Нарада в головкома обіцяла скінчитися рекордно швидко. Тим паче, що майже всю Донецьку область і окраєць Запорізької на великій карті зайняв здоровенний рудий кіт, такий пухнастий, що був схожим на хмарину.
– А ситуацію на донецькому та маріупольському напрямках, як бачите, чудово можна зчитати за котом, – усміхнувся головком.
Хвостатий наче втямив, що то про нього, бо звів на військових погляд примружених очей. На приплюснутій морді перса цей погляд видався надзвичайно суворим.
– Якщо читати за котом, то на маріупольському напрямку пушкіністам буде повна срака, – усміхнений щокатий генерал у тільнику під кітель вказав на пухнасту дупу, яка зручно вмостилася аж до самого Азовського моря.
– Але звідки це хвостате потороча знає, що ми беремо їх у кліщі у Донецьку-Шахтарську-Макіївці? – гмикнув статечний сивий військовий.
– Хто його зна, Вікторе Миколайовичу, – усміхнувся головком. – Може, і в них своя розвідка. У нас же жоден підрозділ без котів не обходиться.
– Що характерно, – докинув щокатий. – Те, що орки з Херсонщини посиплються, він теж передбачив, бо валявся на карті, як король! – велика рука скуйовдила довгу шерсть. – Прапоре, ти коли на Крим ляжеш? Га?
Кіт ліниво розплющив одне око і з погордою глянув на генерала. Головкомівський кіт міг так дивитися на кого завгодно. Ба більше, будь-який кіт міг!
***
Двір стояв пусткою. Але то лише на позір. Бо на даху гаражів, під козирками, а також у затінку, куди не діставало світло ліхтарів, чаїлося життя. Мостилося, ділило подекуди тісний простір, давало й отримувало лапою по пиці. І це все мовчки.
Але щойно із кватирки на дах гаража майнула руда блискавка, ті, що сиділи скраю, шанобливо розступилися. Коти мовчки стежили за ним поглядом, але жоден не залишив облюбованого і насидженого місця. Лише повсюди загорілися очі — нарешті котяче чекання скінчилося.
А Рудий роззирнувся по даху, кинув поглядом униз, а потім і вгору — спецпризначенці не шукали легких шляхів, видерлися ледве не на вершечки найближчих дерев. У такі хвилини кіт пишався собою. Бо цю агентуру збирав ціною десятків кілограмів м’яса, які за роки поцупив на кухні, кількох невдалих і болючих стрибків із вантажем у зубах, а ще — ненависної клички. Котисько, який змалку жив при війську, добре знав, хто такий “прапор”.
– Мурррр! – упівголоса мовив рудань.
– Мурррррр-мурррррр-мурррр! – відповіло все кототовариство, аж, здалося, все навколо задвигтіло.
– Не тягтиму кота за хвоста, – задоволено кивнув. – Почнемо із диверсійної групи. Як ідуть справи зі знешкодженням російської ядерки?
Із верхівки дерева у світло ліхтаря плигнув чорний кіт. Його очі магнетично й гіпнотично сяяли, а шерсть на худому й жилавому тілі переливалася шовком.
– Шістдесят відсотків уже нікуди й ніколи не полетить, – доповів, діловито проходжаючись перед товариством. – Просування менталістів нашого племені на схід сповільнює лише величезна географічна відстань. Збирачі земель, щоб їх…
– Мурфею, як? – Рудий уперше дозволив собі здатися цікавим підлітком. Бо вплив на людей — одне, а на техніку — геть інше.
– Миші та щури під нашим гіпнозом жеруть ракетне паливо, – чорний окинув усіх швидким поглядом, аби напевно знати, що слухачі вражені. – Ми вже давно побачили в них таку схильність, лише от посилили її. Жеруть і дохнуть прямо в ракетах, а потім із кубел неподалік виходять нові покоління і, залишивши частину для охорони і на розмножок, ідуть жерти ракетне паливо. І так по колу. До Чукотки дійдемо за чотири місяці, командире.
