4 Вересня, 2023

Заголовок

Від

Ймовірне майбутнє у якому ми, людство, активно колонізували космос і звісно знайшли там інших свідомих створінь. По сусідству з нами всесвіт колонізувала цивілізація «мойе» — гуманоїди, які володіли тим, що ми можемо назвати «чародійство». Людство ж розвинулось у технологічну культуру, яку почати кликати «апараті». Несхожість цивілізацій спричинила конфлікт та глобальну війну на знищення. В окремо взятій зірковій системі це призвело до так званого Катаклізму (знищенню цілої планети) та появі Завіси (просторового бар’єру). Частини народів опинилися ізольованими під Завісою в одному просторі. Відірване від всесвіту вимушене співіснування спонукало злиття культур та виникнення нової окремої цивілізації «тума́». 

Події відбуваються у цій відокремленій зірковій системі. У єдиній державі «Вісь Тума́», де вже не важливо який саме у тебе геном: всі рівні, всі однакові, всі тума́. Суспільством ціниться не саме походження громадянина, а які він має таланти та здатності. Основними ідеалами суспільства є життя та гідність. Життя має найвищу цінність і ніщо не має загрожувати йому. Гіпертрофоване відношення до життя стало базою на якій сформувалися засади культури тума́. Усім громадянам гарантоване базове забезпечення і основною проблемою суспільства стає те, як же себе реалізувати та знайти цікаве життєве заняття. Молода культура, яка стоїть на початку своєї еволюції, наче зовсім не схожа на нас теперішніх, проте, незважаючи на відмінні умови, пристрасті має такі самі.

Юнак на ім’я Клавдій Арребо — чистокровний мойе виду інсе, що дозволяє йому володіти чарами метаморфози та контролювати швидкість плину часу. Повний контроль над тілом та його процесами робить Лаву (скорочено від Клавдій) ідеальним пілотом космічного боліда. Екстремальне пілотування — його мрія та мета. У повісті Лава підозрюється у причетності до смерті свого друга та коханого — Якова Ласка. Заподіяти смерть будь-якій живій істоті є найтяжчим злочином. 

Яків Ласка — талановитий тума́, що має активний ген виду цервіде. Наявність крові пращурів цього виду дозволила йому стати чарівником стихії «земля». Яків більш за все цінив свободу та був невгамовним і неспинним. Його пристрастю була воля і він зневажав будь-які обмеження. Познайомившися з людьми схожих поглядів, він долучився до створення Спілки ГНІВ (Громада Незгідних І Вільних). Це об’єднання радикально налаштованих громадян, що прагнуть за будь-яку ціну прорвати Завісу. Вони вважають, що уряд не докладає достатньо зусиль для виходу Вісь Тума́ з космічної ізоляції та готові навіть на «невиправданий» ризик. Дії цієї спілки протизаконні, оскільки свідомо наражають життя на небезпеку, як самих учасників спілки, так і інших людей. 

Карель Дворжак — дідусь Якова Ласка. Владна людина з привілейованої верстви суспільства. Чистокровний мойе виду цервіде, має шовіністичні та автократичні погляди на життя. У повісті намагається приховати факт участі свого онука у Спілці ГНІВ, оскільки це може вплинути на його репутацію.

Юрай Ван де’Неґі — адвокат Клавдія. Молодий та амбітний, але не позбавлений відчуття справедливості та ідеалістичних поглядів на життя, перспективний адвокат. Апараті. Захист Клавдія — його перша самостійна справа.

Події розпочинаються з моменту коли емоційно спустошений Клавдій дізнається про похорони свого коханого. Це стає останньою краплею і він зривається в емоційну прірву. Згадуючи минулий досвід втрат близьких та першу зустріч з Яковом він нарешті вирішує взяти себе у руки і відповідально поставитись до власного майбутнього. Поштовхом до цього стає поздоровлення з днем народженням від свого адвоката. Лава розуміє, що з моменту смерті Якова пройшов вже рік. 

Юрая дивують зміни які настільки миттєво сталися з його донині апатичним клієнтом. Він радіє, адже шанси на перемогу у суді значно підвищуються. Вони обговорюють майбутню стратегію на слуханнях. Юрай пропонує зманіпулювати загальною думкою про загиблого і перекласти усю моральну відповідальність на нього самого. Тобто зробити Якова безвідповідальним нахабою, що сам винен у своїй смерті, наполягати на тому, що саме Яків навмисно вивідав коди доступу та паролі від боліда. Лава дізнається, що на слідство значною мірою впливав пан Дворжак, і що фактично саме він стане головним супротивником на суді, а не номінальні прокурори. Лава згадує, як він вперше дізнався про Якового діда і про конфлікт між ними.

