30 Липня, 2021

Система, таблетка і банан

Повернутися до конкурсу: Україна. Вчора, сьогодні, завжди

Арсен завершив черговий день свого проєкту по відродженню бананових дерев. Обладнання та посуд, після того, як він їх помив, здавалися чистішими, ніж до його приходу; халат випере вдома. Покидаючи лабораторію, глянув на зображення бананів і намагався пригадати їх смак.

Будинки, магазини, зупинка – архітектура ніби застрягла в далеких “нульових”, відрізнявшись лише чистотою вулиць та відчуттям затишності. Трамвай був заповнений вщент. Пустувала лише кабіна спереду, нагадуючи, що колись транспортом керувала людина. Арсен посміхався пасажирам, а вони посміхались йому.

Вже підходячи до під’їзду, Арсен побачив Миколу Пантелеймоновича, який сперечався з роботом-садівником:

– Відстань, клята машина, я і сам можу кущі підстригти.

Арсен посміхнувся. Сусід боявся нових технологій, особливо Системи і рідко виходив за межі своєї вулиці.

Коли Арсен зайшов в квартиру, то відчув, як хтось обхопився за його шию волохатими лапами. Посміхнувшись, він дістав з-за пазухи невелику мавпу.

– Привіт, Іцпурок, я так за тобою скучив.

На кухні Арсен нарізав яблука, акуратно розклав на тарілку і поставив перед Іцпурком. Той ліниво потикав пальцями їжу і відсунув її. Арсен зітхнув:

– Нічого іншого немає. Але потерпи, скоро я принесу те, що тобі сподобається.

Він зайшов до спальні і побачив розкидані книжки. Сумно посміхнувшись, почав їх збирати, відтряхуючи від шерсті.

З-за вікна почав долинати звук, схожий на дзижчання бджоли. Він ставав все голосніше, допоки біля вікна не з’явився дрон з пакунком. Арсен декілька секунд стояв, не відводячи погляд від незваного гостя. “А раптом там бомба… Хоча, що це я собі напридумував, ми ж в такий спокійний час живем. Може мені хтось подарунок надіслав?” Він зняв пакунок (той виявився напрочуд легким) і дрон відлетів. В загортку виявилась червона таблетка. В цей же момент комп’ютер видав три короткі ноти, сповіщаючи про вхідне повідомлення. В тому був відеозапис. Арсен запустив його і остовпів. На відео був він сам, але в дорогому костюмі, сидячі в розкішному кріслі:

– Вітаю. Ти – це я з минулого. Зараз ти, мабуть, займаєшся чимось, що не приносить особливого доходу, але колись я мав гроші та владу. Щоправда, нашому народові не сподобалось, як саме я їх отримав.

Мене спіймали незадовго до того, як ввели Систему і дали вибір – або йду в в’язницю, або мені змінюють спогади і починаю нове життя. Як ти вже зрозумів, я обрав друге. Але не просто так. Я та деякі інші впливові люди вічливо поговорили з людьми, що створювали Систему і вони залишили для нас лазівку, яка дозволяє контролювати важливі служби, як от, наприклад, поліцію.

Сьогодні Система має перейти в повністю автоматичний режим, без участі людей. Це означає, що ти зможеш її контролювати! Тобі треба лише скористатися лазівкою, ключ до якої є в твоїй пам’яті, справжній пам’яті. Але її блокують нанороботи, що вживлені в твій мозок. Тобі лише треба їх позбутися. Якщо ти вже отримав мій подарунок, ти знаєш, як це зробити.

Коли відео закінчилось, Арсен розсміявся:

– Хтось вирішив розіграти мене, підробивши відео.

Та погляд ненароком ковзнув по його дитячій фотографії, де він стояв з батьками. Коли він останній раз їм дзвонив? Набрав телефон матері. “Номер не існує” – механічний крижаний голос ніби доторкнувся до Арсена, кинувши того в дріж. Він кинувся до альбому з фотографіями і розгорнув тремтячими руками. Перший дзвоник, поїздка на море, заняття з футболу – спогади, наче шматки ниток різної товщини, не сплітались в рівну лінію.

Арсен впав на коліна:

– За що мені стерли пам’ять? Чим же я займався?