– Чудово! – Рудий намагався не ніяковіти перед менталістом, волів, аби його авторитету вистачило для належного дотримання субординації. – А з провізією у вас там як? Усього досить?
– Трохи місцеві підсобляють, трохи наші приманюють, – відказав чорний.
– Ну, ви просто пантери! Що ж, працюйте!
– Муррр!
Чорний пішов у тінь і вже не так ефектно подерся назад на дерево. А Рудий, аби заглушити ті звуки, продовжив за порядком нічним:
– Найбільше питань у мене до розвідки. Дві попередні спроби ввести нашого агента в середовище бункерного провалилися. Басю, поясниш?
Із тіні біля гаража висунулося світленьке кошеня, таке миле, що поглядом могло душу вийняти. Але Рудий знав, що цій барханці не можна дивитися в очі більше, як дві секунди. У неї господиня психологинею була.
– Пане Рудий, ми спробували обидві стратегії, на які добре ведуться двоногі, – промуркотіла. – Але, певно, не вгадали з породою чи кольором агента. Та у нас іще є варіанти в запасі, ми знову спробуємо…
– Ой, не сміши мої дзвіночки! – на світло вийшло миршаве кошеня. Сіре, худе, аж ребра світяться. Вуха як локатори, а на морді — несиметрична чорна пляма, наче фарбою хтось хляпнув. – Стратегії в неї! Ви з хазяйкою звикли безборонних лохів обкручувати, думаєш, що і з цим таке спрацює? Дзуськи!
Рудий уже думав винести догану малому за таку несподівану з’яву без пошани до товариства та командування, але раптом той поглянув командирові в очі — і в нього всередині все похололо. Цей бував за межею, де люди — не вищі й навіть не рівні. Де в боротьбі за виживання вони програють.
– Хто ти і звідки? – командир дуже сподівався, що голос його не видасть.
– А, вибачай, що не по формі, – схилив набік голову малий. – Я Плямочка з Маріуполя.
– Як ти добрався аж сюди?
– Солдати підвезли. Двоє навіть собі взяти хотіли. Але я щоразу тікав. В одного дівчина дуже манірна, в іншого дитина мала — злякається ще. Та й добирався я до тебе, командире. Бо якщо не я, твого завдання ніхто не виконає.
– От ні на пазур не переконав, – гмикнув Рудий.
– Ці дурні психологічні трюки розраховані на лохів. Кепський психолог або дзеркалить клієнта, тобто поводиться так, щоб викликати симпатію і довіру, або маніпулює з розрахунком на конкретну реакцію. От ви бункерному спочатку піднесли красивенну породисту і добру кішечку, але він її викинув. Бо кішечка добра, а от він — ні на пазур! Потім підсунули калічку в надії, що той його пожаліє, і знов пролетіли, як сосиска повз сміттєвий бак! А я знаю, якого компаньйона він би хотів, і зможу таким для нього стати!
– Може, покажеш, в якій Сорррбоні тобі диплом видали, що ти такий рррозумний? – Бася вишкірила дрібні зубки.
– Цить! – нахмурився Рудий. І вже до Плямочки. – Продовжуй.
– Цей тхір боїться власної тіні. Він нікому не довіряє. Тому й оточує себе дурнями, бо дурня зможе спрогнозувати. От хотів би розумного в товаристві, але боїться, що той його порішить першим. Розумного з-поміж людей він не може собі дозволити. І тут йому нагоджуся я…
– Твоя мотивація, Плямочко? – запитав Рудий, і лише тепер зрозумів, як це ім’я не пасує малому. Наче втрачене котяче життя, до якого вже не повернутися.
