцями — тільки українською мовою.
– Твоя мова мне ни к чему!!!
Мені тут пригадався Глазовий зі своїмЙ: “Отака сама біда в моєї корови, має бідна язика, та не має мови”. А покупці знов пішли без товару. От і Лариса на днях казала, що Мазайли хвалилися в магазині шпалер, що облаштовують новий будинок. Отже, часто тут швендятимуть… Та як таке можливо? В жодній цивілізованій країні людина не може здобути великих статків, якщо не володіє державною мовою!
– Миросю, підійди-но сюди, – покликала мене Лариса. – Дивись, тут щось для тебе є, – дала мені конверта з крафтового паперу.
Я здивувалася, побачивши на ньому своє ім’я.
– Ларисо Наумівно, від кого це?
– Не знаю. Я помітила його, коли Мазайли вже пішли. Ну, розгортай, подивимося, що там. Може, це від них привіт “па рускі”.
І тут у мене задзвонив телефон.
– Так, мамо. Я вже збираюся. Добре, куплю. До котрої вони працюють?
Глянувши на годинник, я закинула конверт у сумку і швиденько зачинилася. В останню хвилину забігла в кондитерку і, взявши торт, поспішила додому. Хоча до мого тридцятиріччя, яке я святкуватиму разом із Днем Незалежності моєї країни, ще два дні. Але мама сказала треба, значить треба.
– А з якої нагоди? – поцікавилась я, коли мама почала нарізати торт.
– Зараз по телевізору будуть нашу маму показувати, – пояснив вітчим. – До тридцятої річниці незалежності України зробили передачу, де брали інтерв’ю в перехожих.
В інтерв’ю мама говорила про те, що її покійний чоловік, тобто мій батько, стояв біля витоків незалежності. І навіть приплела туди мене, мовляв, і доня постраждала за своє прагнення писати українською. Адже у 2014-му я звільнилася з російськомовної газети.
Я вперше почула з її вуст такі теплі слова про нас, патріотів. Після ефіру вітчим нахвалював свою новоспечену телезірку, а зірка вдавала, що ніяковіє, але заглядала в очі, чекаючи нових компліментів, а я непомітно пішла до своєї кімнати.
Переглянула електронну пошту. Нічого. Таке враження, що вже півроку мої резюме йдуть в нікуди. Саме тоді я вирішила, що досить із мене вже торгівлі, понадіялася, що маю шанс таки реалізувати себе в більш творчій професії, от хоча б у журналістиці, з якою в мене з першого разу не склалося. Іти за маминим вмовлянням в торгівлю таки було помилкою. Хоча шість місяців безуспішного пошуку наводять на думку, що, можливо, я назавжди застрягла в тому скляному курнику, як нині висловилася Мазайлиха.
Кладучи до сумки гаманець, натрапила на лист, про який уже, було, встигла забути.
“Привіт, красуне! Я вражений твоєю сміливістю,” – заінтригувало з перших рядків.
Лише на днях сперечалася з Ларисою про банальні фішки залицяльників. Ну, це точно вона підключила важку артилерію і вимуштрувала для мене якогось романтика.
“На жаль, такі люди були, є і будуть. Мені досі важко згадувати, як батьки забирали учнів із мого класу в російську школу, вважаючи, що українська мова їм у житті не знадобиться. А ті, за кого колись зробили цей вибір старші, і далі несуть цю думку, не знаючи і не шануючи свого коріння. Не зневірюйся, захищай мову, борися за майбутнє незалежної України, бо наша гідність — лише у свободі. Я теж боровся, бо люблю”.
Жодного натяку, хто автор листа. І не спитаєш, це ж не месенджер.
“Напевне був на майдані, або в АТО,” – подумалося. Він мені вже подобався, кожне його слово відгукувалося в мене в душі. Але здивувало, що, підбадьоривши мене, він не призначив мені зустрічі. Можливо, завтра він залишить нового листа або з’явиться сам? Переживши стільки розчарувань у чоловіках, здається, я нарешті зустріла свою людину. Подумки побажавши незнайомцеві гарних снів, заснула.
Вранці прийшла на роботу окрилена і цілий день зазирала у кіоск навпроти. Якщо раніше я вишукувала поглядом цікаві книги, то сьогодні чекала якщо не на зустріч із таємничим незнайомцем, то хоча б на лист. Лариса за цілий день жодного разу не згадала про вчорашнє. Або зовсім забула, або все ж таки знає, хто писав.
