16 Травня, 2024

Заголовок

Від

Чи можна захворіти на туберкульоз лише через переохолодження чи мокрі ноги? Відповідь: НІ.
Неможливо захворіти на туберкульоз просто внаслідок переохолодження. Для будь-якої інфекційної хвороби, включно з «просто застудою», потрібен збудник! Без нього хвороба не виникне! Туберкульоз викликає бацила Коха, або туберкульозна паличка. Тож щоб захворіти на туберкульоз, треба від когось отримати достатню кількість цих паличок.

Чи можна захворіти відразу на туберкульоз кісток? Відповідь: НІ.
Неможливо захворіти на туберкульоз кісток, уникнувши туберкульозу легенів. Туберкульоз легенів (в різних формах) є початковою стадією цієї хвороби.

Паличка Коха поширюється з повітрям і потрапляє в організм при диханні (іноді також з зараженою їжею). Але повітряно-крапельний шлях передачі є майже тотально домінуючим. Паличка не може потрапити в кістки напряму з повітря!

Там, куди паличка потрапила, розвивається первинний туберкульозний процес. Тож туберкульоз кісток обов’язково є наслідком поширення бацил Коха з первинного вогнища (в легенях).

Отже, коли маленька Лариса перемерзла на Водохреща, вона обов’язково вже була хвора на туберкульоз легенів! Ймовірно, Лариса мала т.зв. «первинний туберкульозний комплекс».

Коли паличка Коха потрапляє в легені, навколо неї формується т.зв. горбик, або tuberculum (вогнище особливого запалення). Горбик, запалена лімфатична судина (дотична до горбика) і найближчий лімфовузол і є «первинним комплексом». Це найчастіше ураження у дітей, воно досить маленьке. Якщо у людини міцний імунітет, на цьому все і закінчується. Хвороба зупиняється. У горбику відкладається кальцій, і збудник лишається ув’язненим за міцними стінами. Є дані, що до 80% здорових людей (особливо нещеплених БЦЖ, вакциною проти туберкульозу) мають залишки такого ураження в легенях, але ніколи не хворіють далі. Активне первинне ураження можна запідозрити по реакції Манту, також роблять рентген легенів. Звісно, у 19 столітті цього не було, і «виловити» первинний комплекс було неможливо. Люди переносили його непомітно – можливо, під маскою нездужання, слабкості тощо.

Маленька Лариса до перемерзання вважалася здоровою – тобто вона, ймовірно, теж здолала первинне ураження!

У разі ослаблення, переохолодження, сильного стресу, поганого харчування тощо туберкульозні палички можуть «вийти з в’язниці» (кальцинованого горбика) і поширитися легенями – або й цілим організмом. На нових місцях виникають свіжі горбики, але «здолати» їх організму все важче. Замість кальцинованих горбиків можуть виникати вогнища розпаду – з кровотечами і сильним болем.

Саме це й сталося, коли маленька Лариса (яка, як ми вже з’ясували, мала вогнище туберкульозу в легенях), перемерзла. Бацили вийшли з первинного горбика і поширилися організмом. Можливо, це супроводжувалося і локальним запаленням легенів, яке могло бути недіагностоване (або розцінене, як «застуда» з температурою, кашлем тощо).

Від кого Лариса заразилася? З’ясувати це неможливо. Це міг бути будь-хто з родичів, гостей, прислуги, випадкових людей. Джерелом міг бути й вуличний пил, в який плюнув невідомий хворий. Вдихання такого пилу є досі є фактором передачі туберкульозу.

Коли Лариса заразилася? Це теж невідомо. Але зараження точно сталося до епізоду з промоканням ніг – можливо, навіть за багато років. На жаль, за тодішнього рівня медицини діагностували вже ураження кісток, а не щось більш раннє.