18 Жовтня, 2021

Заголовок

Від

сторії про тварин, або Коли ще звіри говорили
Одним з найпопулярніших тайтлів фантастичної підліткової літератури заслужено вважається цикл «Коти-вояки» (Warriors) Ерін Гатнер. З 2016 року юнаки і юначки слідкують за протиборством кланів завдяки харківському видавництву «АССА» та перекладачам Остапу Українцю і Катерині Дудці. Книжка популярна серед скаутів, адже перекладі тексту українською для опису загального устрою котячих кланів та громадянства їхніх членів була використана термінологія Національної скаутської організації України «Пласт». На сьогодні вже видано п’ятнадцять книжок у трьох циклах («Коти-вояки», «Нове пророцтво» та «Сила трьох») і три спеціальних випуски: «Таємниці кланів. Путівник по серії», «Пророцтво Синьозірки» та «Шлях Вогнезора».

Вісімнадцять книжок в одному світі за п’ять років! Наче чимало, але читають все одно швидше, ніж з’являються нові книжки, нові переклади. То чим зайняти себе у перервах між виходами нових книжок серії? Сьогодні ми підібрали для вас кілька фантастичних творів (не казок!) в яких діють розумні тварини, не лише котики.

Перше, що приходить на думку, це серія повістей Клайва С. Льюїса «Хроніки Нарнії». Хоча цей цикл і зовсім на межі з казкою. Героями повістей, окрім людей (синів Адама та дочок Єви) і міфологічних персонажів, були тварини, що розмовляють. Кілька з них навіть відіграли чималу роль в історії Нарнії. Це і родина Бобрів, котрі допомагали сіблінгам Певенсі отримати чотири трони Нарнії, борсук, миш Ріпічіп, а кінь Ігого – взагалі головний герой третьої книжки циклу «Кінь та його хлопчик». Та й творець світу Нарнії – Лев на ім’я Аслан. Всі сім повістей «Хроніки Нарнії» можна прочитати під однією обкладинкою у виданні «Клубу Сімейного Дозвілля» 2017 року, ISBN: 978-617-12-2448-3.
Розумним котам та їхнім здичавілим потомкам присвячений цикл Андре Нортон та Дороті Гейнс Медлі «Зоряний ко’от» (Star Ka’at, українською не перекладалось). Посланці цивілізації зоряних котів прибувають на Землю для евакуації своїх родичів, та, на жаль, за довгі роки поруч з агресивними людьми коти – представники колись могутньої цивілізації – здичавіли. Евакуація не має сенсу. Та серед людей не всі надагресивні і двоє дітей вирушають разом з зоряними котами на їхню планету. Цикл складається з чотирьох повістей, що були написані з 1976 по 1981 роки. Всі чотири повісті видавались російською у збірці Андрэ Нортон «Мир звёздных ко’отов» в 1995 році, ISBN: 5-85949-054-2. Взагалі Андре Нортон була досить небайдужою до котів: в її найвідомішому циклі «Королева Сонця» припаси космічного корабля і спокій екіпажу (одного разу він знайшов і знищив іншопланетного шкідника через якого корабель ледь не відправили на карантин у вогонь найближчої зірки) охороняє кіт Синдбад, у циклі «Володар звірів» (The Beast Master) є піщана кішка; завдяки кішці відчиняється в інший світ у «Котячій брамі» (The Gate of the Cat) циклу «Відьомський світ» (Witch World). Та і в будинку самої Андре Нортон завжди жило чимало котиків.
Досить близьким текстом до «Котів-вояків» можна вважати роман Теда Вільямса «Tailchaser’s Song» 1985 року (українською не перекладалось, в російському перекладі «Хвосттрубой, или Приключения молодого кота», видавництво «Азбука-классика», 2004 рік, ISBN: 5-352-00937-8). Близьким в тому розумінні, що події відбуваються у нашому світі – є люди, тобто співіснують два розумних види на одній території і про розумність котів люди і не здогадуються. У романі Теда Вільямса кіт на ім’я Хвісттрубою відправляється на пошуки своєї подруги М’яколапки.
Та не лише котам автори віддавали розум і здатність розмовляти. У романі з оповідань Кліфорда Сімака «Місто» 1952 року (в 2018 видано у видавництві  «Навчальна книга «Богдан», ISBN: 978-966-10-5619-9 та ISBN: 978-966-10-5618-2) занепалу після людей Землю зайняли розумні пси. Власне роман являє собою збірку з восьми оповідань, «які Пси розповідають, коли яскраво розгоряється полум’я, а з півночі налітають холодні вітри».