На підготовчому засіданні Лава вперше розуміє наскільки серйозні звинувачення до нього висуваються, а також що він тепер не аби яка популярна людина. У суспільстві тума́ вбивство це нонсенс і цікавість громадськості до таких випадків надзвичайно висока. На чому також планує зіграти і адвокат. На тому ж засіданні Лава вперше за довгий час затикається з паном Дворжаком та усвідомлює рівень його зневаги до себе. Він сигналізує, що обрана ними стратегія ница навіть для такого політикана, як він. Лава вагається чи правильним шляхом він рухається і знову поринає у спогади. Він згадує наскільки важливим для нього був Яків, і що саме він привів його до Транспортної студії.

Несподівано до Клавдія приходить помічниця прокурора та особистий помічник пана Дворжака пан Іво Харлан. Вони роблять пропозицію: Лава бреше на суді, приховуючи участь Якова у спілці Гнів, а натомість прокурори наполягатимуть на мінімальних покараннях.

Юраю подобається така домовленість, оскільки він може отримати переможний старт своєї кар’єри. Однак Лаву бентежить той факт, що гарантії лише на словах і що йому доведеться брехати у суді про речі, які він вже детально розповів слідчім. Таким чином в угоді має бути присутня третя сторона, а саме Державне бюро розслідувань та Відділ контролю рубежів. Бо саме ці органи відповідають за розслідування та контроль усіх так чи інакше пов’язаних з завісою організацій. Роздуми щодо залучення у справу державників спонукають до спогадів про часи навчання у Транспортній академії. Про той момент коли його і Якова життєві шляхи розійшлися, про перші ознаки того, що Яків серйозно захопився ідеєю прорвати Завісу та полетіти до інших зірок і про те як він нарешті зізнався у своєму коханні.

Остаточним аргументом, через який Лава зголосився на угоду з Дворжаком, було не лише те що не доведеться паплюжити світлу пам’ять коханого, а той факт, що він не зробить реклами для злодіїв зі Спілки. Очевидним було те що будь-яке згадування Лавою тих людей та їх прагнень, члени Спілки використають на свою користь. Вони скористаються цією рекламою для пошуку нових прибічників, що у майбутньому може призвести до ще більшої кількості смертей.

На слуханнях по суті справи Лава все ж таки не витримує та говорить правду. Йому огидна думка, що ті, хто насправді причетний до смерті Якова, можуть піти у тінь. Він гадає, що правда має прозвучати, бо лише правда дає шанс на справедливість. Неочікувано сказані ним слова призводять до хаосу. Прокурори у спробах врятувати ситуацію намагаються перевести засідання у статус закритих. На перших погляд здається, що Лава зруйнував усе, але присутні на засіданнях державники оцінили позитивно дії Лави.

Вже у своїй камері Лава вибачається перед Юраєм за свої дії та пояснює чому саме він так вчинив. Вони обмінюються невтішними новинами про те що Спілка дійсно скористалась цією ситуацією. Лава отримав лист від голови Спілки, а Юрай демонструє маніфест, який вони випустили одразу після того, як інформація про її існування потрапила в ефір. Лава розумів чим він ризикує, найперше це його життям та майбутнім, по-друге він сам підігрує тим кого сам же і вважає злодіями. Однак він впевнений, що не може діяти інакше. Вони обоє розуміють, що з цього моменту починається справжнє протистояння. 

Несподівано, але через зіпсовані домовленості Юрай сумував не довго, його охоплює азарт змагань. Вони доходять угоди, що будуватимуть захист на щирості та відповідно власних переконань. Для Якова це правда про те що Спілка це безпринципні люди, які здатні заради інтересів загубити життя людини. Для Юрая це відчуття справедливості, йому огидна думка, що за активні дії однієї людини можна наказати іншу. Він вірить, що вольовий свідомий вибір людини та його наслідки це сфера відповідальності лише цієї людини. Тобто він щиро вважає Лаву абсолютно невинним по цій справі. Єдиною невідомою залишається позиція державників.

Юрай добивається відкритих слухань, як того і просив Лава. Виснажливі засідання проходять таким чином, що неможливо сказати однозначно, яка зі сторін має переваги, тому на вирок усі чекають з хвилюванням. Суддя виправдовує Лаву по двом з трьох звинувачень, але за третьою статтею призначає досить потужне покарання і, як обтяжуючи обставини, врахує те що Лава порушив закон розкривши конфіденційну інформацію. Додатковим рішенням його пожиттєво позбавляють права пілотувати космічні кораблі. Фактично суд програно, Дворжак, як і обіцяв, знищує майбутнє Лави.

Такий тяжкий програш не вплинув на Лаву значним чином, бо в нього напередодні з’явився новий шлях, яким він планує рухатись далі. Лаву звільняють з ізоляції на пару днів раніше для того, щоб уникнути репортерів та інших небажаних спостерігачів. Однак Юрай дізнається про це і в останню мить встигає побачитись із людиною, яку у нього так і не вийшло захистити. З їхньої розмови Юрай дізнається, що Лава оптимістично себе почуває та має новий життєвий шлях. Він отримує натяки на те, що у Лави була угода з державниками, що хоч він і втратив мрію, але отримав шанс знищити спілку Гнів та відновити таку важливу для нього справедливість.