Мільйони відтінків полину
– Андрію, агов! Привіт – кажу. Ти чому такий пожований? Не вітаєшся! Cпиш чи що?
Я ворухнув головою в бік звуку й глипнув крізь щілини повік.
– А привіт, Олю.
– Я Люба! Міг би вже й запам’ятати! – голос дівчини демонстрував чималий запас децибел.
Я подумки порівняв її з будильником і перезирнувся зі своїм відображенням.
Блискуча поверхня ліфту давала можливість роздивитися себе у повний зріст.
– Що це!? – я крутнув головою, пригладив закустране волосся і примружився. Того ранку я виглядав жахливо.
Очі обтяжені повіками продерлися, уважно вивчаючи деталі. Власна зовнішність мала значення навіть сьогодні. Вольове підборіддя, бездоганний профіль, чітко окреслені губи й чисте обличчя – непогано.
– Хіба схуд, – я пригадав безсонну ніч в лабораторії і войовниче оскалився хромованій поверхні. – Нічого – нічого, мовляв, скоро ви усі станете свідками моєї слави. А поки…
Я продовжив споглядання: стрункий, вродливий, стильна зачіска, дороге вбрання… Щоправда, неголена щетина підкреслює ями на щоках і вилиці виступають. А ще синці під очима – мало відпочиваю останнім часом. Так, виглядаю не дуже: сорочка несвіжа, жакет пожований …
Ліфт здригнувся, струснувши моє віддзеркалення.
– Гей, а попрощатися! Ну ж і нахаба! – долинуло з кабіни.
«Нахаба» залишив без відповіді коментар й стрімголов помчав у лабораторію. Я находу накинув халат і рвучко відчинив двері. Через декілька хвилин ті самі двері рипнули знову.
– Ну коли ж Ви навчитеся стукати, Степанівно?! – я сам не впізнав свій голос.
– Андрію Івановичу, Бог з Вами, та я ж стукаю: і шваброю і кістками по всенькому інституту…
– Ну що ти будеш робити! – роздратовано вигукнув я. – Непробивна баба, – додав подумки.
Прибиральниця поралася як вдома: вимітала, вигрібала, совала стільці й стоси паперів на письмовому столі.
Спочатку я дивився на неї автоматично – така собі спроба відволікти сердиті думки. Потім звернув увагу на чітку послідовність рухів, злагодженість, чи навіть системність. Ручки – в підставку, журнали та папки – в лоток. Причому по порядку, по темах… Можна подумати, вона розуміється на тому що там написано.
– Хе – дурня! – я примостився на стіл й розгріб один зі стосів, вдаючи що читаю.
– Ви що ж це – тут ночували? – мовила технічка, згрібаючи у смітник пластик та залишки їжі. – А накурилися ж як! – додала, витрушуючи попільничку.
– Що вона собі дозволяє?! – я ледве стримався. – Ще хвилина і я виставлю за двері це стихійне лихо з ганчіркою.
Я знав бабу Галю давно. В інституті Степанівну знали усі. Не здивуюся якщо вона його ровесниця. Певен, вам теж знайомий подібний типаж: жінка без віку. Вони не старіють і завжди виглядають однаково. Ця була біла: білий халат, біла косинка з якої висмикуються білі пасми… Біле обличчя, тонкі білі вуста, ба навіть очі й ті якісь білі.
– Ова! Експериментальний матеріал на підлозі. Либонь, зерна знову не проросли?
– Не проросли, – буркнув я, нервово сіпнувшись.
Роками я б’юся над створенням штучного зерна, але кожна спроба закінчується провалом. Подумати лишень: звичайна зернина, а відтворити ніяк! Можна з точністю продублювати хімічний склад, репродукувати матерію на клітинному рівні, тощо. А проростити – ніяк!
Чорт забирай те насіння разом з дисертацією. Треба було щось простіше обирати. Он, Іван Нечеснюк давно захистився. Узяв собі волокно курячої пір’їни, помістив у поживне середовище і швиденько: маєш шматок чистого філе. Без шкіри, кісток та мороки. Пакуй у яскраву обгортку й на вітрину: ненаситним споживачам на радість…
Саня Доброловський теж на хвилі. Разом з німцями схрещує жито та пшеницю. Генна модифікація дала надзвичайно продуктивний сорт.
– Як же вони його назвали?
– Тритикале! – прибиральниця рвучко обернулась.
Я аж рота відкив, а запитати соромно.
– Це що ж вона думки мої читає?- думаю. – Тю, ти! Сашко ж газету мені прислав. Онде на підвіконні лежить, мабуть – заголовок прочитала.
Я ніколи не придивлявся до цієї жінки. Є тай є. Вештається довгими коридорами, грюкає відром та ще квітники доглядає. Гарні у нас квітники в інституті: буйні та квітучі.
Сьогодні прибиральниця поводилася якось… театрально, чи що? Ні, вона просто насміхається з мене! Я розлютився ще більше.
