17 Січня, 2022

Заголовок

Від

Воно повсюду, або Українське міське фентезі
В українській фантастиці справді бракує деяких піджанрів. Проте, на щастя, про міське фентезі цього ніяк сказати не можна. У цьому огляді ми спробували зібрати усі відомі нам твори в царині міського фентезі, написані українськими авторами! Не всі згадані історії належать до представників “чистого” міського фентезі, проте дія у них все ж відбувається в містах і фентезійний елемент там присутній!

Деякі з цих творів уже потрапляли до наших оглядів, але не буде зайвим ще раз нагадати про них.

Повість Мії Марченко “Місто тіней” (перше видання “Фонтан казок”, 2016, згодом “Наш формат”, 2020, нагороджена багатьма преміями) часто позиціонують, як різдвяну, хоча тутешня історія набагато складніша. Підлітка Марта після смерті матері їде у інше місто, до тата, який має власне життя і коханку. Від минулого у Марти лише фігурка янгола – але саме вона стає пусковим гачком страшних пригод. Виявляється, у старовинного міста, де оселяється Марта (воно списано з Риги), є тіньовий двійник – середньовічний, навіки заморожений град, де уже багато століть йде сніг. Але долі мешканців (і не лише людей!) обох міст пов’язані, тож нікому не вдасться уникнути битви.
Події роману “Лазарус” Світлани Тараторіної (КМ-Букс, 2018, лауреат кількох премій) відбуваються на початку 20-го століття в Києві – тільки Києві дуже альтернативному. Тут поруч з людьми живуть різноманітні нелюдські істоти, та й люди можуть бути, гм, сильно зміненими. Саме на такому тлі розгортаються детективні історії, в яких бере участь головний герой, підполковник Тюрин. Його спеціалізація – злочини, пов’язані з нелюдами, тож вижити йому не вдасться. Але навіть мертвий детектив має працювати!
У романі “Варта у грі” Наталії Матолінець (АССА) події відбуваються одночасно у нашому та магічному світах. Раз на сто років у магічному світі починається небезпечна Гра, приз у якій – влада на наступне століття. Виграти чи бодай вціліти у Грі – справа непроста, тож у героїні починаються досить напружені пригоди – з інтригами, зрадами, коханням і випаданням скелетів із шаф. У наступних творах циклу (“Артефакти Праги” та “Кров Будапешта”) історія отримає своє продовження.
В паралельному світі відбуваються і події дилогії Ірини Грабовської “Леобург” (“Остання обитель бунтарства”, “Остання війна імперій”) (однією книжкою видані у КМ-Букс у 2021 році). Дані романи не є суто міським фентезі, а відносяться радше до жанру стимпанку і альтісторії, але події там відбуваються в містах і безперечно фантастичні! Герой, що потрапляє до Леобурга і Українського королівства, опиняється в центрі різноманітних інтриг та пригод, а згодом і війн з революціями.
У книжці “Гонихмарник” Дара Корній (КСД, 2010, перевидання 2020) пригоди змінюють життя кількох львівських студентів. Один з них не зовсім людина, бо носить в собі міфічну істоту, Гонихмарника, і може керувати погодою. Але й дівчина, уваги якої він домагається, теж має секрети.
Героїня роману “Магнетизм” Петра Яценко (ВСЛ, 2020) здатна бачити історії людей, записані на металі, тому чує мову будинків та знає їхні імена. Після відчайдушної втечі з окупованого Донецька дівчина опиняється в Києві – де перед нею постають досить химерні виклики.
