8 Лютого, 2024

Заголовок

Від

Неможливо захворіти на туберкульоз кісток, уникнувши туберкульозу легенів. Туберкульоз легенів (в різних формах) є початковою стадією цієї хвороби.

Паличка Коха поширюється з повітрям і потрапляє в організм при диханні (іноді також з зараженою їжею). Але повітряно-крапельний шлях передачі є майже тотально домінуючим. Паличка не може потрапити в кістки напряму з повітря!

Там, куди паличка потрапила, розвивається первинний туберкульозний процес. Тож туберкульоз кісток обов’язково є наслідком поширення бацил Коха з первинного вогнища (в легенях).

Отже, коли маленька Лариса перемерзла на Водохреща, вона обов’язково вже була хвора на туберкульоз легенів! Ймовірно, Лариса мала т.зв. «первинний туберкульозний комплекс».

Коли паличка Коха потрапляє в легені, навколо неї формується т.зв. горбик, або tuberculum (вогнище особливого запалення). Горбик, запалена лімфатична судина (дотична до горбика) і найближчий лімфовузол і є «первинним комплексом». Це найчастіше ураження у дітей, воно досить маленьке. Якщо у людини міцний імунітет, на цьому все і закінчується. Хвороба зупиняється. У горбику відкладається кальцій, і збудник лишається ув’язненим за міцними стінами. Є дані, що до 80% здорових людей (особливо нещеплених БЦЖ, вакциною проти туберкульозу) мають залишки такого ураження в легенях, але ніколи не хворіють далі. Активне первинне ураження можна запідозрити по реакції Манту, також роблять рентген легенів. Звісно, у 19 столітті цього не було, і «виловити» первинний комплекс було неможливо. Люди переносили його непомітно – можливо, під маскою нездужання, слабкості тощо.