– І назву ж придумали яку! – подала голос технічка. – Як додумалися хліб назвати! – пальця вгору здійняла. – Мало того що все прос… , прости, Господи. Назва – вона ж початок дає!
– А й справді! – я аж скочив зі столу. – Я ж своє дітище не назвав!
– Залиште це, – сумно мовила вона. – Як є – залиште. Не вийде з того нічого, – баба Галя діловито зіперлась на швабру, виголошуючи вирок моїй десятирічній праці.
– Чому це не вийде?! А я доведу!!! – завзято вигукнув я, налаштовуючись на нову спробу.
– Духу не хватить, – всміхнулась. – Щоб прорости особливий дух треба, – додала, тихо зачиняючи двері.
Я повісив на двері табличку: « Не заходити небезпечні досліди» , а сам довго та непорушно сидів у кріслі й буравив очима стіну. Вир емоцій гудів в голові, поки не випав в осад. Така собі хімічна реакція, що починається звідти, звідки псується риба, згущує кров та фарби, погрожуючи піддослідному язвою шлунку.
Я омив чергову невдачу та так і здрімав зі склянкою віскі в руках. Мене розбудив легкий порух. Це була Степанівна.
– Хе-хе-хе. Йшов би ти, синку, додому, – мовила, вмикаючи світло в суміжній кімнаті.
– Не піду! – рубонув я.
Не знаю де взялися нові сили, але тихий голос старої, її добра усмішка й навіть світло у сусідній кімнаті возродили в мені несподівану лють.
– Що ж ти тут висидиш?- жінка присіла навпроти.
– Душу дияволові продам, а зроблю своє ім’я безсмертним!
– Не жартуй так,- перебила вона, – на тонке стаєш!
Я розійшовся. Накопичена лють шукала жертву.
– Що віриш у сатану?! Боїшся пітьми?! – я схопився й буквально навис над старою, обіпершись руками на поруччя.
– Я вірю в світло, – відповіла вона.
– Ти ще скажи, що пітьми немає, – грубо перервав я.
– Немає.
– Дурна баба, – я осушив склянку й хлюпнув іще.
– Бачиш світлу полосу на підлозі? – мовила Степанівна, підводячись з крісла.
Я понуро кивнув.
– У сусідній кімнаті немає темного сліду, чи не так?
Здається, замість відповіді я гикнув.
– Темрява не може розбавити світло, – сказала і рушила до дверей, а я рухнув у крісло.
Біла постать на мить зупинилася, затуляючи освітлення.
– Пітьма виникає коли є перепона світлові, – додала і вийшла, навіть не обернувшись. Потім усе затихло.
У темному – притемному місті стояли темні – притемні будинки. У темних -притемних будинках жили темні – притемні… Я оговтався в суцільній пітьмі, намагаючись вигнати з голови дитячу страшилку.
– Очухався?- проскрипів невідомий голос.
– Хто тут? Де я? – я спробував звестися на ноги…, але їх не було.
Нічого не було… Окрім думки. Я подумав:
– Я є…, але не збагну – чим же я думаю?
– Тут може бути лише ніхто,- голос моторошно засміявся, – вірніше ніщо. Ти що не помітив Пека біля брами? – запитав перегодом.
– Ні,- непевно мовив я, підпускаючи ближче неприпустиму здогадку. – Я думав що заснув…
– Яке життя така й смерть,- розчаровано буркнув він.
– Стій, зачекай! – я боявся зостатися сам й спробував розговорити голос. – У тебе було інакше?
– Я пам’ятаю усе до найменших дрібниць,- протяжно мовив він.
Я відчув полегшення, чи щось віддалено схоже на нього і прикипів до голосу, як до єдиної рятівної присутності.
– Я помер від лихоманки. Під час навколосвітньої подорожі підхопив якийсь невідомий недуг і сконав, – голос урвався. – За одну мить усе моє нікчемне життя промайнуло перед очима. Потім мій труп, кімната і все що у ній було задрижало, заблищало і попливло. Здавалося, свідомість яка усе зрозуміла, теж готувалася припинити існування,- голос на хвильку притих. – Мушу додати, я вважався вченим, – якось невиразно мовив він й знову замовк. Цього разу надовго.
Я майже насмілився сказати про себе, але роздумався. Раптом мені здалося, що голос теж передумав – такою довгою й гнітючою була пауза.
– Я вважав, що мозок зберігає тепло довше ніж решта органів, а тому припиняє функціонувати останнім, дозволяючи думці протриматися на декілька секунд довше, – продовжив оповідач. – Тому й не здивувався, побачивши вогняну річку. Я проплив повз Пека, його псів та слуг майже без страху, з нестримною цікавістю, очікуючи руйнації думки.
Він знову притих.