До кінця дня мій терпець вичерпувався. Здавалось би, вихід простий: прямо запитати Ларису. Але ж не мої це методи – бігати за чоловіками. Та й із учорашнього листа я зрозуміла, що цей не з нерішучих. Він також патріот, а в Україні патріотизм ніколи не був рисою слабких. Крім того, написав першим, зробив це не банально. І де він тепер?
Кінець робочого дня розчарував остаточно. За півгодини до закриття знов приперлись Мазайли. Він ніс на пузі велику коробку, а вона павою ішла попереду. Я вже сподівалася, що оминуть, але де там?
– Вот видишь? – тріумфально озвалася Мазайлиха. – У нормальных людей и покупать любо-дорого. А была бы ты посговорчивее, и у тебя бы затаривались. Но, видать, тебе деньги не нужны.
– Потрібні, але своїми переконаннями я не торгую.
– І хто це у нас тут не торгує? – зненацька пролунав голос власника. – А я вже не вперше чую, що ти мені тут клієнтів розлякуєш. Доведеться нам із тобою попрощатися. На це місце вже є людина.
Виправдовуватися і, тим паче, проситися не хотілося.
– Я майже допрацювала цей місяць, – мовила я. – Отже, я заберу свою платню і можу бути вільна? – І поки він добирав слова, я дістала всю виручку за сьогодні. Показово порахувала її перед шефом. – Ось, тут майже вся сума. Двісті гривень бракує, правда… і під пильним ошелешеним поглядом поклала гроші до своєї сумки.
Власник розгубився. Напевно, людина на моє місце в нього була лише в планах.
– Ну, чого ти психуєш? Це бізнес! Клієнт завжди правий! Можна було закрити очі на принципи і обслужити їх, як їм хотілося…
– Коли закривають очі, стає темно, а в темряві можна кудись не туди зайти або й взагалі упасти.
Більше мені не було що сказати. Йому вочевидь, теж. Полегшено зітхнувши, я підійшла до Лариси і придбала кілька книг. Наступний такий подарунок я зможу зробити собі лише з наступної платні — першої на новій роботі.
Вдома, звісно, буде скандал, туди не тягнуло. На центральній площі присіла на лавку. Звідси було видно останні приготування сцени перед завтрашнім святом. Дістала книги, щоби краще їх роздивитися. З однієї виступав кутик жовтого паперу. Потягнула. Лист. На конверті знову написано “Для Мирослави”.
Напис угорі аркуша аж ніяк не був схожим на лист.
“Земле рідна! Тобі одній
Я волів би служить до скону.
До твоїх до прийдешніх днів
Дотягнутися б хоч рукою. ”
“Не до віршів мені зараз!” – подумалося. Глянула на обкладинку книги, у якій знайшла лист. “Справа Василя Стуса”. Невже і рядки — його?
“Мої,” – наче невидима рука вивела під строфою.
Я ледве не впустила з рук листа разом із книгою. А у скронях стугоніло лише одне: “Що це?”
“Не лякайся, – проявилося знову. – Я лише хочу тебе підбадьорити”.
– Хто ви? – прошепотіла я, не зважаючи, як це виглядає збоку.
“Це мої слова”.
“А “воля-один раз дихнути. справедливість один раз побачити. Смерть-9 грам” – теж ваші?”
“Мої”.
Було дивно, неймовірно і навіть трішки лячно — так просто спілкуватися з тим, хто міг промовляти до мене лише з потойбіччя. Але він справді говорив. Живі так не вміють. Аркуш перевертався з боку на бік, а розмова була нескінченною. Поет, якому любов до України та рідного слова коштувала життя, відповідав моїм думкам на папері і вселяв надію, що в мене є завтра — світле і певне, де є місце для нас обох — України і мене, двох ровесниць, незалежних, волелюбних і успішних.
І коли у відповідь сутінкам на площі засвітитись ліхтарі, він написав:
“Тобі час додому. У твоїй скриньці лежить довгоочікуваний електронний лист. З Днем народження тебе! З Днем незалежності! Твоя незалежність почнеться вже завтра”.
Я плакала і гаряче дякувала йому. Сльози радості скапували на папір і залишали на ньому сліди. Але він більше не відповів. І я нарешті звела погляд від аркуша в небо. Може, звідти на мене дивиться Василь Стус та інші, які, віддавши за Україну життя, стали ангелами.
