НАЦІОНАЛЬНА ПЕРЛИНА
1
Мальвіна прокинулася, ввімкнула підсвічування, поглянула на годинник і зойкнула:
– Проспала!!!
Підхопившись з ліжка, накинула халат і прожогом кинулась у санвузол – приймати душ. За кілька хвилин вийшла й сказала Грицькові, що теж прокинувся:
– Уявляєш, уже за двадцять восьма!
– Це – не найбільший жах у світі, – усміхнувся хлопець. – Доброго ранку!
– Доброго! Але тепер ти мусиш чекати в каюті аж до обіду, бо якщо няньки тебе побачать, мене виженуть з роботи. Коли дітей вкладуть спати, я тебе випущу.
– То відпочину ще! Перед рейсом це – на користь. Не переймайся.
– Кохаю тебе! – Мальвіна поцілувала хлопця й пішла у маленьку вітальню – одягатись. А за кілька хвилин вона вже разом з няньками-роботами заходила у велику каюту (утворену з кількох звичайних), де спали діти. Встигла.
Колись Мальвіна сама бігала коридорами цього дитсадка, обладнаного в старому зорельоті «Пума», який раніше використовували як склад. Космічний транспорт постійно вдосконалювався, тож на вже застарілій «тарілці» ніхто давно не хотів літати. Дітям віддали всю верхню палубу з величезною кают-компанією. В дитсадку ж Мальвіна познайомилася зі своїм однолітком Грицьком. Вони народилися тут, на тераформованій планеті Q-384, куди переселенці з Землі прилетіли двадцять п’ять незалежних років тому. Поступово їхня дитяча дружба переросла в юнацьке кохання. Григорій вчився на пілота, Мальвіна – на виховательку, що не заважало їм зустрічатися щодня. А потім почалася робота, і їхні вихідні співпадали дуже рідко. Тому дівчина наважилася на заборонене – коли Грицько мав перерву між рейсами, вона потай впускала його в дитсадок, якщо сама в ці дні працювала. Як оце вчора…
Коли три роботи-няньки повели вже умитих і одягнених дітей до столової (теж обладнаної з кількох кают), Мальвіна, як завжди, не витримала – пішла слідом, щоб проконтролювати. Хоч якими б старанними й лагідними не виглядали андроїди-помічники, дівчина чомусь не могла їм повністю довіряти. Щось таке мигтіло в доброзичливих агатових очах, що іноді ставало лячно… Але «обслуговуючі» професії вже давно закріпилися за роботами.
В столовій, звісно ж, все було добре – харчові апарати видавали порції білково-вуглеводної вітамінізованої маси, які няньки розносили по столах. Мальвіна зітхнула й зібралася піти в ігротеку (колишню кают-компанію), щоб вибрати якусь цікаву гру для своїх вісімнадцяти підопічних (у віці від трьох до шести років), але несподівано блимнув фон-браслет.
– Слухаю, – натиснувши на кнопку, відповіла дівчина.
– Пані Борщенко, відкрийте, будь ласка, вхідний люк, – вона впізнала голос завідуючого освітою поселення. – До вас ідуть монтажники.
– Я не викликала! – здивувалася.
– Так, це – моя ініціатива. Ми отримали нові харчові апарати, більш досконалі, тож вирішили замінити насамперед ваші.
– Але вони ще хороші!
– Пані Борщенко, мені видніше. Виконуйте розпорядження. Монтажники вже біля «Пуми».
– Але ж саме сніданок! – обурилася вихователька. – Нехай прийдуть пізніше!
– Негайно відчиніть люк! Інакше вас буде звільнено! – в голосі спочатку з’явилися металеві нотки, а кінець фрази пролунав якось зовсім механічно.
– Я не розумію… – пробелькотіла Мальвіна й пішла до столової, щоб подивитися, чи закінчують їсти діти. Вона не дозволить байдужим роботам-монтажникам псувати сніданок у дитсадку! Самі вони зайти не зможуть, бо «Пума» відкривається виключно скануванням сітківки ока виховательки, яка заступила на шестиденне чергування (в понеділок зранку вихователька й діти заходили в корабель, в суботу ввечері виходили – дітей забирали батьки; в неділю няньки робили генеральне прибирання; в понеділок діти заходили вже з іншою вихователькою, яких у дитсадку працювало двоє).
Картина, побачена в столовій, ошелешила: три няньки спокійно нівечили харчові апарати – два працюючих і один запасний.