– Навіть після смерті я залишався дослідником та піддослідним. За життя я вивчав еволюцію й вірив, що смерть це повне припинення свідомого існування, – продовжував він. – Мені важливо було знати, що мої переконання вірні – розумієш?
– Так…,- я хотів додати що ми колеги, але голос заговорив напружено й швидко.
– Довкола ставало темніше. Сірі тіні пливли перед очима, поки не закрутилися у каламутний вир. Потім рух припинився. Мої почуття не сприймали нічого крім темної, мов смола, пустоти. Я подумав що це кінець і зрадів. Таке припинення мене втішало…, але свідомість не слабшала. Навпаки, функції мозку були активними. Від’ємні почуття теж не зникли, вони ставали сильнішими, – голос з пітьми замовк.
Я теж завмер, заворожений почутим.
– Тоді я вирішив дослідити свій мозок, – продовжив він, – не міг збагнути чому так довго триває процес розпаду. Подумки я перенісся назад до тіла і… Мій мозок перетворився на слизьку, холодну речовину. Кров згорнулась повністю, а тканина змінилася настільки, що в ній навряд чи була можлива хоч якась молекулярна взаємодія. Це означало що свідомість існує окремо від мозку, – зауважив оповідач. – Це народжувало нові запитання: як таке можливо і хто я тепер?
Годі й казати, ті самі запитання ятрили й мою свідомість, але голос перескочив на іншу думку.
– Якби я тільки знав, – важко видихнув він. – Якби я послухався батька,- захарчав у приступі не то сміху, не то плачу.
Виявилося, що за життя мій співрозмовник був сином заможного лікаря. Батько мріяв бачити сина священиком і дбав про його виховання. Той робив усе наперекір: відвідував медичну школу при Единбурзькому університеті, але зрозумів, що це не його. Потім – вступив у Кембридж, аби стати англіканським священиком, але і з цим не зрослося.
– «Чарльзе, не забувай харчувати душу! » – любив повторювати старий, а я…, – оповідач притримав слово. – Я їв броненосців, пум, черепах, ігуан та інше. Знаєш, у нас в Кембриджі був такий собі «Обжора-клуб», – додав сміючись, – ми змагалися хто з’їсть якомога більше рідкісних звірів.
– Навіщо?- вихопився я.
– Щоб диверсифікувати людський раціон…, – прозвучало у відповідь.
Та хто він такий – цей Чарльз?! Я відчув неприязнь і навіть огиду. Здається, голос пітьми вловив мої настрій, бо наступної миті я зауважив різку зміну в його звучанні. Тепер голос вихвалявся своїми недоліками: сказав що розтинав жаб та гризунів, вивчаючи нутрощі, а потім їв рештки.
– Як відносився до цього твій батько? – запитав я, намагаючись перевести розмову в інше русло.
– Усе життя мій батько готувався до смерті, – відповідав він. – Шкода що я зрозумів це занадто пізно. – Якби ж я його послухав, – додав пошепки.
– Не послухав що? Розкажи.
Голос зітхнув.
– Поміж двох смертей людина може створити собі краще життя, – так казав мій батько. – Тиша, споглядання й бажання побачити Бога допоможуть тобі досягнути цього, – говорив він.
– А що буде зі мною якщо я не наслідую твоїх порад?- задиркувато запитав я.
– Якщо ти не станеш господарем своїх «я», а це не аби який вчинок, з тобою вчинять згідно з пануючим станом твоєї свідомості, – терпляче пояснював старий. – В кращому випадку ти народишся знову. В гіршому – тебе чекають страшенні душевні муки.
– Пам’ятаю, як голосно розсміявся йому в обличчя, – сумно мовив голос.
– Я не прошу тебе ставати аскетом, – не відступав батько. – Спробуй хоча би наблизитися до Духа.
– А якщо я не вірю в твого Бога, що тоді?!
– Можеш не вірити, але не заперечуй повністю! – наполягав він. – Збережи в душі місце для сумнівів, яким би мізерним воно не було. Можливо колись, ти хоч би на мить відчиниш двері внутрішнього храму. Іноді цього буває досить…
Голос зітхнув.
– Він сподівався на мою цікавість і я вдав що зацікавився, – продовжив оповідач. – Батьку, розкажи мені про цей таємничий Дух, – попросив я.
Старий оживився:
– Уяви собі, сину, що духовний рівень це невідомий тобі храм, у якому ти ніколи не бував і маєш підстави заперечувати його існування.
– Я згідно кивнув.
– І ось, хтось бере тебе за руку й підводить до дверей цього храму. Цікавість примушує зазирнути всередину і ти відчиняєш двері, – лице батька просіяло. – Ця проста дія – те що ти зазирнув на секунду, назавжди встановлює зв’язок між твоєю свідомістю і храмом, – додав він. – Більше ти не зможеш заперечувати його існування, – звів очі до неба,- і ніколи не забудеш.
– А далі?
– Без подальшої праці, ти залишатимешся на тому ж рівні, доки свідомість не покине своє житло – тобто тіло.
