15 Жовтня, 2021

Перші десять контактів

Від ЛІТавиця
Ще в 2010 році Організація Об’єднаних Націй призначила спеціальну людину, котра відповідатиме за зустріч з позаземними цивілізаціями у випадку встановлення з ними контакту. Та, звичайно, письменники-фантасти промоделювали купу різних варіантів таких перших зустрічей значно раніше. Тема першого контакту популярна вже більше сімдесяти п’яти років. Розкривається вона як в коротеньких оповіданнях, так і у великих романах з продовженнями. Сьогодні ми вирішили зібрати десять згадок про перші контакти в світовій літературі.
  1. Певно, найдавнішим «першим контактом» можна вважати романи Герберта Веллса «Війна світів» 1897 року (українською надруковано видавництвом «Фактор», ISBN: 966-312-045-2, 966-312-237-4) та «Перші люди на Місяці» 1901 року (українською не друкувалось). В першому випадку прийшли до людства, в другому – люди самі виявились прибульцями. Хоча у «Війні світів» контакту як такого і не відбулось, відразу почались бойові дії без жодних переговорів.
  2. Та саме поняття «першого контакту» з’явилось дещо пізніше. В 1945 році з’являється оповідання Мюррея Лейнстера (справжнє ім’я Вільям Ф. Дженкінс) під назвою «Перший контакт» (в оригіналі «First contact» українською не друкувалось). В оповіданні земний зореліт зустрічає космічний корабель іншої цивілізації, починаються дуже обережні переговори, адже жодна зі сторін не впевнена в мирних настроях свого опонента. Врешті решт екіпажі домовляється доповісти ситуацію на рідні планети і знову зустрітись у космосі, а радисти тим часом розповідають один одному сороміцькі анекдоти.
  3. Та не всі зустрічі у космосі мирні. В оповіданні Фредеріка Брауна «Арена» 1944 року (оригінальна назва Arena, українською не друкувалось) з поля битви висмикується людина та чужинець і якоюсь силою переносяться на арену, де і має вирішитись доля цивілізацій. Чужинець більш технічного розвинений, а людина… Людина ламає правила «арени» і перемагає.
  4. Перший контакт з «протилежної» точки зору, тобто не від людини, а від прибульця, описаний в романі Василя Бережного «Археоскрипт» (українською друкувалось в 1970, 1978, 1985, 1988 та 2020 роках). Прибульця зустрічають зенітним вогнем і психіатричною лікарнею, а сам він виявляється нащадком землян-атлантів з планети Філія (щось на зразок дочірньої фірми).
  5. Досі ми говорили про прибульців, котрі достатньо схожі на нас. Навіть, якщо вони не гуманоїдні, як от в «Арені». Зовсім інші прибульці у Кліфорда Сімака в романі «Всяке тіло трава» 1965 року (українською надруковано в 2017 році видавництвом «Навчальна книга «Богдан»). Розумні рослини з колективною свідомістю (котрі можливо вже давно спостерігають за нами) встановлюють купол над одним з невеликих американських містечок (так, у Стівена Кінга в його «Під куполом», теж свого роду «перший контакт», є купа прямих відсилок на Кліфорда Сімака). І ті ж таки рослини, котрі вже відвідали купу різних планет і паралельних світів, примушують ці світи до миру і гуманності. На Землі, наприклад, рослини обіцяють деактивувати ядерні арсенали всіх країн.
  6. Гуманоїдні прибульці, прибульці-рослини. А як вам перший контакт з планетою? Не окремим розумним видом, котрий заселив планету, а з розумною планетою. Станіслав Лем «Соляріс», написаний в 1960 році, українською друкувався видавництвом «Навчальна книга «Богдан» в 2016 (у складі «Шестикнижжя Лемого») і в 2017 роках. «Соляріс» є представником ще однієї цікавої теми – живі світи. Думаю, в наступних темах ми будемо звертатись і до цього фантастичного припущення.