Також у світі без людей, але з антропоморфними собаками відбуваються події дилогії Володимира Васильєва «Волчья натура» 1999-2000 роки (українською не перекладалось, дилогія складається з романів «Волчья натура» и «Зверь в каждом из нас», видано під однією обкладинкою видавництвом «АСТ» в 2002 році, ISBN: 5-17-008544-3). В світі розумних кіноїдів колись провели глобальну генетичну модифікацію, котра мала б позбавити розумних псів агресії і створити світ без злочинів. Та чи сталось як гадалось?
Також собакам віддає наш світ Вільям Тенн (справжнє ім’я Філіп Класс) в короткому оповіданні 1951 року «Нульовий потенціал» (Null-P, українською не перекладалось). Люди у прагненні до середнього, а не до найкращого, поступово деградували (бо завжди знайдеться хтось гірший за середнє, тому і планка «середнього» постійно знижуватиметься) і наш світ зайняли собаки. «Зрештою, цивілізація ретриверів розробила машини, котрі кидали палицю далі, швидше і частіше. Тому, за винятком найбільш відсталих собачих спільнот, людина зникла».
Кішка на ім’я Сірохвостка, пес Нюх, змія Вапнюга, кажан Голка діють у якості фаміл’ярів окультних сутностей у Роджера Желязни в романі «Ніч у самотньому жовтні» (1992 рік написання, українською видано в «Навчальна книга «Богдан» в 2018 році, ISBN: 978-966-10-5717-2). Так, в них є певна свобода волі, більш того, пес – оповідач в романі, але, все одно, розумні тварини лишаються в тіні своїх могутніх господарів.
Якщо ми вже звернулись до окремих розумних тварин, а не до видів, котрі живуть паралельно з нами чи займуть світ після нас, то варто згадати роман Франсіса Карсака «Леви Ельдорадо» (написаний в 1962 році, оригінальна назва: «La vermine du lion», тобто «Левові паразити», українською не перекладався, російською видавався в ТПО «ДМ» в 1992 році, ISBN: 0135-4914). Один з героїв роману – генетично модифікований надлев Лео з IQ, що дорівнює 85 (трохи нижче, ніж у середньої людини). На жаль, Лео єдиний у своєму виді, оскільки християнські фундаменталісти спалили лабораторію та вбили всіх тварин, оскільки над ними – божими – начебто знущались.
У світ без людей, заселений тваринами, але з магією потрапляє головний герой циклу Алана Діна Фостера «Чароспівак» (Spellsinger, українською не перекладалось, в російському перекладі «Чародей с гитарой»). Перший кого герой зустрічає в іншому світі це півтораметровий видр (видра чоловічого роду), а місцевим чаклуном там є черепаха… Черепах.
 Ще одним з котів, що розмовляють, у цій підбірці буде епізодичний персонаж склеротичного кота Василя, що мешкає у музеї на курячих лапах. Аркадій і Борис Стругацькі «Понеділок починається в суботу». Роман написано в 1964 році, українською перекладено у 2011 видавництвом «Навчальна книга «Богдан» (ISBN: 978-966-10-1397-0).
 “Дивовижний Морріс і його вчені гризуни” Террі Пратчета (The Amazing Maurice and His Educated Rodents, українською поки що не видався) оповідає про пригоди кота Морріса, двох пацюків і двох дітей, Кіта і Малісії. Трійця тварин-героїв отримують розум і, разом з дітьми, влаштовують афери, приміром, нібито виганяють пацюків з міста – а за це отримують гроші. Однак Моррісу і пацюкам цього мало…
В трилогії Ніка О’Донохью “Перехрестя” (українською не видавався) героїня працює ветеринаром на перехресті світів, де їй доводиться стикатися з купою розумних (і не дуже) тварин та істот – а серед них, приміром, грифон з подагрою!
Ціла кроляча цивілізація, що існує непомітно для людей (із міфами, релігією, складними стосунками і суто кролячим поглядом на речі) постає перед нами в книжці “Небезпечні мандри” Річарда Адамса (українською опублікована видавництвом “Рідна мова” у 2017 році). Група кролів наважується втекти із рідної колонії – і шукає собі кращої долі. Але кролик, навіть найхоробріший – надто уразлива істота, оточена ворогами, і героям знадобиться витримка, воля і організаційні здібності, щоб дійти до мети.
 В книжці “Легенда про Подкіна одновухого” Кіран Ларвуд (українською видана у “А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га” в 2021 році) теж розповідається про бойового кролика, який мусить захищати своїх рідних.
У трилогії Коліна Мелоя “Дикий ліс” (українською не видавалася) герої потрапляють у світ розумних тварин, тваринної політики і тваринних складнощів. Там є навіть койоти-мілітаристи з російськими іменами 🙂
Зустрічаються розумні тварини у і збірках оповідань сучасних українських авторів.