– Що ти хочеш сказати?- вихопився я. – Що ж триматиме мою свідомість в цьому храмі? Та ще й після смерті!
– Після смерті – урочисто мовив батько,- у твоїй свідомості збережеться лише те, що ти створив на рівні Духа. Все інше виявиться обманом.
Оповідач ненадовго перервався.
– Батько гадав що зацікавив мене, але помилився, – продовжив він. – Я шукав слушної нагоди щоб зробити йому боляче.
– Припустимо, що я зазирнув,- нарешті дочекався , – я відхилив двері й глянув краєм ока – заради цікавості, але ніколи більше не зазирав і не переступав порога… Я мовив це так злостиво і єхидно, – зізнався рипучій голос.
– Тоді,- сумно відповідав батько,- в твоїй майбутній свідомості залишиться лише ця коротка мить.
– Я не зміг втриматися, – сказав голос. Я сміявся до сліз, до різі в животі, а він стояв і мовчки дивився.
– Вибач, – нарешті заспокоївся я,- невже ти серйозно віриш у те, що після смерті ми будемо повторювати речі, які робили при житті?
– Ні, не повторювати, а підсилювати їх повторення …
– Побачимо!- злостиво гукнув я, закінчивши розмову.
Голос замовк. Я теж не наважився порушити тишу.
– Його слова справдились… О, яка ж це мука! – голос моторошно завив, потім затих і врешті продовжив. – Я залишався у пітьмі, – почав він. – Довкола гуділа липка пітьма, але тепер прямо перед мене, весь час прямо перед мене, куди б я не повернувся, зяяв годинник. Велике коло зловісно біліло на чорному ебоніті, показуючи рухомі шматки мого життя.
– Як це? –не зрозумів я.
– Я знову став дитиною… Ось я нюхаю квітку… Біла ніжна конвалія – найсвітліше з моїх видінь, – сумно мовив він. – Тепер я юнак – слухаю голос мами, яка повчає мене бути відповідальним і любити усе живе… Далі видіння темніють. Я сперечаюся з батьком… Тепер я на цвинтарі біля могил своїх дітей… Елізабет Дарвін прожила лише місяць. Джек Дарвін – один рік. Лізі… Тиха маленька Лізі…
– Дарвін?! Ти Чарльз Дарвін?!- вигукнув я , незграбно борсаючись у пітьмі.
– Я те що від нього залишилось, – відповів голос. – Та зрештою годі базікати…
– Ні, говори, благаю, – вихопився я, відчуваючи що мені треба його почути.
– Я одружився на двоюрідній сестрі,- продовжив Дарвін. – Усі наші діти були слабкими, важко хворіли і померли. Та найстрашніше не це. Ще тоді – за життя я спостерігав хвороби і смерть своїх дітей відчужено – як дослідник. Тепер моя свідомість, вочевидь, потроїлася, чи навіть удесятерилася і я почав страждати, – Дарвін замовк.
– Ось! – рвучко вигукнув він. – Дивись, прямо зараз годинник показує хворобу маленької Лізі!
Я сказав що нічого не бачу.
– А я,- мовив він,- уважно розглядаю прискорення трубчастих фібрів, зміну кольору шкіри; констатую перехід нервових волокон з білого в червоний… Я відчуваю її біль, як свій, – Дарвін завив. – Мене розривають муки сумління, але я не можу нічого змінити… Це повторюється знову і знову,- гірко мовив він.
Я спробував його втішити:
– Не картайте себе, адже Ви так багато зробили для людства…
– Я?! Для людства!?- гучний регіт струсонув пітьму. – Чим ти слухав, дурню? Та я навіть не отримав біологічної освіти! – вигукнув він. – За фактом я був рухомим пристрастю самоуком!
У пітьмі зависла пауза.
– А тепер? Хто ти тепер?- нарешті запитав я.
– Тепер я … найменший одноклітинний організм. Без надії на еволюцію, звісно ж, – голос пітьми урвався. – І залишатимусь тут доти, поки мене не забудуть.
Я вивчав теорію Дарвіна в школі, а потім в інституті.
– Схоже тобі ще довго тут поневірятися,- подумав, враз пригадавши , що бачив його портрет на англійській банкноті. Здається, то були 10 фунтів спеціального випуску 2000 року.
Я б не наважився сказати це вголос але…
– Я знаю, – мовив він. – Я вмію читати думки. Це ти досі не второпав, що ми спілкуємося беззвучно. Я навіть чув про премію Дарвіна. Виявляється є така. Вона вручається в США для людей, які втратили можливість залишити потомство через власний ідіотизм, чи дурість… Це нагорода за особливу послугу – вилучення своїх генів з генофонду людства.
Мені стало його шкода.
– Загострене почуття справедливості говорить що ти з іншого світу. Забудь про це, тут …
– Як мені вибратися?- перервав я.