– Що ви робите??? – скрикнула Мальвіна.
– Вони поламані, – відповів один робот. – Відкрийте люк, щоб нам принесли нові.
– Звідки ви знаєте??? – аж повітря забракувало.
– Можливо, вам потрібна в цьому допомога? – запитав другий робот, повертаючись до Мальвіни й роблячи крок у її сторону.
Глипнувши на дітей, які зацікавлено дивилися з-за столів, вихователька розвернулось і побігла до своєї каюти, волаючи:
– Грицю!!!
Але він уже сам вискочив назустріч. Побачивши, що нянька наздоганяє дівчину, парубок, не вагаючись, вихопив бластер і крикнув:
– Пригнись!!!
Мальвіна послухалась, але не втрималася на ногах і впала. Робот, що вже майже схопив її, теж упав з розплющеною пострілом головою. Гриць поспішив розчавити ногою штучний мозок, від чого нянька здригнулася й завмерла з піднятими руками. Але зі столової вже поспішали інші два роботи, що вдало ухилилися від нових пострілів парубка. Помітивши, що в коридор вибігли й троє хлопчиків, вихователька, що тимчасово залишилася без уваги няньок, швидко поповзла до столової. Хоч як її серце вболівало за Гриця, що вже бився врукопаш з двома супротивниками, але головним було вберегти дітей. Вона підвелась і зробила кілька кроків, коли істерично, без пауз заблимав фон-браслет.
– Мальвіно, хіба ти не бачиш, що тебе викликають? – запитав маленький Антоніо. – Не відповідати – неввічливо!
На дитячий голос обернулася одна з няньок. Побачивши, що вихователька заводить хлопчиків у столову, робот побіг до них. Мальвіна встигла закрити двері, але нянька з силою смикнула їх на себе, розчахнула і промовила:
– Пані, чому ви не слухаєтеся? Дітям не буде завдано шкоди, якщо ви поводитиметеся…
Договорити робот не встиг, бо Гриць пострілом зніс йому половину голови. Антоніо, що стояв ближче інших, побачив це й заплакав. Пригорнувши хлопчика до себе, Мальвина розпачливо прошепотіла:
– Що це??? Чому???
– Збій в мережі роботів класу «М», – відповів Гриць. Ставши навколішки, він швидко звільнював атомне «серце» няньки. – Вони звихнулися, отримують від котрогось з них команди, які суперечать всім законам, і виконують їх. Мені дзвонили з крейсера. На планеті – масова евакуація. Командор зрадів, що я тут, і наказав…
– Як? Ти сказав??? – шокована дівчина, не усвідомлюючи масштабів трагедії, відреагувала лише на те, що викрито їхню таємницю.
– Мальвіно, зараз головне – вижити! Звичайно, я сказав, де я. Тож командор наказав негайно злітати. Ці «М»-ки прагнуть тут панувати. Мабуть, дитсадок їм потрібен для шантажу.
– Дітки, сідайте за столики, зараз буде нова гра! – обернулася до вихованців дівчина, марно намагаючись говорити спокійно. Потім знову до Гриця: – Чому ж нас не захищають???
– Вважай, що мене для цього відрядили. Потрібно тікати якнайшвидше, доки цей вірус, чи що воно таке, не перекинувся на всю комп’ютерну мережу.
– А… хіба тут є пальне?
– Цього, – вхопивши «серце», відповів хлопець, – вистачить, щоб дістатися Землі. Чекай тут і нічого не бійся! – він підвівся й десь побіг коридором.
– А няньки не оживуть? – злякано крикнула Мальвіна.
– Ні… – почулося вже здалеку.
Знову настирливо заблимав фон-браслет. Доки дівчина роздумувала, відповісти чи ні, зореліт здригнувся від вибуху, світло блимнуло й згасло. Діти перелякалися й закричали, Мальвіна – разом з ними. Але за кілька секунд світло увімкнулося.
– Це така гра… – заспокоювала і себе, і вихованців дівчина. – Це така гра…
Вона, немов квочка, сіла на підлогу, намагаючись обійняти якомога більше дітей. Пролунав ще один вибух, зореліт здригнувся, дрібно затрусився й затих.
– Гра закінчилася? – запитала, витираючи сльози, маленька Тереза.
– Мабуть, – Мальвіна подумки благала Грицька швидше повернутися. Раптом похолола: а якщо це вибухнули двигуни? І вона залишилася тут сама з дітьми?