– Бережіть Україну, – тихо попросила я і пішла. У своє сповнене надії завтра. У незалежність.
Я читав про зворотні історії (коли продавці відмовлялись виконувати закон про мову), але у будь-якому разі тема дійсно актуальна. Однак оповідання сприймається тим віртуозніше написаним, чим тонше подано проблему. Я не люблю, коли використовують карикатурних героїв – це дуже спрощує роботу авторові (хоча, я розумію, що в житті і таке буває). “Коли закривають очі, стає темно, а в темряві можна кудись не туди зайти або й взагалі упасти.” – мені не траплялись працівники сфери послуг, які на роботі сиплють такими розлогими цитатами Стуса, може, просто не пощастило((. При цьому сподобалось, що дівчина має характер і приймає рішення, а не просто пливе за течією.
Удачі на конкурсі!
Дякую за відгук і побажання! 🙂
Так, дійсно читала останнім часом багато різних історій на тему мовного питання. В своїй історії прагнула описати одну ситуацію з конкретним продавцем (вигадану). Що ж до карикатурних героїв, то Мазайли якраз показують ситуацію взагальному. Такою була Україна “вчора” такою подекуди є і “сьогодні”. З приводу цитат від працівників сфери послуг, то дівчина в минулому журналістка, на даний момент читає книги і прагне реалізувати себе не в торгівлі, тому вповні могла б так мислити і висловлюватися 😉
Цікава ідея і чудове втілення. Добре, коли є люди, які не торгують принципами і пам’ятають, що країну треба боротися. Дуже вдало підібрані цитати з поезій. Авторе, ця коротка історія дуже відгукнулася в серці. Дякую!
Щиро дякую❤️ 🙂
Мені дуже приємно, що історія Вам сподобалася 🙂
Фантастично. Актуально. Я б вам лайк поставила❤,та я зараз проста читачка, тому підтримати можу лише коментарем. Гарна робота! Успіху!
Щиро дякую, Вам! ❤️ 🙂
Розумію 😉 Я читала твори своєї групи, але також і читала інші чудові твори, і теж жаль що не можу за них голосувати ;). Для мене підтримка в коментарях теж дуже важлива ❤️. Дякую за відгук! 🙂
Дуже гарна та красива оповідь. Дуже документальна. Лише фантастики тут мало. Все дуже реалістично
Дозволю собі вставити 50 копійок у чужу розмову, бо все ж…
Тобто спілкуватися з поетом, який 6 років до цієї незалежності не дожив – не фантастика? Отримати підтримку з потойбіччя в режимі, близькому до онлайн – не фантастика? Фантастика – це не лише надзвичайні здібності, міфічні істоти, космічні кораблі або подорожі в часі, чи й зомбі та вампіри з вовкулаками вкупі. Це все, чого в реальному житті не стається.
Тож Стус, який промовляє цілком адресно через 36 років після своєї смерті – ще та фантастика. Не видовищна, але тепла.
У мене все.
Слова самі пишуться на папері – таке я зустрічала хіба що в “Гаррі Поттері”. А тут…нєєє, строгий реалізм
Зорян Костюк, дякую за відгук! 🙂
Можливо Вам більше сприймаються твори де повністю фантастика, мій же з фантастичним елементом 😉
Helga, щиро дякую за “50 копійок”! 😉
Дякую за коментар! ❤️
Сюзі, дякую за коментар! 🙂
Доречі “Гаррі Поттера” не читала і не дивилася, ідея з листом прийшла сама по собі 😉
Побачила сьогодні під першим і другим своїм коментарем дизлайки. Ну ок. Зрозуміла, що у когось інша позиція, можливо думки протилежні моїм, може ще й твір не сподобався. Буває. Конструктивну критику, сприймаю нормально і те що в людей можуть бути інші погляди, теж. Але коли побачила дизлайк під третім коментарем, де було “Щиро дякую!”….то розумію, що я нічого не розумію ;))) І тут навіть не візьмеш до уваги і не станеш на шлях виправлення, бо незнаю як переосмислити своє відношення, до “Щиро дякую!” 😉
Або хтось кнопочки переплутав :))
Або у вас тут є віддані хейтери які відданіші за фанатів
ЛІТавиця, мабуть таки переплутали кнопочку 😉
Зорян Костюк, не думаю 😉 Не встигла я тут стати ще настільки “популярною”
Хоча сам сюжет доволі наївний (в принципі, фантастика часто є такою), ідея чудова. А ще це оповідання, яке хочеться і варто буквально розібрати на цитати – з усіх конкурсних, які я вже прочитав, це перше таке.