– Навіщо? Ти ж хотів стати безсмертним! – голос моторошно зареготав.
Я важко зітхнув.
– Зрештою є лише два варіанти, – продовжив він. – Два єдиних полюси в світі душ. Можна стати безсмертним в добрі, ототожнившись з Богом, – прошептав ледве чутно, – або стати безсмертним у злі, – голос Дарвіна раптово підвищився, – зливаючись з сатаною! – останнє -ё прогриміло у пітьмі.
Я завмер, повністю перетворившись на слух. Не те щоб сподівався на його допомогу. Швидше надіявся почути мимовільну підказку.
– Це як спека та холод, – збуджено продовжував одноклітинний організм. – Як світло та пітьма! Між двома полюсами проростає й помирає зайва половина людства.
Я знову зітхнув.
– А ти – бачу: ні в тих ні в сих, – Дарвін зайшовся злобним сміхом. – Тут так не пройде! Природа безжально випльовує зі своїх вуст тепленьких та сіреньких. Тож, вибір за тобою… Обирай зло! Слухай голос пітьми… Слухай… Слухай…
Я спробував не слухати.
– Темряви не існує. Зло це непроявлене добро,- повторював в умі.
Я уявив світлу кімнату в лабораторії. Чиста широка полоса лягає на підлогу… А ось і Степанівна. Я пригадав її світле обличчя, бліді вуста і майже білі очі…
Я прокинувся від приємної прохолоди. Тихий ласкавий вітерець обвівав тіло. Поза тим що я не бачив себе як і раніше, але відчував своє єство. Сумнівів не було: я помер і народився знову.
– Боже, у мене є очі! – я побачив зорі над головою і заплакав.
Хотів рушити вперед, побігти стрімголов, не знаючи куди й навіщо, але… ніг, схоже, не було.
– І коли цей бур’ян виріс? – долинуло справа від мене, десь зовсім близько.
Я одразу збагнув що це про мене, але не заперечив. Після спілкування з Дарвіном почувався зовсім інакше.
– Ой, та це ж полин! Добраніч, Андрію Івановичу!
Я не здивувався, почувши своє ім’я. Голос теж видався знайомим, але після пекла я був надто наляканим, тож не міг зронити ні слова. Це неввічливо,- хором сказало з півсотні голосів.
– Ні, він просто схвильований, – заперечив той, звідкілясь знайомий мені голос.
Я дозволю собі скоротити наш діалог і передам вам найголовніші деталі. Дивом я опинився на квітнику. Поряд мене росла газонна Трава і розкішна біла Троянда.
Я не міг забути про пекло. Слова Дарвіна глибоко вразили мене. Особливо « сірі та тепленькі». А що як він не бреше? Але прямо ж не запитаєш.
Я вирішив зайти здалеку і поцікавився, що рослини думають про безсмертя.
Маленькі зелені ротики позіхнули.
– Такі запитання не для нас. Ми від них засинаємо, – мирно засопіли вони.
Біла Троянда відповіла не одразу.
– Мабуть, безсмертя це аромат, – сказала перегодом вона. – Може є щось іще,- задумливо додала,- але я не знаю як пояснити.
– Усе не так просто,- втрутився в розмову невідомий голос. – Треба підштовхнути себе у потік вічного життя, треба стати творчим співробітником Природи.
– Але природа така безжалісна,- я спробував скерувати розмову в потрібний бік.
– О ні, це справедлива Богиня! – прозвучало у відповідь. – Вона позбувається лише трутнів, скидаючи з себе мільйони невиразних створінь.
– Як влучно ти сказав, Ґрунт! – вигукнула біла Троянда.
– Хто – хто? – перепитав я.
– Він напівбог, – тихо шепнула Троянда.
– Дозвольте відрекомендуватись.
Я сад, я садівник, я ґрунт! Можна просто ґрунт, – жваво додав голос і урочисто продовжив:
– Я сію зерна й урожай збираю.
Господар власного життя.
Я сам створив усе що маю.
Пийте мене, бо я добра ріка!
І мій потік сильнішає з роками.
Я знаю – мене вистачить на всіх.
Будьте в мені! Я хочу бути вами…
Ґрунт затих, і ми затихли. Я слухав ніч й дивився на зорі. Здавалося, я підріс, ось – ось відірвуся від землі й полечу. Я навіть подумав, що це і є безсмертя.
– Знаєте, а я колись був людиною, – тихо сказав я.
– Вибач, але це дуже голосно сказано, – зауважила колюча квітка.
– Не зважай, – втішно додав Ґрунт, – навіть якщо Троянда права, у тебе є шанс.
Я знову зітхнув.
– Хочеш я розкажу тобі що коїться з людиною після смерті?
Треба закінчити школу, потім інститут, потім… Я дізнався від авторитетних джерел, що маю аж сім тіл.