– Тобі погано? – запитав, поглянувши на виховательку, Антоніо.
– Ні, все нормально.
– Тоді ходімо в ігротеку!
– Краще посидимо ще тут, – дівчина боялася й потикнутися зі столової. Їй здавалося, що в коридорі повно злих роботів.
– А хто був той дядько? А де няньки? А хіба няньки погані? – запитання посипалися, немов рясний дощ. Вперше в житті це дратувало Мальвіну, вона закрила очі й почала рахувати про себе, щоб скоріше минув час, щоб Грицько, нарешті, повернувся…
На рахунку «тисяча вісімсот дев’ятнадцять» почулися швидкі кроки. Мальвіна скочила на ноги й, обережно прочинивши двері, визирнула в коридор. Побачила хлопця й зі сльозами кинулася йому на шию:
– Я боялася… Я думала, що двигуни…
– Двигуни в нормі, – трохи сумно відповів Гриць, – але…
– Що???
– Чула вибухи?
– Так.
– Я не знаю, хто й по кому палив, але нас зачепило – навігаційна система вийшла з ладу.
– І що? Не тягни! – аж скрикнула.
– Ми злетіли, стрибнули, а от куди – я не знаю. Зараз ми дрейфуємо в просторі.
– Але ж нас знайдуть? Ми подамо сигнал? Так?
– Антени теж знищено… Мальвіно, звичайно, нас хтось колись знайде! Головне – ми не загинули.
– І що ж нам робити? – зовсім розгубилася дівчина. Діти висипали в коридор і обступили дорослих, з острахом поглядаючи на залишки няньок.
– Жити. Я вимкнув двигуни, тому енергії «серця» робота вистачить на багато років функціонування повітряного, водяного й харчового апаратів, як і системи терморегуляції.
– А харчові апарати поламано! – випалив Антоніо.
– Всі? – звів брови Гриць. – Мав бути запасний.
– Всі, – підтвердила вихователька. – Але ми ж їх полагодимо?
Того дня діти вляглися спати без обіду й вечері, тому що апарати полагодити не вдалося. Грицько вийняв атомні «серця» ще з двох роботів, заховав подалі, а те, що залишилося від няньок, викинув у сміттєвик. Потім покликав Мальвіну, щоб сказати:
– Раніше тут був склад. Можливо, щось залишилося? Пам’ятаєш, ми з тобою колись пробралися на нижню палубу?
– Там було дуже страшно! І нас потім ледве не відрахували з дитсадка, а батьки заплатили великий штраф.
– Але ж внизу стояли якісь стелажі з коробками! Я туди навідаюся. Якщо пощастить, знайду якусь їжу.
– Я піду з тобою!
– Ні, ти залишишся з дітьми. Не сперечайся. Може, мені вдасться розблокувати ліфт, щоб довго не блукати. Чекай! І не бійся! – і він пішов, а Мальвіна закрилася в спальні, щоб оберігати неспокійний сон дітей і молитися, аби коханий швидше повернувся.
Гриць зумів розблокувати ліфт, який за хвилину слухняно зупинився на нижній палубі. Зореліт мав хороше обладнання: за довгі роки датчики не вийшли з ладу, бо після відкриття кабіни ліфту ввімкнулося світло. Хлопець вийшов у довгий коридор. Звичайний, а не велетенський, як видалося в дитинстві. Замість кают тут були секції, в основному – порожні. Моторошно було ходити в повній тиші. Відлуння власних кроків било по вухах, примушуючи здригатися й оглядатися. Але перспектива голодної смерті видавалася страшніше, тому Гриць відкривав секцію за секцією, примусивши свій страх замовкнути. І таки надибав залишені за непотрібністю бокси з консервами. Перетягнув два до ліфта. Потім повернувся, пройшов ще кілька секцій і знайшов коробку з якимись незрозумілими пакетиками. Вирішив теж взяти, щоб нагорі роздивитися. З усім цим скарбом повернувся до дитсадка.
Мальвіна кілька разів збилася з рахунку, поплакала, спробувала задрімати, але не змогла. Вийшла в коридор, походила біля ліфта, та коли почула, що він піднімається, знову злякано забігла в спальню, щоб уже звідти, з прочинених дверей, побачити спочатку важкі коробки, а потім – Грицька.
– Є??? – не повірила власним очам.
– Є. Дивись!
