20 Липня, 2023

Заголовок

Від

Там, куди паличка потрапила, розвивається первинний туберкульозний процес. Тож туберкульоз кісток обов’язково є наслідком поширення бацил Коха з первинного вогнища (в легенях).

Отже, коли маленька Лариса перемерзла на Водохреща, вона обов’язково вже була хвора на туберкульоз легенів! Ймовірно, Лариса мала т.зв. «первинний туберкульозний комплекс».

Коли паличка Коха потрапляє в легені, навколо неї формується т.зв. горбик, або tuberculum (вогнище особливого запалення). Горбик, запалена лімфатична судина (дотична до горбика) і найближчий лімфовузол і є «первинним комплексом». Це найчастіше ураження у дітей, воно досить маленьке. Якщо у людини міцний імунітет, на цьому все і закінчується. Хвороба зупиняється. У горбику відкладається кальцій, і збудник лишається ув’язненим за міцними стінами. Є дані, що до 80% здорових людей (особливо нещеплених БЦЖ, вакциною проти туберкульозу) мають залишки такого ураження в легенях, але ніколи не хворіють далі. Активне первинне ураження можна запідозрити по реакції Манту, також роблять рентген легенів. Звісно, у 19 столітті цього не було, і «виловити» первинний комплекс було неможливо. Люди переносили його непомітно – можливо, під маскою нездужання, слабкості тощо.

Маленька Лариса до перемерзання вважалася здоровою – тобто вона, ймовірно, теж здолала первинне ураження!

У разі ослаблення, переохолодження, сильного стресу, поганого харчування тощо туберкульозні палички можуть «вийти з в’язниці» (кальцинованого горбика) і поширитися легенями – або й цілим організмом. На нових місцях виникають свіжі горбики, але «здолати» їх організму все важче. Замість кальцинованих горбиків можуть виникати вогнища розпаду – з кровотечами і сильним болем.

Саме це й сталося, коли маленька Лариса (яка, як ми вже з’ясували, мала вогнище туберкульозу в легенях), перемерзла. Бацили вийшли з первинного горбика і поширилися організмом. Можливо, це супроводжувалося і локальним запаленням легенів, яке могло бути недіагностоване (або розцінене, як «застуда» з температурою, кашлем тощо).

Від кого Лариса заразилася? З’ясувати це неможливо. Це міг бути будь-хто з родичів, гостей, прислуги, випадкових людей. Джерелом міг бути й вуличний пил, в який плюнув невідомий хворий. Вдихання такого пилу є досі є фактором передачі туберкульозу.

Коли Лариса заразилася? Це теж невідомо. Але зараження точно сталося до епізоду з промоканням ніг – можливо, навіть за багато років. На жаль, за тодішнього рівня медицини діагностували вже ураження кісток, а не щось більш раннє.