  7. З класичної фантастики ще варто згадати оповідання Артура Кларка «До Едему» 1961 року (українською не перекладалось). Хоча, контакту як такого і не відбулось. Астронавти висадились на Венері і зустріли примітивне рослинне життя, та сміття після астронавтів знищило життя, котре тільки-тільки намагалось зародитись. Перший контакт виявився вбивчим для життя Венери. В «Пікніку на узбіччі» братів Стругацьких 1971 року (українською надруковано в 2007 році видавництвом «Навчальна книга «Богдан») теж був контакт лише з чужопланетним сміттям.
  8. Першим контактом (і подальшою торговою співпрацею) з ящероподібними чужинцями завершується роман Роберта Аспріна «Phule’s Company» 1990 року (українською не перекладалось, російською: «Шуттовская рота»). Насправді, у світі Аспріна вже співіснують кілька цивілізацій: люди, гамбольти (розумні котячі), сінтіанці (щось кальмароподібне), волтони (кабаноподібне), тому влиття в цивілізацію ще одного розумного виду не склало якихось труднощів. Ще з однією цивілізацією, цього разу наноботів, головний герой встановлює контакт у «Phule Me Twice» 2000 року (українською не видавалось). Але Аспрін лише співавтор цієї книжки.
  9. І завершимо книжками більш сучасними. «Цивілізації мають здатність до росту й експансії, проте загальна кількість матерії у Всесвіті залишається незмінною», тож єдиний шлях після контакту – поглинання, житимуть лише агресивні. Таку ось думку просуває Лю Цисинь у трилогії «Пам’ять про минуле Землі». До складу трилогії входять романи «Проблема трьох тіл» (премія Hugo Award 2015 року, українською роман надруковано видавництвом «Book Chef» в 2020 році, ISBN: 978-966-993-088-0), «Темний ліс» («Book Chef», 2019 рік, ISBN: 978-617-7561-08-7) та «Вічне життя Смерті» («Book Chef», 2021 рік, ISBN: 978-966-993-008-8). Власне актом першого контакту був крик у Космос з вимогою знищити нашу планету, котра сповнена несправедливості.
  10.  І останнім в нашому переліку буде бестселер Пітера Воттса «Сліпобачення» (українською надруковано «Видавництвом Жупанського» в 2018 році, ISBN: 978-966-2355-99-4), що входить до циклу «Вогнеспад» (Firefall). Для встановлення контакту на зустріч з кораблем прибульців відправляється команда різнопланових спеціалістів (не всі з яких підпадають під визначення «людина»). Та у відповідь чужопланетний корабель сипе шматками земних переговорів. З часом вдається захопити кількох «пасажирів» чужопланетного корабля, та індивідуального розуму вони не мали.
  Перелік цей далеко не повний. Можна згадати і оповідання Артура Кларка «The Sentinel» («Вартовий»), з якого виросла «Космічна Одисея», купа варіацій першого контакту у Рея Бредбері в «Марсіанських хроніках» або «Путівник…» Адамса, де Земля контактувала відразу з будівельним флотом вогонів, а може вам подобається оповідання Джона Варлі «Lollipop and the Tar Baby» (в російському перекладі «Охота» або «Леденец и Липучка»), де розумним чужинцем виявилась чорна діра і розмовляла вона словами, що були перехоплені у радіоефірі. Згадуйте і дописуйте в коментарях свої улюблені фантастичні твори на тему першого контакту! Не обов’язково книжки. От фільмів на цю тему теж було чимало.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на twitter
Поділитися на telegram

Інші статті з цієї серії:

Де живуть дракони

Цим оглядом ми розпочинаємо спільний проєкт з Державною бібліотекою України для юнацтва. Часто буває так, що нам сподобалась якась книжка чи серія, а вона вже

Читати далі »

Віруси і бактерії, або Фантастична чума

Цього разу звернемось до дуже знайомого фантастичного припущення, буквально з нашого сьогодення. Це пандемії різноманітних хвороб у світі фантастики. Від Джека Лондона до Стівена Кінга. І не тільки!

Читати далі »

Не зовсім люди

Люди з надздібностями та/або істоти, які виглядають, як люди – давайте познайомимося з книжками про них. Новий книжковий огляд у співпраці з Державною бібліотекою для юнацтва

Читати далі »