У першій частині трилогії “У світлі світляків. На порозі ночі” Ольги Войтенко (ВСЛ, 2019) герої-підлітки стикаються з катастрофою – геть зникає світло, інтернет і зв’язок. Герої змушені забути свій звичний штиб життя і заново шукати себе у цілковито темному і холодному світі. Можливо, десь ще лишилося світло, але це дуже неточно – тож пригод очікується багато.
Героїня циклу “Порох із драконових кісток” Володимира Аренєва (видавництво “Києво-могилянська академія”, 2015, 2020, АССА, 2018, твір-лауреат премій) мешкає у маленькому містечку на прикордонні з песиголовцями, але мріє вступити до столичного універу. Щоб заробити гроші на це, вона робить дещо заборонене – шукає і продає отруйні кістки драконів, які колись правили цією землею. Звісно, в такій ситуації не можуть не початися небезпезпечні пригоди.
Роман “Все золото твоїх снів” Кшисі Федорович (Дім Химер, 2021) є представником темного фентезі і магреалізму, проти події все ж міські. Після зникнення подруги герой знаходить у неї вдома щоденник. Схоже, дівчину забрало якесь жахіття, що прийшло зі світу снів і оселилося в її будинку. Герою вдається проникнути у Край снів і знайти подругу, проте незрозуміло, чи справді їй потрібна допомога?
Повість “Тінь на порозі” Наталії Гриценко (ВЦ “Академія, 2018) також можна віднести до темного фентезі, і ми теж включаємо твір у огляд із певними застереженнями. Головний герой, Томаш, пережив катування та випробування і нині страждає від страшних видінь. Та згодом Томаш усвідомлює, що це не душевний розлад, а прояв надзвичайної здібності – він може впливати на інших людей. Правда, тоді виходить, що у минулому Томаша ховається дещо страшне.
В книжці “Темний бік будинку” Марини Макущенко (ВСЛ, 2018) події розгортаються у Києві (включаючи Київське потойбіччя), а головною героїнею виступає донька домовика Яра. Духи продовжують стерегти старовинні будинки і закони, хоча люди все це покинули. Але Яра чомусь відрізняється від решти духів – і це не може не втягнути її у складні інтриги.
У книжці Андрія Горбунова “Гліл” (Феникс, 2021)  перед читачем постає невидимий двійник Львова, де мешкають маги і надприродні істоти. Герой, що випадково опинився у Глілі, занурюється у протистояння тутешніх володарів і має (разом з читачем) пройти певний квест – доста непростий, якщо врахувати, що геть усе тут, включно із текстами – дзеркально відображене.
(До речі, світ Гліла, з дозволу автора, з’явиться в оповіданні Галини Синєокої “М’яз життя”, яке невдовзі вийде у антології ТО “ЛІТавиця” “Корчма “Чумацький шлях”. Героїня “М’язу” здатна ходити у інше невидиме місто, Навпакиїв, і добувати там дещо цінне – але й у Гліл її заносило! Андрій Горбунов теж планує розширювати світ “Гліла”, тож у нас починає сплітатися мережа тіньових українських міст!).
Особливо багате українське міське фентезі на малу форму. Ми нарахували щонайменше 6 збірок оповідань, які повністю чи окремими оповіданнями можна віднести до міського фентезі. Хоча певні, що цей список далеко не повний.

