Заголовок
нотація vs Синопсис
У чому полягає відмінність анотації від синопсису? Про це можна написати роман, але зараз обмежимося одною сторінкою.
Отже, анотація – це стислий зміст твору, обсягом в один-два абзаці. Мета анотації – презентація, просування твору. Тому насамперед в анотації має бути те, що зацікавить цільову авдиторію. Коротко окреслюється жанр і обставини, з якими герої стикаються на початку книги. Анотація не розкриває сюжет, а містить лише натяки на можливий розвиток подій, зберігає інтригу для читача.
Приклад анотації:
«Робінзон Крузо» – роман англійського письменника Даніеля Дефо, написаний як вигадана автобіографія, проте заснований на реальних подіях, що відбулися з шотландським моряком Олександром Селькірком, який чотири роки жив на безлюдному острові. Герой роману Робінзон Крузо врятується після корабельній аварії і потім проживе на безлюдному острові понад двадцять років. Це книга про мужність і волю до життя, про завзятість і дружбу, мудрість і оптимізм».
На відміну від анотації, синопсис пишуть для «професійних читачів», тобто літ. агентів, редакторів, продюсерів, видавців. Це текст на 1-2 сторінки. В хронологічному порядку потрібно повністю розкрити весь ланцюг подій. Синопсис – це стислий переказ сюжету. Проте такий, що допоможе «продати» вашу книгу, зацікавити потенційного видавця.
Синопсис має продемонструвати, що ви як автор здатні зацікавити читача ретельно продуманим світом, переконливими характерами, драматичним конфліктом або непередбачуваними, але правдоподібними сюжетними перипетіями.
Вправно написаний синопсис показує, чи можете ви втримати інтригу з початку до фіналу, чи цікаві ваші персонажі, чи позбавлений сюжет логічних вад.
Написання синопсису – дуже важливий крок для автора. Якщо синопсис цікавіший за сам текст, то завжди можна доопрацювати готову книгу. Проте якщо шкутильгає синопсис – то й рукопис має небагато шансів знайти читача.
Не існує універсальних порад – як «правильно» писати синопсис. Бо кожна нова історія – це власний світ, окреме життя персонажів і щоразу нова авторська ідея. Проте можу підказати, як ото мотивувати себе на створення синопсису.
Уявіть, що ви працюєте над складним проектом. І потрапили у глухий кут. Чи то грошей забракло, чи то замовник не знає, чого хоче. Чи немає злагоди серед виконавців. Аж раптом з’являється неочікувана нагода чи якась впливова людина, яка може розв’язати всі проблеми разом. Але та людина без найменшого поняття про те, що ви робите. Тож від вас потрібно стисло й переконливо розповісти про це. Спробуйте виокремити головне – перебіг подій і чим усе має завершитися. І вам пощастить!