– Три з них, – говорив Ґрунт, – фізичне, життєва енергія і астральне тіло розпадаються з останнім видихом. Доля решти чотирьох має лише два варіанти.
– Він досі не вірить що в нього є душа,- пошепки додала Троянда.
Важко було слухати мені – затятому матеріалісту про духовне «Я», навіть після пекла.
– Думаєш- ти сконструйований і організований прах?, – засміявся Ґрунт. – Людина це не ходяча машина й не балакуча голова…
Я не знав що казати і сподівався почути докази.
– Ми живемо у Всесвіті подвійності, – продовжував Ґрунт. – Усе тут має пару: Ґрунт і Земля, Род і Природа, Тіло і Душа…
– Тихше, – перебила Троянда. – Онде лісниця крадеться – зліва від нас.
– Де? – я подався ліворуч.
– Під кущем, – додав Ґрунт.
Я нахилився ближче до землі й мало не скрикнув. Під бузковим кущем ворушилася потворна тінь. Я ледве розгледів її у світлі ліхтарів. Темна пляма нагадувала стару жінку з великою головою, відвислими грудьми і здутим животом. Вона кралася, хутко перебираючи кривими ногами, скакала між стовбурами дерев і шкірилась навсібіч чорними ікластими зубами. Я роззирнувся: віддалік неї з’явилася сіра тінь, позаду – ще декілька…
– Це привиди, – озвався Ґрунт. Ось тобі й наглядний приклад. Якщо шосте тіло має лише матеріальні вподобання, то після смерті воно продовжує сліпо чіплятися за нижчі елементи своєї останньої комбінації, залишаючись в світі живих у вигляді сірих тіней.
Ґрунт здригнувся, сполохавши круків. Тіні теж щезли.
– Зло тяжіє до переродження, навіть у якості нікчемних істот. Воно швидше обере страждання у пеклі, ніж вселенську єдність.
Ґрунт пояснив, що недозрілі душі розпадаються, вселяючись: у гоблінів, мамунів, русалок, чи хухів. Пізніше я на власні очі побачив: біса, нявку і ще купу всякої нечисті.
Я досі не збагну, що зі мною сталося тієї ночі. Часто згадую полинове життя і кожного разу всміхаюсь. Скільки незабутніх світанків я зустрів! Скільки зоряних казок переслухав!
Було там місце й страхам. Ніколи не забуду перший ранок на клумбі. Зненацька сонячну феєрію урвало ревіння моторів, запищали гальма, застукали підбори, люди ринули на роботу. Я боявся що хтось на мене наступить, або зламає… Кому ж я потрібен такий? Я- заслужено названий бур’яном – «сіре й тепленьке», зовсім неабсолютне створіння… Так продовжувалося щодня. Але якось я побачив біле обличчя. Степанівна поливала Траву, Ґрунт і Троянду…Тихо розмовляла з ними і гладила білою рукою.
– Зараз вона помітить мене, вирве з коренем і викине геть, – подумав, враз зіщулившись.
Жінка ніжно торкнула мене рукою.
– Звідкіля ж тебе завіяло?- здивувалася. – Полин лікарська рослина – цілюща. Правда, не кожен силу його подужає, – бубоніла собі під ніс. – Треба Любі Богоявленській порадити, вона якась жовта, мабуть печінкою слабує.
Бабуся вже збиралася піти, підняла відро, але раптом пригнулася.
– Нічого не бійся, рости. Бог любить усіх – навіть мільйони відтінків сірого…
Люба зірвала мене наступного ранку. Я відчув дотик… Теплі пальці боляче стиснули… Я скрикнув, видихнув і віддав світові останній аромат. Але це не було безсмертям.
Я лежав у білому горнятку і думав про сенс життя. Якось я запитав про це в Ґрунту. Той витримав довгу паузу і сказав віршами:
– В чому сенс?
Є він?! Ні?!
Геть відкину і норми, й умовності
Залишаю собі одне:
Навіть в смерті зостанься в свідомості…
Я вмирав свідомо. Знемагаючи від опіків, віддав свої соки воді. Частина мого «Я» притягувалася до Вищого Духу. Я відчував Його світло й тепло… І летів разом з ним у паралельний світ наслідків…
Ніжні вуста відкрилися і… я відчув що живу у ній! Люба… Як же я не помічав її краси, тепла і ласки?
Любов ковтала мене повільно, а я розказував про своє полинове життя: скільки незабутніх світанків я зустрів, скільки зоряних казок переслухав…
Раптом я опинився в Ґрунті і відчув спрагу. Жадібно ковтав, але ніяк не міг напитися життєдайного добра. Добро прибувало, але маленька насінина була не в силах вмістити усе. Я відчув біль… Потуги… Торжество… Моє тіло рвалося на шматки, народжуючи нову сутність. В пам’яті закарбувався спалах і … я луснув.