Антологія міського фентезі “Серце міста” від журналу “РБЖ Азимут” включає 15 оповідань сучасних українських фантастів: Любові Деркач, Яскра, Лариси Іллюк, Наталі Кондратенко, Тараса Кравчука, Аліни Ларіонової, Тетяни Левченко, Мії Марченко, Анни Павленко, Катерини Пекур, Макса Пшебильского, Олега Ростковича, Олени Терещенко, Ксенії Томашевої, Вікторії Штепури. Ми вже писали про цю збірку, але нагадаємо, що у ній можна прочитати про фантастичні події в сучасних Черкасах, Одесі, Чернігові, Києві, Кропивницькому, Луцьку та Лісабоні (саме там живуть чи жили автори), а також в Києві 19 століття. Автори глибоко попрацювали з історією, легендами і особливостями своїх міст, тож сумувати над антологією не доведеться!
Деякі твори в жанрі міського фентезі є й в іншій збірці “РБЖ Азимут” – антології українського фентезі “Через воду і вогонь”. Так, зокрема, там є оповідання Аліни Ларіонової “Бабета”, події якого розгортаються навколо механічної ляльки у Києві 19 століття; а в оповіданні “Творчий підхід” Анастасії Гетьманської по сучасному місту бігає із серйозним завданням чорт. Є там й історія в жанрі історичного та міського фентезі від Катерини Пекур та Інни Ковалишеної, “Ковалівна і Залізний вовк”, події якої відбуваються у Києві 980 року.
Збірка “Кишеньковий мандруарій” від літоб’єднання “Зоряна фортеця” та видавництва КМ-букс (2019) містить оповідання Ярини Каторож “Ринвар”, події якого відбуваються у Львові і головними дійовими особами якого є міськіі духи.
На наш погляд, може бути віднесена до міського фентезі й збірка оповідань “Агенція незалежність” (упорядники і автори ідеї Олег та Альона Сіліни, автори Наталка Ліщинська, Світлана Тяпіна, Олена Красносельська, Тимур і Олена Литовченки, Світлана Тараторіна, Анастасія Гетманська, Тала Владмирова, Олександр Вівчарик, Ігор Сілівра, Олег Сілін, Наталія Довгопол, Андрій Ворон, Ірина Грабовська, Назарій Вівчарик, Ярослава Литвин, Ярина Каторож, Ольга Фира, Дарина Стремецька, Сергій Панасюк, Ірина Пасько, Олег Сілін, Ксенія Сокульська, Владислав Лєнцев, Володимир Кузнєцов, Любов Базь, Дар’я Чеканова, Наталія Матолінець, Роман Колган, Аліса Гаврильченко, Лариса Іллюк та Макс Пшебильський), випущено спільно літоб’єднанням “Зоряна фортеця” та видавництвом “НК Богдан” (2021). У збірці події відбуваються в різних містах і місцях України протягом 30 років її незалежності, а герої – люди (чи не зовсім люди) з надможливостями захищають Україну від різних небезпек.
Приклади міського фентезі можна відшукати і в антологіях творчого об’єднання ЛІТавиця, “Ковчег” і “31”. Так, в антології “31” прикладами можуть бути оповідання Пекур Катерини “Добрі друзі”, Ольги Ткач “Знайоме обличчя”, Галини Синєокої “Плетиво”, Тетяни Петрушкіної “Привид конструкторського бюро” тощо. В антології “Ковчег” це оповідання Пекур Катерини “Воїн ночі”, Ксенії Томашевої “Повітряні ріки Раути”, а також Лариси Іллюк та Макса Пшебильського “Княжою владою”, яке є кросжанровим оповіданням (міське фентезі, етнофентезі, криптоісторія)
Це далеко не всі оповідання в жанрі міського фентезі, написані сучасними українськими авторами. Такі твори нерідко перемагали на різноманітних конкурсах, а згодом могли друкуватися у фензінах та авторських збірках. Радимо звернути увагу, приміром, на щоквартальні журнали “РБЖ Азимут” – в його числах, особливо, за останні роки, можна знайти й міське фентезі – а також на азимутівські щорічні видання “Найкраща українська фантастика”.

