22 Жовтня, 2021

Віруси і бактерії, або Фантастична чума

Від ЛІТавиця

Окрім закликів до технічних вишів, найдавнішою задачею фантастики було попередження людства. Або моделювання виходів з безвихідних ситуацій. Однієї з таких ситуацій є всесвітня пандемія (щось на кшталт того, з чим ми зіткнулись нині).
Сьогодні ми розглянемо кілька найвідоміших вірусів та масових захворювань у фантастиці.

1. Нечасто одна з перших робіт автора стає відразу «Magnum Opus». Та саме це сталось з романом молодого (26 років на час написання) Майкла Крайтона «Штам Андромеда». Роман неодноразово екранізувався і взагалі важко переоцінити його вплив на сучасну культуру, власне він став одним з пращурів сучасного технотрилеру (як піджанру виробничого роману). А от українського його досі не видано! Дослідницький супутник падає неподалік невеликого містечка в Арізоні, після його падіння населення гине від невідомої хвороби, в живих лишаються лише немовля і стариган-алкоголік. Група вчених у секретному підземному комплексі намагається зрозуміти що сталось і спробувати не випустити новий смертельний штам у світ.

2. Саме земні хвороби стали вирішальним фактором боротьби з марсіанськими інтервентами в романі Герберта Уеллса «Війна світів» (українською видано в 1977 році київським видавництвом «Дніпро» та в 2007 році харківським видавництвом «Фактор»). Так, хвороба трохи «бог з машини», проте зважте, що і роман написаний в 1897 році.

3. Ще однією класикою з далекого минулого є повість Джека Лондона «The Scarlet Plague» (українською не видавалось, назва російською «Алая чума»). Це вже світ після того як Землею прокотилась епідемія. До речі, останнім для Землі був 2013 рік.

4. Який вигляд матимуть перші нові хвороби у суспільстві безсмертних (технічно безсмертних: можна загинути, але не померти). Про це оповідання Джеральда Джонаса «Перший постулат» (українською не видавалось, російською видавалось під ім’ям Роджера Желязни у збірці «Сказки торговца»). Новою хворобою, котра повернула смерть на Землю стала (як це не дивно) атипова вірусна пневмонія.

5. Мікроорганізми можуть вражати не лише людей. Уявіть собі хвороботворчу бактерію для пластику. Розкладаються контейнери і упаковки, горить ізоляція, ламається електроніка. Саме такий сюжет роману Кіта Педлера і Джеррі Девіса «Мутант-59» (написаний в 1971 році, українською не видавався).

6. Та пандемії більше характерні для «темних віків». Коли ще не було антибіотиків та сучасних методів діагностики. Особливо, якщо заразу притягнути з паралельного світу. Цірі у романі Анджея Сапковського «Володарка Озера» (цикл «Відьмак», надруковано видавництвом «Клуб сімейного дозвілля» в 2016-2017 роках) притягнула «червону смерть» (або чуму Катріони) разом з блохою. Також «червоній смерті» присвячено оповідання Марії Галіної «Lutnia, i to wszystko» (оригінальна назва «Лютня и всё такое») у світі «Відьмака» для збірки-триб’юту «Opowieści ze świata wiedźmina».

7. Шукаючи паралелі між коронавірусним сьогоденням і літературою неможливо не згадати роман Діна Кунца «The Eyes of Darkness» (українською не видавалось, російською «Глаза тьмы»). Ідеальна зброя масового знищення, котра розрахована виключно на людей, має дуже короткий (кілька годин) інкубаційний період і не живе поза людським організмом довше кількох хвилин має назву Ухань-400 (Wuhan-400). В ранніх версіях роману, щоправда, зброя мала «радянську» назву – Gorki-400.

8. «Супергрип» – винятково заразний і летальний мутант вірусу грипу виривається з секретних лабораторій Міністерства оборони США. Лише 0,6% людей не піддаються зараження. Такий початок постапокаліптичного роману майстра жахів Стівена Кінга «Протистояння». Роман надруковано двотомником у видавництві «Клуб сімейного дозвілля» в 2017 році.

9. Не відстає від свого зіркового батька і Джо Гілл (справжнє ім’я Джозеф Гіллсторм Кінг). І у нього є роман про пандемію. Тільки цього разу хвороба розповсюджується з грибком. Після ушкодження шкіри таким грибком людина спалахує. Лише одна людина здатна контролювати можливість самозаймання, його називають «пожежником». Отже, Джо Гілл «Пожежник», українською надруковано видавництвом «Клуб сімейного дозвілля» в 2017 році.

10. І закінчимо наш перелік пандемій двома короткими роботами зі схожим сюжетом. Це повість Кіра Буличова «День народження Аліси» (у складі збірки «Дівчинка з Землі» надрукована видавництвом «Веселка» в 1987 році) та оповідання Роберта Шеклі «Plague Circuit» (українською не видавалось, назва російською «Чумной район»). В обох випадках пандемія вже пройшла колись давно, а людина з нашого часу відправляється в минуле з метою запобігти хворобі.

Окремо хочу виділити ще два тексти. У них немає інфекційних пандемій, та вони близькі до теми нашого огляду.
1. По-перше, це роман 1951 року, написаний Джоном Віндемом під назвою «День трифідів» (українською надрукований видавництвом «Клуб сімейного дозвілля» в 2018 році). Масова сліпота майже усього (за дуже рідкісним винятком) світу і протистояння обмеженого суспільства хижим рослинам (колись перспективній олійній культурі), занепад світу і поступовий постапокаліпсіс з дистопією.
2. Також, вартий виокремлення другий роман циклу Андре Нортон «Solar Queen» (українською не видавалось, назва російською «Королева Солнца»). Роман називається «Plague Ship» (російською «Зачумленный корабль» або «Чумной корабль»). Після взяття на борт вантажу деревини, екіпаж корабля вільних торговців (такі собі купці майбутнього) масово починає хворіти, хвороба валить з ніг навіть корабельного лікаря. Дієздатними лишаються лише кілька молодших членів команди. Тим часом, корабель вже оголошено «чумним» і його мають спрямувати в полум’я найближчої зірки. Та причиною хвороби виявився не мікроогранізм, а отруйний звір-хамелеон, котрий потрапив на корабель разом з вантажем. І отруйного звіра відразу відчув корабельний кіт, та хіба ці двоногі слухають котів?

Згадуйте у коментарях свої улюблені пандемії фантастики – вірусні, бактеріальні чи грибкові. І давайте порівняємо художні прийоми з нашим завіконням.

Поділитися

Інші статті з цієї серії:

Де живуть дракони

Цим оглядом ми розпочинаємо спільний проєкт з Державною бібліотекою України для юнацтва. Часто буває так, що нам сподобалась якась книжка чи серія, а вона вже

Читати далі »

Перші десять контактів

Продовжуємо наш цикл книжкових оглядів. На цей раз запрошуємо до розмови про зустрічі з чужопланетянами та наслідки таких зустрічей.

Читати далі »

Не зовсім люди

Люди з надздібностями та/або істоти, які виглядають, як люди – давайте познайомимося з книжками про них. Новий книжковий огляд у співпраці з Державною бібліотекою для юнацтва

Читати далі »