В принципі, прочитав уже з десяток творів із конкурсу, цей мені видався найкращим, тому однозначно “ТАК”!
Щиро дякую! ❤️ Дуже приємно, що мені вдалося втілити свій задум і перетворити його на історію, яку хочеться цитувати ❤️ 😉 Цікаво що саме Вам видалося наївним…самі листи, чи реакція героїні? Буду вдячна, якщо поділитеся 🙂
Дуже сподобалося! Всі описані проблеми актуальні: і стосовно мови, і отих “рускоязичних”, і питання особистої незалежності людин, яке перегукується з незалежністю країни. Дійсно, за Україну боролося стільки гідних людей, що тепер все це дозволити сплюндрувати було б ганебною ганьбою. Подобається позиція героїні, та й вона сама теж. Читається легко й захопливо.
Успіху на конкурсі! )))
Щиро дякую за відгук і за побажання! 🙂 ❤️ Дуже приємно, коли суть твору відчитується, саме в такій тональності, в якій автор її писав 😉 Я сама, мабуть, не написала б влучнішого коментаря до свого твору. Дякую! 🙂
Мені подобається наявність цитат
Щиро дякую! 🙂
Актуальна тема. Чудове втілення.
Дякую!
Щиро дякую! 🙂 Коли починала писати, то не задумувалася, що тема виявиться аж настільки актуальною. Головна героїня, мала таки працювати журналісткою. А коли вже сюжет остаточно сформувався і залишилося тільки прописати, то якраз почали потрапляти на очі статті про мовне питання і з продавцями теж були історії ;). Це додавало впевненості, що я таки на правильному шляху.
“– Коли закривають очі, стає темно, а в темряві можна кудись не туди зайти або й взагалі упасти.”
Це дуже сильно. Взагалі все оповідання дуже сильне. Дякую. Отримала неймовірне задоволення. Тим паче що тема мені дуже близька.
Щиро дякую за відгук! Мені дуже приємно, що оповідання Вам сподобалося 🙂 Інколи зі сторони може видаватися, що нічого такого, якщо промовчиш, “закриєш очі”…з іншої сторони Стус і інші письменники, які були в таборах, навіть там боролися. Навіть той список замовлень де він до чаю, цукру і інших інгредієнтів написав “воля – один раз дихнути….” вказує на силу духу і внутрішню свободу, і такі свідчення, дають сили в боротьбі.
Якщо я правильно розумію, “ніч” у назві – не від пори доби, а від періоду в житті? Перед світанком, який і заповідається у фіналі.
Історія цікава і динамічна. Головна героїня у свої тридцять постає такою максималісткою, якій не однаково, вона стоїть на своєму. Але коли, як не тепер, вільно говорити про те, що тобі не “якарізниця”?
Друга сцена з “Мазайлами” наштовхнула на думку, що шефа заздалегідь покликали на виставу. Цікаво, чи таке моє враження, чи так задумав автор?
І героїня не просто так купила з останньої платні книжку про Стуса. Вона впізнає його рядки і навіть дещо цитує. Чи міг би хтось підбадьорити її краще, ніж улюблений поет?
Гарна, трохи казкова, світла і дуже оптимістична історія. Бажаю успіху на конкурсі!
Ніч тут вживається в прямому і переносному значенні. Ніч, як час доби – це завжди тривожно перед будь-якими важливими подіями. Мені тут уявилися і ночі перед проголошенням незалежності України, коли є страх, чи вдасться, як все відбудеться, непевність, що ж далі чекає? Ну і свобода людини теж проходить такі стадії. Спочатку темнота, невпевненість, а потім переосмислення і можливо розвиток, дивлячись, які рішення будуть прийняті, якою дорогою людина захоче прямувати.
Так, в задумі було таке, що Мазайли покликали шефа, але довелось скоротити це уточнення. Спочатку хвилювалася, що мало буде написано, а потім уява розгулялася, то вже й скорочувала текст, навіть деяких персонажів довелося забрати 😉
Дякую за відгук! 🙂