Ми вирішили також включити в огляд дві книжки, написані російською мовою. Йдеться про романи Олексія Гедеонова “Случайному гостю” та “Дни яблок” (Лаурус, відповідно 2017 та 2019 рр) (є уривки, які автор переклав українською). У цих творах йдеться про незвичайну родину, що мешкає у Львові та Києві. Бабуся і її онук Лесик (головний герой) володіють магією, здатні бачити речі, непомітні для решти людей, можуть проходити у інші світи, взаємодіяти з духами, потойбічними істотами та давніми богами. В обох книжках багато нештампованої, живої краєзнавчої інформації про Львів та Київ (адже автор глибоко знає історію і життя цих міст), сплітаються події, видіння та спогади. Ми сподіваємося, що з’явиться і українська версія цих книжок, адже за духом і стилем вони безперечно належать саме до українського міського фентезі.
________

Чи всіх ми згадали? Якщо ні, додавайте варіанти в коментарях!

З огляду добре помітно, що більшість творів українського міського фентезі (чистих та на перетині жанрів; принаймні, відомих редколегії ЛІТавиці) вийшли друком останнім часом, з період від 2018-го до 2021 року. Тоді ж були перевидані окремі твори, надруковані раніше (зокрема, книжки В.Аренева, М.Марченко та Д.Корній). Саме з 2018-го року, після заборони ввезення російських книжок (про усвідомлений руйнівний вплив російської політики на наш книжковий ринок ми писали в розділі Блоги, стаття Юлії Оскольської) почався стрімкий розвиток українського книговидання.

Міське фентезі привертає багато уваги, його заслужено люблять читачі, і ми знаємо, що зараз готуються і виходять нові романи та збірки оповідань у цьому жанрі. Ми їх поки що не читали, але обов’язково прочитаємо! Знаємо також, як багато творів ще тільки чекають на свою зустріч з читачами  – і ЛІТавиця сподівається знайомити вас з цими історіями.

Ми певні, що цей список, хоча й вже досить вагомий, у наступні роки продовжить рости.

Читачам варто слідкувати за анонсами видавців та долучатися до груп любителів фантастики у соцмережах, щоб не пропустити новинки української фантастики! Ну і обов’язково купувати книжки, писати на них відгуки, щоб видавці бачили вашу зацікавленість та дарували нам усім (разом із авторами) нові цікаві історії!

Корисні посилання:

“Місто тіней” Мії Марченко на сайті видавництва “Наш Формат” https://nashformat.ua/products/misto-tinej-709402
“Лазарус” Світлани Тараторіної https://www.yakaboo.ua/ua/lazarus.html
“Леобург” Ірини Грабовської на сайті видавництва “Наш Формат” https://nashformat.ua/products/leoburg.-dva-romany-v-odnij-knyzi-923649
“Гонихмарник” Дари Корній https://book-ye.com.ua/catalog/pidlitkove-fentezi/gonykhmarnyk/
“Магнетизм” Петра Яценко на сайті ВСЛ https://starylev.com.ua/magnetyzm
“У світлі світляків” Ольги Войтенко на сайті ВСЛ https://starylev.com.ua/u-svitli-svitlyakiv-na-porozi-nochi
“Порох із драконових кісток” Володимира Арєнєва https://nashformat.ua/products/poroh-iz-drakonovyh-kistok-.sezon-kinovari-901468
“Все золото твоїх снів” Кшисі Федорович на сайті Дома Химер https://chimeraspublisher.com.ua/books/vse-zoloto-tvoih-sniv.html
“Темний бік будинку” Марини Макущенко https://starylev.com.ua/temnyy-bik-budynku
“Тінь на порозі” Наталії Гриценко https://nashformat.ua/products/tin-na-porozi-915904
“Гліл” Андрія Горбунова https://book-ye.com.ua/catalog/suchasna-ukrayinska-proza/glil/
Книжки РБЖ Азимут на сайті видавництва “Літвир”: “Через воду і вогонь” https://www.litvur.com.ua/product/cherez-vodu-i-vohon-antolohiia-suchasno/  “Серце міста”  https://www.litvur.com.ua/product/sertse-mista-antolohiia-miskoho-fente/ 
“Кишеньковий мандруарій” на сайті видавництва “Наш Формат” https://nashformat.ua/products/kyshenkovyj-mandruarij.-podorozhi-fantastychnym-transportom-915473 
Агенція Незалежність на сайті НКБ https://bohdan-books.com/catalog/book/138829/ 
Антології творчого об’єднання ЛІТавиця “Ковчег” і “31” https://litavytsia.com/knyzhkova-polytsia/ 
Книжки Олексія Гедеонова на сайті “Лаурус” https://www.laurus.ua/search-results-page/%D0%B3%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%B2 
Книжки Матолінець на сайті АССА https://www.facebook.com/groups/litavytsia/posts/958227181781727/