– О Космосе, ми нагодуємо дітей!
– І себе теж! – усміхнувся хлопець, відкриваючи консерву. – Їж!
– А це що? – запитала Мальвіна, вказуючи на пакетики.
– Не знаю. Потім подивимося.
З дверей спальні визирнула Тереза:
– А коли ми снідатимемо?
– Зараз! – засміялася вихователька. – Буди всіх!
Після ні на що не схожого занадто раннього сніданку діти вляглися досипати, а Мальвіна взялася роздивлятися дивні пакетики.
– Це ж насіння! – за кілька хвилин здивовано сказала Грицю. – Звідки воно на зорельоті?
– Обов’язкова програма. Ми вчили, що такі комплекти мають всі кораблі, якими летять переселенці. Я просто не знав, як воно виглядає.
Дівчина помовчала, над чимось міркуючи, а потім запитала:
– А на який термін нам вистачить консервів?
– Чесно?
– Звісно!
– Не хочу тебе засмучувати… На рік, не більше. Але, сподіваюся, нас знайдуть раніше.
– А якщо не знайдуть?
Гриць мовчав. Що він мав сказати? Що, ймовірніше, так і буде? Мальвіна зрозуміла, зітхнула і промовила:
– Зараз подивимося кіно. Ввімкни, будь ласка, екран, а я поки що знайду потрібний мікрофільм.
Гриць ввімкнув, а потім, коли з’явилася назва «Перлини куточків Землі», здивувався:
– Тобі зараз потрібні ці краєвиди й музеї?
– Ні. Почекай, – вона гортала сторінки. – Ось! Україна. До речі, мої предки звідти. Та, мабуть, і твої, бо мого дідуся теж звали Грицем. Це ім’я – українське.
– Не знаю, не цікавився… То чим це кіно нам допоможе? Що там – якісь особливі музеї?
– Який ти нетерплячий! Я завжди шкодувала, що на цій сторінці мало фото, адже вони напрочуд гарні й різноманітні. Але дев’яносто відсотків інформації – рецепти приготування їжі. Таке враження, що саме це – українська національна перлина. Ось послухай!
Вона прокрутила трохи відео, ввімкнула, і Гриць побачив симпатичну жінку у вишиванці, яка лагідно говорила, ніби до дітей: «Візьміть четвертину білокачанної капустини, п’ять-шість картоплин, величеньку морквину, середній бурячок…»
– Зупини! – кинув Грицько. – Я не розумію, який у всьому цьому сенс?
– Ми маємо насіння, з якого можуть вирости овочі. Я уважно дивитимуся це кіно й готуватиму нам їжу! Щоправда, там майже завжди згадують про м’ясо, курятину, борошно, олію, гриби, ще щось. Але для мене головне – зрозуміти, що робити з овочами, – Мальвіна говорила впевнено, ніби та жінка у вишиванці, що завмерла на екрані, додавала їй сили. Де й поділася перелякана вихователька! – Можливо, ми й не ласуватимемо, але житимемо! І дочекаємося, доки нас знайдуть!
– Маленька, ти шуткуєш? Я навіть не уявляю, як ті овочі виглядають, але ж на підлозі вони точно не виростуть. Чи маєш десь прихований клапоть землі?
– Ти прокрути далі це кіно. Там розповідають ще й про гідропоніку. До речі, є й схема найпростішої електричної печі. Сиди й навчайся! Енергії нам має вистачити, бо є ще два «серця» від андроїдів. Ми мусимо якнайшвидше влаштувати город, щоб він почав годувати раніше, аніж закінчаться консерви.
– Дивні в нас були предки, – усміхнувся Гриць. – Хто про що – а вони про їжу…
– Розумні й кмітливі! – Мальвіна взяла руки в боки. – Мусимо бути такими ж!
2
Альберто Мароні пригубив червоне вино з бокалу й вийняв з кишені фото дружини. Колишньої, на жаль. Федеріка не пробачила чоловікові загибелі сина. І не лише вона. Всі батьки, чиї діти були в тому дитсадку, вважають Альберта покидьком. Позаочі. Як і колеги. Навіть керівництво, яке постфактум схвалило його рішення бомбардувати кляту Q-384, ставиться до нього як до якогось автомата. Не людини, бо хіба може людина розтрощити планету, з якої ще не евакуювали дітей? Так, звичайно, була загроза того, що комп’ютери крейсерів підхоплять вірус і рознесуть його світом. Так, миттєве збільшення кількості «звихнутих» не лише «М»-ок, а й масивних роботів класів «N» і «Х» – суттєва причина для атаки. Так, трагедія обмежилася Q-384. Але ж – трагедія…
Минуло двадцять років, та пан Мароні й досі засинав лише зі снодійним, а уві сні чи не щоночі бачив свого маленького Антоніо, що простягав до татка обпечені ручки…
Блимнув фон-браслет.