– Помста, – ударив поглядом той. – За мою дівчинку, яка три роки тому знайшла мене на смітнику, вигодувала з соски, вигрівала за пазухою. Мріяла бути психологом і допомагати людям… Найбільше — військовим, бо ті цінують справжність, а не оці ваші понти, – змружив очі на барханку, а за мить відвернувся. – Але вона залишилася під завалами дев’ятиповерхівки, які так ніхто й не розбирав…
Рудого пробрало до кісток. І щоб не видати збентеження, він заговорив по суті:
– Гаразд, агенте Плямочко. У тебе є одна спроба. Але зараз тобі буде важко дістатися до цілі.
– Не важко. Там якраз гаряче стає. Їхні виплодки деградації вкотре пруть на москву кулаками помахати. Ці неохочі підвезти котика, але хто сказав, що я питатиму дозволу?
***
– А ти как здєсь оказался? – до нього простягнулася рука. Саме та рука, до якої він так довго діставався і яку так хотілося подерти на ганчір’я. Та що руку — пику! Але поки не можна. Хіба що трошки…
Плямочка вивернувся від дотику, блискавично увіп’явся зубами у вказівного пальця, рвонув з усієї сили, а потім так само швидко відпустив і шурнув довгим коридором. На щастя, в комунікаціях бункера є де сховатися, а котові завбільшки зі щура — й поготів. У піжмурки можна довго грати.
– А-а-а-а, и как сумєл пробраться, шельма? – це кіт уже чув крізь решітку. – Смелий, чєртьонок…
А потім спостерігав, як до кухні надійшов наказ довести до кімнатної температури і порізати на шматочки куряче філе із хазяйського холодильника. Як лакей приніс мисочку в кабінет. Як потім власник того самого кабінета пів ночі “кискав” у лабіринтах коридорів, намагаючись докликатися хвостатого — ледве язик не заплітався.
Під ранок Плямочка вирішив, що досить. По-перше, так можна і переграти. А по-друге, їсти все ж хотілося.
Але м’ясо коту простягнули на тій самій руці з перев’язаним пальцем. Їжа мала коштувати йому покори. Вухатий зітхнув. “Назвався розвідником — жери і не вибендюй!”
Підхопив язиком шматочок так, щоби не торкнутися долоні, але тут же пригнувся, бо інша п’ятірня жмакала його загривок.
***
Перед цим виїздом російським спецслужбам довелося добряче побігати. Бо з укриття мали виїхати не лише півтора десятка ідентичних машин із однаковими номерами, належним супроводом і з відповідно загримованими пасажирами. Із кожним пасажиром тепер мала їхати переноска, а в ній — кіт, якого не відрізниш від Плямочки.
– Вибачте, братчики! – просив він мучеників грумінгу, слугуючи самим грумерам за зразок. – Слава Україні! Муррр!
– Муррррр, муррр, муррр! – синхронно задвигтіли ще чотирнадцять двигунчиків.
Малий і сам дивувався, що зумів так прив’язати до себе того, кого люто ненавидів. Але що ж, якщо потрібно для справи…
Нарешті кіт згорнувся в переносці, а розмірений рух заколисав, здавалось, навіть охоронця. Час навести мости.
– Плямочка викликає менталіста, Плямочка викликає менталіста. Хтось мене чує?
– Муррр, менталіст Мурчик на зв’язку, агенте Плямочко! Забарився ти! Командування там уже ледве весняних пісень не заводить із нетерплячки!
– Перекажи Мурфею, що мені потрібен стабільний зв’язок із Рудим. Ти добре мене почув?
– Мур!
– Післязавтра в бункерного верховна ставка, зроблю вам пряме включення.
– Плямочко, ти просто звір!
– Служу Муркотливій Українській Розвідці.
Урвавши зв’язок, кіт накрив носа миршавеньким хвостом і заснув у щасливому передчутті. Того, що він тепер передаватиме, буде достатньо для Перемоги. А далі — це вже справа Рудого, як вилежуватися на карті, аби люди правильно його зрозуміли.
“Миші та щури під нашим гіпнозом жеруть ракетне паливо” – чудово)
І про вилежування на карті – феєрично)
Мурррсі, Авторе!