Я прокинувся. Обхопив голову руками і застогнав. Потім зірвався до вікна. Око вловило зелену латку з розкішним білим кущем. Першим пориванням було кинутись туди, але я роздумався.
За п’ять хвилин я стукав у двері з табличкою: « Відділ кадрів».
– Заходьте,- сказала Люба.
Я ввійшов і … впізнав Любов.
– Андрію?- дівчина зашарілася і ховаючи хвилювання, узяла до рук біле горнятко.
Я закашлявся і мало не зім’яв папір. Потім отямився і подав її заяву про звільнення.
– Дивно,- мовила дівчина, дивлячись на аркуш. – Вчора Степанівна звільнилась…
– Що? Як? Пояснила чому?- вихопився я.
– У тому той річ, – Люба звела здивовані очі,- сказала що ти теж заяву принесеш, – спантеличено додала вона. – А ще казала щоб я її місце притримала… для тебе.
Я присів на стілець.
– Знаєш, я її трудову підняла,- вела далі Люба. – Уявляєш, Галина Іванівна теж з учених. Займалася розробкою штучного зерна задовго до тебе, – дівчина підвелася і підійшла до вікна. – Ой, зовсім забула! Вона ж тобі листа залишила, – подала мені конверт.
« Довгі коридори інституту подовжують думку до безкінечності.
Біла Троянда».
Ну що я можу сказати? Писати автор явно вміє. У сенсі мови і вміння будувати речення, абзаци і діалоги.
А от у сенсі сюжету… Чесно кажучи, це взагалі не оповідання, і не художній твір – це якісь діалоги Платона з Сократом, чи Данте з Вергілієм. Перемішані з психоделічними переживаннями ГГ такої глибини, які ніяк не поясниш згаданим вживанням віскі – тут щось більш важке і рослинне: полин з туйоном, або коноплі, можливо гриби?
Але конкурсна тема рослин розкрита більш ніж повністю, аж до Ґрунту. Коли Ґрунт почав говорити віршами, я просто таки заїржав вголос, як коняка. Чесно. Хоча навряд чи це та читацька реакція, на яку розраховував автор.
Словом, основну ідею я, здається, вхопив: Дарвін – зло, Степанівна – молодець!
З нетерпінням чекатиму на сіквел.
У Вас класні коментарі. Цікаво буде Вас почитати. Дякую і зичу успіхів
Вітаю авторе.
Суб’єктивно: не сподобалось.
– мало динаміки;
– плутаний неясний сюжет
– написання трохи скидається на потік свідомості, що для майже завжди не ок. Є, звісно, віртуози, яким це вдається, але це не той випадок, як на мене. Можливо оту важку філософсько-проповідницьку частину якось сконцентрувати, подати квінтесенцію ідей, що там розпорошені.
Чи подати іншим способом, загадками та провокаціями зі сторони Дарвіна по відношенню до героя. Чи хоча натуляти туди якийсь конфлікт: нехай би герой, наприклад, фанатів або ненавидів його, хай би з ним і хтось з його батьків ставив роботу вище дитини. Додати емоцій, щоб приправити філософію)).
Успіху!
Дякую! Дуже цікаві поради. Таким і повинен бути коментар, на мою думку. Бо ми обмінюємось ідеями, співпрацюємо і навчаємося. Вам натхнення і цікавих думок!
У Вас цікаві ідеї і ті моральні цінності, що Ви проголошуєте в творі – точно потрібні читачам. Так, над їх “обгорткою” ще треба працювати ( інші читачі вже писали про формат побудови діалога та ін., тож не буду повторюватись), та й на те нам життя й дане, щоб вдосконалюватись 😉 Та для мене Ви як автор цікавіша, ніж ті, що мають більший арсенал літературних засобів, будують оповідання професійніше, але не приносять своїми творами нічого глибокого, цінного, важливого в цей світ. Ви вже цікавий автор, і зичу Вам не зупинятись, у Вас все вийде. Успіхів на конкурсі!
Щиро дякую й теж зичу успіхів!
твір, імхо, проповідницький – от який Дарвін негативний, байдужий був до своїх діточок..
таке можна закинути ледь не кожному професіоналу, той же Борис Грінченко писав словник замість лікувати доньку, хвору на туберкульоз, і донька таки померла, але зараз його славлять за словник, називають на його честь університети.
Дякую за коментар. Дозвольте трохи пояснити напрямок моїх міркувань. Мені здається що суспільство деградує. Може я помиляюсь, але шукаю причину.
Міфи і легенди показують віру наших предків у вищі світлі сили. До нас дійшли лише відголоски надлюдських вмінь та супер здібностей, які ми (більшість) сприймаємо як казки. Наші предки краще знали астрономію, природу, математику. Знали сенс буття і свою роль у цьому колі. Очевидно, ми назавжди втратили важливий ланцюг передачі знань. Причиною цього є помилки амбітних невігласів, які пропагують лише тому, що це вигідно маскує занепад. Від мавпи до айфонів і т.д.- прогрес!