– Слухаю, – знехотя відповів.
– Пане Мароні, – невпевнено промовив його заступник, – здається, знайшли «Пуму». Це неймовірно, але виявляється…
– Що???
– В квадраті п’ятсот шістнадцять дрейфує зореліт «Пума». Майже цілий, але двигуни мовчать. На сигнали не відповідає.
– Сканували? – хоча що там вже можна сканувати… Тиск вдарив у скроні, мало не розірвавши судини.
– Так. Двадцять вісім живих істот.
– Що??? Їх було двадцять, разом з тим пілотом!
– Двадцять вісім. Можливо, це – не люди?..
– Діяти за протоколом! Я лечу туди. Без мене всередину не заходити!
За п’ятнадцять хвилин Альберто Мароні сідав у найшвидший земний крейсер, щоб за три години опинитися в холодній порожнечі квадрату п’ятсот шістнадцять.
Зореліт виглядав мертвим. У перехідній камері, приєднаній до вхідного люка, вже чверть години працював потужний різак. Пан Мароні волів опинитися всередині корабля і одночасно боявся цього. Кого приховують ці стіни? Людей чи чудовиська? Якщо людей – у якому стані?
Аж ось різак востаннє завив і замовк. Люк відкрився. Альберто, у скафандрі, зі зброєю напоготові, ввійшов першим. За ним – троє бійців з військового крейсера. Кілька кроків коридором… Нікого… Раптом почувся грубий чоловічий голос:
– Хто ви?
– Об’єднані війська Землі, – відповів пан Мароні.
– Нарешті… – видихнула жінка.
А потім вийшли всі – пара середнього віку, молоді люди, діти. Суворий командор Альберто Мароні сів на підлогу і заплакав, не соромлячись своїх сліз. Його обступили: Мальвіна й Грицько з сином і двома доньками, вісімнадцять вихованців дитсадка і п’ятеро вже їхніх дітей. Вони були змарнілі, одягнені в якесь лахміття, але – живі.
Наступного дня пан Мароні подзвонив колишній дружині, вперше за багато років:
– Федеріко, знайшлася «Пума».
Зойкнувши, жінка не змогла вимовити й слова.
– Наш Антоніо живий, – поквапився додати чоловік. – Вони всі зараз в санаторії під Києвом.
Він збирався докладно розповісти про дива людської винахідливості, побачені в зорельоті, але зрозумів, що Федеріка його не слухає. Так, жінка потребувала час, щоб пережити неймовірну звістку, і сили, щоб вирвати з серця чорну журбу й наповнити його щастям. Альберто просто заїхав за нею, щоб разом поквапитися в санаторій. Дорогою Федеріка, нарешті, припинила схлипувати й запитала:
– А чому вони проходять адаптацію саме там? Адже є й інші місця, з комфортнішим кліматом.
– Під Києвом вони матимуть більш-менш звичну їжу, а це – важливіше за клімат.
– Альберте, – поглянула на чоловіка, – невже за годину ми побачимо нашого дорослого сина?
– Так, – і не втримався, хоча збирався влаштувати сюрприз: – І онуку.
Вітаю, авторе!
Хайнлайнщиною повіяло 🙂 в гарному сенсі цього слова. Гарна історія. Але має певні прогалини.
Чому роботи одразу почали трощити апарати, а не вбивати дітей? Або хоча б не нейтралізували Мальвіну? Сітківку ж можна й в непротомної відсканувати.
Чому маючи такий ресурс Гриць не спробував відновити бодай зв’язок?
Навіщо на кораблі, відведеному під дитячий садок досі зберігалися консерви і насіння рослин, якщо він вже давно списаний з колоністського флоту?
Дивним виглядає, що ніхто не передбачив можливості повстання машин і не розробив ніяких заходів нейтралізації? Адже ж тут лише одна вихователька з дітьми? Ну, бодай якогось робота охоронця, не підключеного до мережі, приміром. Бо ж вірус явно передавався через мережу, інакше як би його няньки підхопили?