Так, в оповіданні “Директор саду, котрого немає” Мії Марченко (антологія сучасного міського фентезі “Серце міста”, видавництво “Інфа-принт”, 2020, ISBN 978-617-7952-07-6) діє розумний крук, який допомагає гайовиці Майці рятувати залишки лісу на території Києва 19 століття. Скажемо по секрету: на цьому пригоди крука не закінчаться! 😉
У пілотній збірці ТО ЛІТавиця “Ковчег” (2021, ISBN 978-617-7952-09-0) теж є приклади розумних котиків!
В оповіданні “Воїн ночі” Пекур Катерини – герой і оповідач історії, який боронить квартиру від хтонічного монстра, в фіналі виявляється котом. Ми ніколи не мали сумніву, що котики мають таємниці!
А в оповіданні “Повітряні ріки Раути” Ксенії Томашевої з’являється кішка-вітер, яка допомагає героїні оповідання. Корисно бути котиком, ще й летючим, що не кажи!
****

Описані у літературі й розумні раси, які розвинулися з котячих, дельфінів, рептилій та інших родин! Що стається, коли вони зустрічають людей?

У одному з романів циклу Star Trek, “Пісня Ухури” Каган Дженет (Uhura’s Song, українською не перекладався, російською вийшов у 1996 році під назвою “Песнь Ухуры”) зустрічаються люди і раса, що еволюціонувала з котячих (з усіма несподіваними рисами, які через це виникли). Екіпаж зорельоту “Ентерпрайз” разом зі своїми колегами-йяуанцями мусять зупинити смертельну епідемію (ще одна нині популярна тема!), яка починає вражати і людей. У цьому їм – несподівано – допоможе пісня, бо які ж котики без співів!
Милі пухнасті тваринки (практично золотисті котики!) з планети Заратуштра трапляються людям в романі “Маленький пухнастик” Біла Г. Пайпера (українською не перекладався, російською видавалися в 1990-х). Кожен хоче тримати вдома Пухнастика! Правда, вони здаються підозріло кмітливими, хоча й не розмовляють і не знають вогню! Та наявність розумних аборигенів ставить хрест на експлуатації планети, тож їхнім друзям-людям доведеться доводити, що вони й справді мислячі істоти! Але з дуже незвичним способом комунікації… Як же тут не попросити #видайтеукраїнською!
 В романі Лі Бреккет “Шпага Ріаннона” (українською поки що не перекладався) герой переноситься в далеке минуле Марсу і стикається з цілими трьома расами, які походять не з приматів – плавцями (розвинулися з чогось типу тюленів чи дельфінів), крилатими розумними істотами і з розумними зміями.
А у трилогії Гаррі Гаррісона “Едем” (“Захід Едему”, “Зима в Едемі”, “Повернення до Едему”) (українською поки що, на жаль, не перекладалися, але виходили російською) на Землі розвинулася цивілізація розумних рептилій, ііланів, які зневажають і знищують теплокровні види (люди еволюціонували лише в північній Америці, але знаходяться на рівні кам’яної доби). Ііланці мають своєрідну цивілізацію, основану на біологічних науках і генетиці. Ііланці стикаються з людьми, які тікають від наступаючого льодовика, і тут вже не обійдется від конфлікту цивілізацій. Тег #видайтеукраїнською щодо цього циклу як ніколи доречний!
В Пернському циклі Енн Маккефрі, який більш відомий своїми драконами, з’являються також і розумні дельфіни – це стається в романі “Дельфіни Перна”(українською цей знаменитий цикл, на жаль, не видавався, але ми просимо #видайтеукраїнською).
Можливо, ви знаєте ще приклади таких історій? Додавайте їх в коментарях!

_

Корисні посилання по темі статті:

Український сайт серії «Коти-вояки»: https://www.warriors.com.ua/
Книжки серії «Коти-вояки» на сайті видавництва «АССА»: https://acca.ua/catalog/?book_series_id=16
К.С.Льюїс «Хроніки Нарнії» на сайті видавництва «КСД»: https://bookclub.ua/catalog/books/childbooks_from_12_years/hroniki-narniyi-povna-istoriya-charivnogo-svitu
Кліфорд Сімак «Місто» на сайті видавництва «Навчальна книга «Богдан»: https://bohdan-books.com/catalog/book/128666/
Роджер Желязни «Ніч у самотньому жовтні» на сайті видавництва «Навчальна книга «Богдан»: https://bohdan-books.com/catalog/book/128663/
Антологія сучасної української фантастики “Ковчег” на сайті ЛІТавиці: https://litavytsia.com/knyzhkova-polytsia/
Кірон Ларвуд “Легенда про Подкіна Одновухого” https://store.ababahalamaha.com.ua/index.php/lehenda-pro-podkina-odnovu-khoho.html
Річард Адамс “Небезпечні мандри” https://ridna-mova.com/nebezpechni-mandri-1.html