Про ракетне паливо – то таки була правда 🙂
Про це є у коментах нижче.
А вилежування – а як же без цього? У котиків усе має сенс, аби лише люди вміли його відчитати 🙂
Мурняв, дякую за відгук!
Гарне оповідання. Особливо сподобалося, що коти трохи по-особливому говорять та мають власні приказки.
Мур, дякую за відгук!
Дуже тішить, що авторські старання розфарбувати мовлення котиків зауважені 🙂
Дякую. Так, наші, маріупольські котики здатні багато на що.
Сподіваюся, він зрештою загризе того бункерного уві сні.
На жаль, одним бункерним справа не обійдеться. Там ціла бункерна держава. Аби на кожного стало Плямочки…
Відмінне оповідання! Маю надію, він того бункерного щура задушить, як і належить справному мисливцю)
А це вже наступна історія, коли Плямочка виконає свою розвідницьку місію і його переведуть у спецпризначенці 🙂
Дякую за відгук!
Гарне оповідання, дуже гарне. Не знаю, чи здатен бункерний насправді бодай до когось прив’язатися, але нехай це править за фантастичне припущення.
Дякую за відгук, пані Маріє!
Мені б радше видавалося фантастичним припущенням те, що Плямочка, гризьнувши руку бункерного, передав йому краплину своєї чулості. 🙂 А те, що психопат може ненавидіти людей, але бути прив’язаним до тваринки, видається мені цілком реальним.
Гітлер обожнював своїх вівчарок і піклувався про них більше, ніж про сім’ю.
От, власне, від таких фактів і будувалася історія
Яскрава і свіжа історія. Назва особливо сподобалася)
Мур!) Дякую!
Гарно написано. Цікаво. Відгукгнулось. Бажаю успіху на конкурсі.
Дякую за відгук і навзаєм бажаю успіху!
Чудова історія. Все гарно. І кумедно, і динамічно, і щемко.
Дякую за відгук! Радію, що вдалося 🙂
Дякую, гарно)
Дякую за відгук! Втішно 🙂
Подяка від маріупольчанки за котячу дупу на маріупольському напрямку!
Служу Муркотливій Українській Розвідці! :)))
Тепер у мене два фаворити на конкурсі. Дякую! Дуже класно написано, та й історія чудова! На жаль, у житті так не буває.
Успіху на конкурсі!
Дуже дякую за відгук!
Та хто ж його знає, чи бува так, чи ні 😉
Про щурів та ракетне паливо правда (принаймні у 50-х роках так було. Склад палива дещо змінили, але ж і щури мутувати могли). І про те, що без котиків жоден підрозділ не обходиться, теж правда. Так що залишається тримати кулачки за Плямочку 🙂
І вам успіхів на конкурсі!
Дуже гарна історія. Місцями проймало до сліз, місцями сміялася вголос. Дуже глибоко, проникливо і з гумористичною родзинкою. Тільки одне бентежить: Плямочка точно не отруївся після того, як вкусив бункерного?
Дякую, Авторе, і бажаю успіхів на конкурсі!
Дякую, Mila. Радію, що історія відгукнулася 🙂
А щодо Плямочки, то він теоретично міг отруїтися хіба що ідеєю про “харошіх рускіх”. Але малий встиг отримати таке щеплення від “русского міра”, що йому вже нічого не страшно. Аби ж таке щеплення було в кожного українця!
І вам бажаю успіху!
Автентично і сильно. Хочеться, щоб так було насправді. Кожен епізод проживала, уявляла яскраво. Мова соковита. Прочитавши мотивацію Плямочки – не стримала сліз. Кажуть, що коти не бувають відданими, але… Дякую, авторе
Щиро дякую за такий емоційний відгук, Квітко! Завжди дуже радісно, коли твір чи епізод влучає в серце. А Плямочка… як на мене, це зараз кожен із нас. У цій війні більшість українців втратили когось дорогого або щось важливе.