Як бачите, питань виникає досить багато.
Успіхів та наснаги!
Шановний Фантоме, дякую за увагу! Спробую відповісти)))
Дітьми збиралися шантажувати (для чого – то вже їхня справа), а одна з няньок і зробила крок, щоб “допомогти” виховательці, але Мальвіна вчасно втекла.
Про зв’язок – так, в попередніх коментарях я погодилася, що мусив би полагодити, потім допишу)))
Щодо залишених консервів і насіння – звичайна недбалість, не потрібно – то й забули про це.
А роботам довіряли занадто…
Мені це все зрозуміло))) Але якщо виникають запитання, це означає, що я недостатньо вправно втілила задум))) Спробую бути уважнішою!
Ще раз – ДЯКУЮ!!! Я вчуся)))
Вітаю, Авторе! Гарне оповідання. Простеньке, без хитровивертів, але душевне.
Дякую. Успіху на конкурсі!
Дякую за душевний коментар!))) І Вам успіху!!!
Ура!! Мочилово між людьми та роботами детектед. Гарна оповідка, якщо заморочитися і детально описати їхнє виживання – вийде Марсіянин на іншому рівні. Чому Мальвіна? Хіба це українське імя? Вже хоча б – Мальва.
Ну і таке, маючи джерело енергії – за 20 років хіба не можна було б антену якусь змастирити?
Але не зважайте на бурчання. Оповідка – бомба!
Успіхів на конкурсі!
Дякую!!!))) Маю знайому, яка пече фантастичні торти, її звуть Мальвіна)))))) То, побачивши тему конкурсу, згадала відразу про неї))))) А про антену я навіть не подумала, бо їм було на що витрачати енергію)))) Але справді – могли б зробити і подати сигнал… Можна підкоригувати закінчення! Дякую за підказку!!!!!!!!
Українських жінок теж називають Мальвінами, маю знайому з таким іменем.
Ой! Повірила Інтернету…
Цікава історія, дякую. Хоч я останнім часом і люблю фентезятину :), але всіляко вітаю космічну тематику. Без НФ Україні теж важко буде планувати майбутнє!
Хоча й було відчуття, що оповідання “вперлося” в ліміт знаків. Здалося, що тут бракує багатьох деталей, подробиць – приміром, щодо повернення екіпажу, щодо того, чому Мальвіна не любила роботів, більше хотілося про стосунки героїв. Проте загалом історія справляє гарне враження.
Про окремі дрібні мовні вади уже написано, ну то таке, редактура всіх нас врятує 🙂
Ще от яке зауваження: дещо неприродно виглядають “канцелярські” пояснення, на кшталт опису режиму садочка. Звісно, інформація потрібна, але тут би подумати, як її подати, щоб такого враження не було.
Бажаю успіху на конкурсі!
Подібні конкурси цінні саме через такий “погляд з іншого боку”))) Справді – не пройшла “шлях оповідання”, а прострибала))) Дякую!!!!!!!! Вчуся!)))))))))))))
Ну ви його тим не менше пройшли, це дуже важливо! Трошки забракло “м’яса”, наповнення, але ліміт, що поробиш. Проте це завжди легко додати, коли драматургічний скелет готовий (а він у вас є!). Тож потім можете допиляти оповідання, трішки розширити там і тут: якісь емоції, смаки, запахи, звуки, невеличкі описи тощо – все, що діятиме на читацькі почуття 🙂
Ідея цікава. Але не вистачило ще кількох абзаців для більшого розкриття. Особливо початок. Бо я так і не зрозуміла — хто, що, чому це все почалося. З того, за що чіплялося око — купа знаків питань та окликів. І пояснення в дужках виглядають, наче ви забули їх прибрати. Це відомий прийом, автори часто з тим бавляться, але тут він мені радше заважав. Удачі на конкурсі!
Дякую за увагу! Дуже корисний коментар! Матиму на увазі)))))
Сиджу в кухні, читаю конкурсні твори, мерзну і не маю сил відірватися, щоб зачинити вікно.
🙂 Авторе, дякую! Дуже сподобався твір! Голосую “за”, але все ж таки “їдальня”, а не “столова”. 😉
Так, звичайно “їдальня”!)))) І читала ж кілька разів! І не помітила… Дякую – І за “так” і за підказку!)))))))
І “Гриць”, тобто “Григорій” – не українське ім’я, бо має грецьке походження.