2 Серпня, 2023

Федько

Повернутися до конкурсу: КОТИКИ FOREVER

У вікні горіло тьмяне світло. На столі миготіла широка церковна свічка. Баба Текля схилилась над полотном і тоненькою голкою старанно виводила візерунок. Старечі очі майже не бачили, зате порепані пальці все прекрасно пам’ятали — кожен шов, кожен стібок.

Як тільки почався блекаут та почастішали виключення електрики, син Микола привіз невеличкий генератор. Усе під’єднав, показав як ним користуватися, та баба Текля лиш рукою махнула:

— Бійся Бога, воно ж, холєра, гуде, шо трахтор, всіх мишей мені переполохає. Федько не буде мав за ким гонитися.

Та й поклала непотрібний генератор в куточок, акуратно вкрила лляним обрусом, ще й зільник герані поставила, аби красиво було.

Кіт Федько обожнював такі вечори. Баба Текля наливала в мисочку свіженького молочка, Федько досхочу ним смакував, а згодом вмощувався на тепленькому припічку і спостерігав, як його хазяйка вправляється з вишивкою. І ні надокучливих мишей йому не треба було, ні навіть сусідської кицьки Мариськи, що безсовісно вертіла хвостом перед його носом.

А як старенька втомлювалась, то відкладала розпочату сорочку, хрестилась до вікна та починала співати:

— Котику сіренький, котику біленький,

Котку волохатий, не ходи по хаті,

Не ходи по хаті, не буди дитяті,

Дитя буде спати, котик воркотати.

Федько в ту ж мить опинявся в баби Теклі на колінах, скручувався клубочком та заходився підспівувати. Він не знав про що баба співає, але йому це так подобалось — просто не міг себе стримувати й так муркотів аж бабина рука, що лагідно гладила спинку, бриніла від його вібрацій.

Прокинувся Федько від лютого холоду, що дрібненькими голочками пронизував змарніле тіло. Морозяний вітер протягом залітав через вибиту шибу, облизував голі потріскані стіни та крізь почорнілий комин виривався назовні. З сірої стелі сипав лапатий сніг. Ось уже який тиждень і стелею, і дахом для Федька було саме небо. Він лежав на зруйнованому припічку, поклавши голову на лапи, та вдивлявся в порожнечу.

Як тільки баба Текля зникла, Федько кинувся її шукати. Кликав її в літній кухні, в стодолі, в погребі та у хліві. Кликав гучно, як тільки міг, та вона не озивалась. Де б не шукав — ніде не було. Нікого не було — ні рогатої Зірки, ні цибатих кокотух, ба навіть сварливого кудлатого Бровка слід простиг. Його будка стояла пусткою, а обірваний та заляпаний чимось червоним ланцюг, лежав на землі, мов змія без голови. Куди ж усі зникли, допоки Федько мишей в полі ловив?

Прибігала Мариська, казала, що треба йти, тому що усі йдуть. Та Федько не міг. А як же баба Текля? Вона завтра повернеться, а Федька нема. Вона ж сумувати буде. Тому він вирішив зачекати її тут.

Проте баба Текля не повернулась. Ні завтра, ні наступного дня, ні навіть через тиждень. Нахабні миші бігали поміж розколоті цеглини, залізали на піч, нишпорили по щербатих глеках і казанках. Та Федькові не було ніякого діла до них. Він дивився на похилені двері й намагався не заснути. Йому все дужче хотілось спати, зімкнути очі й поринути у світ примар.

На стінах затріпотіли химерні тіні. Мерехтливий відблиск церковної свічки блимнув у зимовому вікні. Невеличка постать виринула із напівтемряви та наблизилась до печі. Баба Текля стояла у вишиваній сорочці й лагідно посміхалась.

Повернулась, подумав Федько, ще й сорочку встигла закінчити. То от де вона пропадала. Федько хотів кинутись їй в обійми та задубілі лапи не слухались. Він лиш тихенько нявкнув і кволо махнув хвостом. Баба Текля взяла його на руки та пригорнула до себе.

— Ой, ну люлі, котку,

Не йди на колодку

Не йди на колодку,

Бо заб’єш головку.

Головка повільно схилилась на рідні руки, Федько замуркотів, підспівуючи. Нарешті він вдома, подумалось, та й заснув.

Ой люлі-люлі

Люлі-люлі-люлі.

Повернутися до конкурсу: КОТИКИ FOREVER