7 Серпня, 2022

Зоряна гойдалка

Повернутися до конкурсу: ПРАДАВНЯ ВІЙНА, ДЕ МИ ПЕРЕМОЖЕМО

Футболка, ще одна. Парадна форма поїде у чохлі. Ой, ще ж черевики до неї! І сувеніри треба не забути. Тюбики з космічними стравами, смачні, зручні, обов’язкові у наборі для виживання. Мама, мабуть, хвилюватиметься, буде перепитувати, чи добре їх годують. Дідусь буде розповідати про сухпайки чи про те, як вони варили борщ на відкритому вогні. Леська, його менша сестра, сміятиметься та буде випрошувати “чарівні вітаміни для космодесантників”. А ще вона мріє про поповнення колекції. Кілька років тому, коли на Місяці з’явилися перші поселення для цивільних, а не тільки військових чи науковців, зоряна гойдалка стала символом нового етапу розвитку людства. Хлопчик та дівчинка безтурботно гойдалися серед зірок на кришталевому серпі молодика, і цю іграшку можна було побачити і на письмовому столі у кабінеті президентів та прем’єрів, і у ранкових ток-шоу, і, звичайно ж, на рекламних бордах. Потім з’явилися варіації з надміцного нового скла, дорожчого за кришталь, але безпечного навіть для маленьких діток, у різних кольорах, з різними фазами. Додалися котики, собачки, птахи, куполи станції… Марко задумливо дивиться на броненосця. Лімітований випуск, продаж тільки на Місяці чи у космопортах. Виробляють же на Землі, везуть потім сюди замість ще кількох ящиків з обладнанням. І коштують ці штуки ого-го, але чого ж не зробиш заради сестрички! Та й треба визнати, цей броненосець прикольний. Він намагається запхати величеньку фірмову коробку у сумку, зітхає та починає складати все заново. З тривожним наплічником на тренуваннях простіше.

– Тривога! Код 3. Тривога!

Сигнал лунає одночасно і по гучномовцю, і у навушнику. Оце так початок відпустки!

На точці збору першого загону не тільки військові: і там, і у коридорах повно людей. Схеми, алгоритми? Так, звичайно. Але ж сирена! Доводиться всіх заспокоювати, нагадувати, що код 3 не означає небезпеки для самої станції чи витоку кисню. Але от маски варто одягнути, поки немає докладної інформації чи відбою тривоги. Марко допомагає літній професорці біології правильно закріпити маску, коли чує своє ім’я: командир формує команду для рятувальної операції.

Все виявляється не так вже й страшно: космічне сміття пошкодило шатл з туристами, але на щастя всі живі-здорові, хоч і перелякані. На підготовку до таких екскурсій виділяють лише два дні, інакше квитки були б занадто дорогими, особливо для сімей з дітьми. І якщо навіть персонал станції може розгубитися у надзвичайній ситуації, що вже говорити про людей, які летять розважатися! Заспокоїти, евакуювати, передати мало не з рук у руки медикам тих, кому стало погано. Повторити N разів. Проконтролювати доставку на станцію багажу туристів, пошти та якихось товарів. Написати звіт. Посперечатися з системою стосовно доступу і статусу. Перетнутися у зоні відпочинку з ремонтниками. Нарешті вільний?

– Слухай, Ненсі, візьми мені, будь ласочка, кави за своєю карткою!
– Що, вже добовий ліміт на стимулятори?
– Ні, я ж мав цим самим шатлом летіти до родини. Ця система така “розумна”, найближчі два тижні мене впізнавати не хоче.
– Добре, красунчику, пригощу! – інженерка сміється. – Не хвилюйся, завтра о восьмій рейси відновлять.
– Та чув. Звідки взялися ті уламки на головній трасі?
– Привіт від старого російського супутника. Залишки цього мотлоху досі літають, як бачиш. І якби він пройшов на пару метрів праворуч, було б горе.
– Але ж обійшлося…
– Так, обійшлося, – до них приєднується Януш, ще один технік. – Ви не в барі?
– Я думав проставлятися вже після відпустки. Домашнім, ти ж розумієш…
– Контрабандною вишнівкою? Тссс! – Януш підморгує Ненсі. – У тебе є шанс відсвяткувати двічі!

У барі і його загін у повному складі, і другий. Техніки, комп’ютерники, дослідники, лікарка, екскурсовод… Чи вистачить у нього кредитів на таку гулянку?

– Марку, це ж твій перший сезон тут? Дивись, як ми вміємо!

Бармен вимикає світло, і під стелею яскраво сплахують зірки, квіти, спіралі. Жовті. Сині. На уніформі побратимів нашивки у кольорах його прапора. У інших – значки та браслети. І коли вони встигли?

– Марія, Лукас, Кейт, Пол, Джев, Ліна, Ната та інші! Офіційно День України післязавтра, але ми вітаємо вас і сьогодні, і завтра, і завжди!
– Я Лукаш! – командир Марка звично бурчить собі під ніс.
– Як думаєш, може, навчимо колег ще й кличної форми?
– Тебе не дражнили у школі, Нато?
Марко відступає на пару кроків, щоб не заважати чи то small talk, чи то флірту.
Тост за звитягу тих, без кого не було б ні миру, ні технічного прориву на Землі, ні космічного туризму. Це не хвилина мовчання під час урочистостей, це вечірка, але подих перехоплює все одно.

У відсік Марко повертається за кілька годин до вильоту. Як добре, що сьогодні він пасажир! Біля так і не зібраних речей стоїть сувенірна коробка, перев’язана стрічкою. Ще один броненосець? Чи тигр? Він у Лесі вже є. Ні, лелека. І гніздо з пташенятами, яке можна прилаштувати на зоряну гойдалку. Судячи з голограми, офіційний продаж ще не стартував. От друзі дають! Здається, вишнівки буде замало.

Повернутися до конкурсу: ПРАДАВНЯ ВІЙНА, ДЕ МИ ПЕРЕМОЖЕМО