Три веселі ноти сповістили про нове повідомлення. Арсен важко піднявся, підійшов до комп’ютера і запустив відео:

– Ти ще не прийняв таблетку? Я підозрював, що так може статися. Адже нанороботи не просто змінюють твої спогади. Вони роблять так, щоб твій організм виробляв дофамін, коли ти творитимеш “суспільно-корисну дію”, створюючи залежність. Отож те, що ти відчуваєш, це не муки совісті, а штучні біохімічні процеси. Невже ти не хочеш відчути справжні емоції?

І я дам тобі додаткову мотивацію. Пам’ятаєш, я казав про лазівку в Системі? Так от, в той день, коли тобі прийде цей лист, до тебе завітають гості, не дуже бажані. Авжеж, ти можеш попросити їх піти геть. Але вони підвладні Системі, отож тобі доведеться пригадати, де в ній знаходиться бекдор. Вирішуй швидше, часу в тебе обмаль.

З вулиці долинув гул. Арсен виглянув в вікно і побачив поліцейських роботизованих псів, що мчались до його будинку. Він швидко почав барикадувати двері. Коли він тягнув з кухні стіл, то відчув запах горілого дерева. Червона цятка лазера бігала по дверях, розрізаючи їх. Арсен закричав від відчаю. Він побіг до своєї кімнати, знайшов таблетку і проковтнув її, ледь не подавившись. Поглянув на свої фотографії, які ще віднедавна здавались йому справжніми.

Почув, як двері в коридорі впали. А потім декілька пострілів, скавчання і тиша. В кімнату забіг Микола Пантелеймонович з дробовиком:

– Збирайся швидше, поки нові не прибули.

Арсен вклав два пальці в рота і надавив. Таблетка вийшла і, на щастя, була ціла.

Коли вони вже виїхали з міста, Микола Пантелеймонович промовив:

– Мене приставили слідкувати за вами, щоб ви нічого не вчудили, якщо до вас повернеться пам’ять. Але такого розвитку подій я не очікував. Вам, мабуть, цікаво, звідки я все знаю? – він розвернувся до Арсена, ніби очікуючи якоїсь реакції, але той просто дивився в вікно; він посуплено продовжив – В вашій квартирі стояли підслуховуючі пристрої. Отож, ви вже знаєте про своє минуле?

– Не кажіть про ту людину так, ніби це я.

– Але…

– Я не той чоловік. В моїх спогадах мене виховували інакше, я не здатен на погрози.

– Але ви були готові ним стати.

– Я вірив що не повністю перетворюсь на нього. Що я просто скористаюсь Системою, щоб уникнути небезпеки, а потім продовжив би жити, як раніше.

Арсен хвилину промовчав, а потім продовжив:

– І все таки, за що тому чоловікові змінили спогади?

– Він був головним науковцем в біотехнологічній корпорації, що належала олігарху Марату Дамірову, який тоді почав займатися імпортом бананів. Він хотів повністю контролювати цей ринок і наказав тому науковцю вивести фітовірус, яким можна було б заражати обрані сорти. Але вірус вийшов з під контролю.

Арсенові здалося, що його хребет огорнуло розпеченим залізом. Микола продовжив:

– Здавалося б, це лише банани, без них можна обійтись, але коли про вірус стало відомо, то все перевернулось догори дригом. Оскільки більшість депутатів Верховної Ради були підконтрольні Дамірову, то його не покарали, а Україна постала на міжнародній арені не в найкращому світлі. Послідувала революція, а з нею введення Системи. А вам… тобто тому, хто відповідальний за фітовірус, змінили спогади.

– А з Даміровим трапилось те ж саме?

– Ні, для нього це заслабке покарання. До того ж, коли Система його знайшла, то він вже був мертвим, до того ж без мозку… Що таке, з вами все добре?

– Розвертайтесь назад, я забув свою мавпу.

Іцпурок підкидав червону кульку в повітря. Перекидаючись з лапи в лапу, іграшка випадково потрапила в горло мавпі. Зіниці розширились. Пробувши декілька секунд в остовпілому стані, він знайшов телефон, який забув Арсен і набрав номер:

– Скучили за мною? Бос повернувся!

Повернутися до конкурсу: Україна. Вчора, сьогодні, завжди