Аморальна, егоїстична людина бачить свою схожість з мавпою… Що тут дивного? Дивно те що ми у це повірили. Ніколи не забуду гіркоту розчарування, яку я відчула в школі, довідавшись про цю” теорію”… Я виросла і відкрила в собі цінну властивість мозку- сумнів.
З одного боку у матеріальному світі процес руйнації невідворотний. Ми не можемо зупинити зиму, а ми з вами зараз зима( зима людства), але ми можемо стати весною.
Я не проповідую вам, люди. Мої зусилля натякнути на новий напрямок міркувань. Я не професійний літератор, тому вибачте за усі недоліки й недоречності.
Кинув читати на моменті, де Дарвін розповідає про себе. Теж відчув неприязнь і навіть огиду.
Дарвін насправді негативний персонаж. Я використовувавала виключно доведені дані. Він не мав біологічної освіти і тим неменш його теорію досі вивчають школярі та студенти. Як Вам такий факт?
Авторе, я не про твір: на покійників не треба ображатися і гадити їх не варто. Хай собі… Ми знаємо, що та теорія – мильна бульбашка. Та й не єдина вона у підручниках – вивчається поряд з теологічною.
Про твір: так!
Зичу перемоги.
Щиро дякую! Навзаєм зичу успіхів та цікавих творів.
Даремно. Деякі з творів цього конкурсу я теж не читала б до кінця, але відчуваю відповідальність, а тому якщо текст важко сприймається, роблю перерву, намагаюся осмислити думки автора й продовжую читання.
Шановний авторе, я написав коментар на емоціях, і бач зачепив вас ним. Скажу спокійніше: мені не сподобалася головна ідея твору. Вважаю за непотрібне читати те, що не подобається, це навіть не є обов’язковим в рамках конкурсу, бо голосування не розпочато. А обговорювати абсолютно протилежні погляди, що не стосуються творів, у коментарях до оповідання бачу недоречним.
Авторе, у вас цікава манера писати, й якщо ви вдосконалюватиметеся, згодом ваші твори будуть дуже цікавими. Але, на жаль, поки що вдосконалення потрібне. Я не буду писати про все те, що мені здалося хибами, тим більше що все одразу чарівним чином не виправиться, такі штуки розбудовують поступово. Але зверніть увагу на два моменти. Перше: ваші герої поводяться якось надто істерично. Репліки з ! та ?!, постійні наїзди на рівному місці на сторонніх людей… Це принаймні дивно. Друге: ваш герой – вчений. Як вчений, що працює в біологічній науці, міг не впізнати Дарвіна, коли той розповів йому деталі своєї біографії та навіть назвав ім’я?! Він же професіонал! Це порушення внутрішньої логіки твору та заданих вами параметрів персонажа.
Дарвін персонаж негативний і цим поясню його ” істерію”. Молодий вчений дуже амбітний, тому зверхньо спілкується з прибиральницею. Він засмучений невдачею та ще й напідпитку. Я згодна з Вами у тому що побудувати діалоги невимушено та природньо мені ще треба вчитися. Дякую за Ваш коментар.
Ну при чому тут негативний, у вченого-то біологічна освіта є. В мене також. Я впізнала Дарвіна задовго до того, як він згадав, як його називав батько. І мені здалося, що більшість вчителів також впізнають. Тож цей епізод буде сприйматися як підтвердження непрофесіоналізму вченого, а навряд чи ви хотіли саме такого враження. Можливо, варто вставити щось на кшталт “він зрозумів, хто перед ним, але промовчав/не міг повірити, що таке можливо/приголомшено мовчав”.
таке ж враження. коли співрозмовник каже, що вивчав еволюцію – відразу асоціація.
а коли називає прізвище доньки – ах, ох, така несподіванка (жарт).
але Дарвін і правда не мав біологічної освіти.
а основоположник генетики Мендель мав з біології незадовільні оцінки, а Ілон Маск – лише бакалавр, тоді як Кличко – магістр з кандидатською дисертацією )
Відверто, мені не сподобалося.Текст більше схожий на релігійну рефлексію, а не на оповідання. Тим більше, навіть пережиті гг враження дуже слабка причина відмовитися від своєї роботи аж так кардинально, щоб звільнитися. Ну не може він проростити зерно – може зайнятися іншими дослідженнями.
Якщо людина( людство) рухається не в тому напрямку, краще зупинитися і піти у інший бік. Я зумисно використовую перебільшення щоб підкреслити цю думку. Стосовно того, що ” це мало схоже на оповідання” – теж перебільшення. Інакше ( логічно) його б не допустили на конкурс.
так автор щиро пише, що це і є проповідь, аби “людство зупинилось і пішло у інший бік”.
релігійні оповідки – теж література )
Те, що це релігійна оповідка, не заважає їй бути слабкою оповідкою в плані сюжету та розкриття персонажів.